RadarSuper
Cheddar/chili mayo

Annonce

Rema 1000 · Ketchup, mayonnaise & dressing · Rema 1000

Cheddar/chili mayo

14,12 kr.67,24 kr./kg

Størrelse: 210 g

Arbejdstid: 3 min

Annonce

Cheddar/chili mayo koster 14,12 kr. (67,24 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 4. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

50 % rapsolie, 37 % vand, 3 % ÆGGEBLOMME, 2 % cheddarostepulver (MÆLK, salt, starterkultur, surhedsregulerende middel (E339), 2 % modificeret majsstivelse, ostepulver (MÆLK, salt, starterkultur, surhedsregulerende middel (E339), 1,2 % syltet rød jalapeño (rød jalapeño, vand, eddike, salt, fugtighedsbevarende middel (E509)), estragoneddike (eddike, estragonekstrakt), surhedsregulerende middel (E270 vegetabilsk), SENNEPSFRØPULVER, salt, 0,2 % tørret chilipeber, konserveringsmiddel (E202), stabilisatorer (E415, E412), paprikaekstrakt, chiliekstrakt.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi2.067 kJ / 494 kcal
Fedt53 g
heraf mættede fedtsyrer4,8 g
Kulhydrat2 g
heraf sukkerarter0,1 g
Kostfibre0,1 g
Protein2,1 g
Salt0,8 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

En cremet mayonnaise med cheddar og chili, tilsat syltet rød jalapeño, estragoneddike og tørret chilipeber. Fedtindholdet kommer fra rapsolie, som udgør halvdelen af indholdet, og æggeblommen giver den klassiske mayonnaisekonsistens. Ost og chili er tilsat i pulverform, mens jalapeñoen er syltet og giver både farve og et let syrligt bid.

Næringsindholdet pr. 100 g ligger på 494 kcal, 53 g fedt og 2,1 g protein. Saltindholdet er 0,8 g pr. 100 g. Sukkerindholdet er lavt med 0,1 g.

Brug den som smagsgiver i en burger, til at dyppe fritter eller som et krydret lag i en sandwich. Den kan også røres i en dressing eller bruges som base i en wrap med kylling. Den cremede konsistens gør den nem at smøre ud, og chili- og ostesmagen gør, at den kan stå alene uden at skulle blandes op.

Opbevares køligt, og efter åbning sættes den i køleskabet. Holdbarheden efter åbning afhænger af, hvordan den opbevares, men generelt bør den bruges inden for rimelig tid. Den leveres i en 210 g flaske eller tube, som er nem at håndtere og dosere fra.

67,24 kr. pr. kilo — og hvad de 210 gram svarer til

14,12 kr. for 210 gram giver 67,24 kr. pr. kilo, altså 6,72 kr. pr. 100 gram. Det er den størrelse, der kan sammenlignes med andre pakker, uanset om de vejer 210 eller 500 gram. I dette udtræk står de tre saucer på 410 gram til 41,34 kr. pr. kilo og de økologiske ristede løg på 100 gram til 100,90 kr. pr. kilo — samme afdeling, tre helt forskellige kiloniveauer, fordi formaterne og varetyperne er forskellige.

En mayo bruges dog sjældent i hundredgramsportioner. Regnestykket, der siger noget om hverdagen, er snarere pakkens levetid: 210 gram i køleskabsdøren rækker til en del burgeraftener, og prisen pr. kilo er først og fremmest værktøjet til at se, hvordan de 14,12 kr. har bevæget sig over tid. Det svar ligger i prishistorikken her på siden.

Cheddar fra pulver, chili fra jalapeño

Deklarationen er usædvanlig detaljeret, og den er værd at læse. Mayonnaisebasen er 50 % rapsolie, 37 % vand og 3 % æggeblomme — resten af strukturen kommer fra 2 % modificeret majsstivelse og stabilisatorerne E 415 (xanthangummi) og E 412 (guargummi). Syrligheden er estragoneddike plus E 270 (mælkesyre), og holdbarheden hviler på E 202 (kaliumsorbat).

Cheddarsmagen står 2 % cheddarostepulver og en portion almindeligt ostepulver for, begge af mælk og begge med E 339 (natriumphosphater). Chilien er 1,2 % syltet rød jalapeño med E 509 (calciumchlorid) som fasthedsbevarende middel, 0,2 % tørret chilipeber samt chiliekstrakt og paprikaekstrakt til farve og smag. Dertil sennepsfrøpulver, som både giver bid og er et af de tre allergener på listen sammen med æg og mælk.

Tabellen, køleskabet og allergenerne

Pr. 100 gram: 2.033 kJ / 494 kcal, 53 gram fedt heraf 4,8 gram mættede fedtsyrer, 2,0 gram kulhydrat, under 0,5 gram sukkerarter, 2,1 gram protein og 0,81 gram salt. Fedtet er højt, fordi halvdelen af varen er rapsolie; andelen af mættede fedtsyrer er til gengæld lav i forhold til det samlede fedt, hvilket følger af, at olien er raps. Tallene gælder 100 gram — det er mange spiseskefulde.

Efter åbning hører pakken i køleskabet. Den indeholder 3 % æggeblomme, og selv med konserveringsmiddel er køl den rigtige plads; datoen efter åbning står på emballagen og ikke i netbutikkens deklaration. Frysning kan ikke anbefales, da en mayonnaiseemulsion skiller under optøning. Allergikere skal notere sig æg, mælk (cheddarostepulver og ostepulver) og sennep (sennepsfrøpulver).

Detaljer om varen

Mærke
Rema 1000
Størrelse
210 g
Stregkode (EAN)
5705830008701

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

14,12 kr.14,12 kr.14,13 kr.14,12 kr.20. aug.13. sep.24. sep.4. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-2014,12 kr.
2026-09-1314,12 kr.
2026-09-2414,12 kr.
2026-10-0414,12 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad indeholder cheddar/chili mayo fra Rema 1000?

    Den indeholder 50 % rapsolie, 37 % vand, 3 % æggeblomme, 2 % cheddarostepulver, 2 % modificeret majsstivelse, 1,2 % syltet rød jalapeño, estragoneddike, sennepsfrøpulver, salt, 0,2 % tørret chilipeber samt konserveringsmiddel og stabilisatorer.

  • Hvordan bruges cheddar/chili mayo?

    Den kan bruges som smagsgiver i burgere, sandwich og wraps, som dip til fritter eller rørt i dressinger. Den cremede konsistens gør den nem at smøre ud.

  • Hvordan opbevares cheddar/chili mayo?

    Opbevares køligt. Efter åbning sættes den i køleskabet og bør bruges inden for rimelig tid.

  • Hvad koster Cheddar/chili mayo hos Rema 1000?

    Cheddar/chili mayo koster 14,12 kr. (67,24 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 4. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Cheddar/chili mayo på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Cheddar/chili mayo ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Cheddar/chili mayo?

    Cheddar/chili mayo sælges i 210 g, svarende til 67,24 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Cheddar/chili mayo?

    Cheddar/chili mayo forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

5,00 kr.40 g

125,00 kr./kg

5,00 kr.70 g

71,43 kr./kg

13,95 kr.230 g

60,65 kr./kg

19,95 kr.200 g

99,75 kr./kg

20,53 kr.415 g

49,47 kr./kg

14,12 kr.210 g

67,24 kr./kg