Annonce
Rema 1000 · Mælk & plantedrikke · Cappuccino
Caffe latte
Størrelse: 200 ml
Annonce
Caffe latte koster 6,95 kr. (34,75 kr./l) hos Rema 1000, prisen er registreret den 4. oktober 2026.
Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.
Ingredienser og allergener
Ingredienser
MÆLK (95,3%), sukker, kaffekomponent (1,25%) [kaffeekstrakt (32%), majsstivelce, karamelsukkersirup, aroma, stabilisator (carrageenan og guargummi)]. Indeholder koffein.
Næringsindhold
| Næringsindhold | pr. 100 ml |
|---|---|
| Energi | 259 kJ / 61 kcal |
| Fedt | 1,3 g |
| heraf mættede fedtsyrer | 0,9 g |
| Kulhydrat | 9,1 g |
| heraf sukkerarter | 8,3 g |
| Kostfibre | — |
| Protein | 3,3 g |
| Salt | 0,1 g |
Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.
Om denne vare
Caffe latte på 200 ml er en færdigblandet kaffedrik, hvor mælk udgør størstedelen af indholdet. Ifølge ingredienslisten består den af 95,3% mælk, sukker og en kaffekomponent på 1,25%, som indeholder kaffeekstrakt, majsstivelse, karamelsukkersirup, aroma samt stabilisatorerne carrageenan og guargummi. Drikken indeholder koffein.
Næringsindholdet pr. 100 ml viser 61 kcal, 1,3 g fedt (heraf 0,9 g mættet), 9,1 g kulhydrat (heraf 8,3 g sukker), 3,3 g protein og 0,12 g salt. Det giver en mild, mælkeagtig kaffesmag med et let sødt præg.
Den er klar til at drikke som den er, kold fra køleskabet eller ved stuetemperatur, og passer som en nem kaffepause uden tilberedning. Den kan også hældes over is i et glas, hvis man foretrækker den kold.
Med 200 ml er portionen til én person. Uåbnet opbevares den bedst køligt og tørt; efter åbning bør den sættes på køl og drikkes inden for kort tid. Tjek altid holdbarhedsdatoen på emballagen.
34,75 kr. pr. liter — en anden målestok end resten
6,95 kr. for 200 ml giver 34,75 kr. pr. liter, og literprisen er den eneste rigtige måde at sammenligne en lille enkeltportion med en stor karton på. Regnestykket er enkelt: 6,95 kr. divideret med 0,2 liter. Netop derfor står literprisen fremhævet — pakkeprisen alene fortæller kun, hvad man lægger i kassen den ene gang, ikke hvad indholdet koster målt op mod andre formater.
De fire øvrige varer i dette udtræk er prissat pr. kilo: kartoffelsalaterne på 37,38 kr. pr. kilo, dilddressingen fra Rema 1000 på 43,17 kr. pr. kilo og kyllingesalaten fra K-Salat på 133,00 kr. pr. kilo. De tal ligner literprisen på skrift, men de måler noget andet, og de skal ikke lægges ved siden af hinanden. Skal denne drik sammenlignes med noget, er det med andre drikkevarer opgjort i kr. pr. liter.
Hvor meget kaffe er der egentlig i?
Ingredienslisten giver et præcist svar, hvis man regner efter. Mælk udgør 95,3 %, derefter kommer sukker, og så en kaffekomponent på 1,25 %. Kaffekomponenten er selv sammensat: 32 % kaffeekstrakt, majsstivelse, karamelsukkersirup, aroma og stabilisatorerne carrageenan og guargummi. 32 % af 1,25 % giver cirka 0,4 % kaffeekstrakt i den færdige drik — det er den slags udregning, en varedeklaration sjældent gør for én.
Det betyder ikke, at drikken er dårligere end den lyder; det betyder, at den er bygget som en sødet mælkedrik med kaffesmag og ikke som en bryggekaffe med mælk. Deklarationen oplyser, at varen indeholder koffein, men ikke hvor meget, og der findes ikke et koffeintal i netbutikkens data. Der er heller ikke registreret pant på varen — det danske pantsystem omfatter mærkede flasker og dåser, og pantbeløbet vil i givet fald stå på emballagen.
Tabellen regnet om til hele portionen
Næringsindholdet er oplyst pr. 100 ml, men varen drikkes i 200 ml ad gangen, så det er værd at gange op. Pr. 100 ml: 259 kJ/61 kcal, 1,3 gram fedt heraf 0,9 gram mættede fedtsyrer, 9,1 gram kulhydrat heraf 8,3 gram sukkerarter, 3,3 gram protein og 0,12 gram salt. For hele portionen på 200 ml bliver det cirka 122 kcal, 16,6 gram sukkerarter, 2,6 gram fedt og 6,6 gram protein.
En del af sukkerarterne er mælkens naturlige mælkesukker, da mælk i sig selv indeholder omkring 4,7 gram pr. 100 ml; resten er det tilsatte sukker, som står som anden ingrediens på listen, umiddelbart efter mælken. Proteinet på 6,6 gram i portionen kommer fra de 95,3 % mælk. Varen bærer ikke Nøglehulsmærket, og tallene ovenfor er den ærlige målestok — de står her, så de kan læses, inden man vælger.
Detaljer om varen
- Mærke
- Cappuccino
- Størrelse
- 200 ml
- Stregkode (EAN)
- 8594002782016
Prishistorik
Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.
| Dato | Pris |
|---|---|
| 2026-08-20 | 6,95 kr. |
| 2026-09-10 | 6,95 kr. |
| 2026-09-22 | 6,95 kr. |
| 2026-10-04 | 6,95 kr. |
Ofte stillede spørgsmål
Indeholder caffe latte koffein?
Ja, det fremgår af ingredienslisten, at drikken indeholder koffein.
Hvordan opbevarer jeg caffe latte bedst?
Uåbnet bør den opbevares køligt og tørt. Efter åbning sættes den på køl og drikkes inden for kort tid.
Hvad indeholder caffe latte?
Den består af 95,3% mælk, sukker og en kaffekomponent på 1,25% med kaffeekstrakt, majsstivelse, karamelsukkersirup, aroma samt carrageenan og guargummi.
Hvad koster Caffe latte hos Rema 1000?
Caffe latte koster 6,95 kr. (34,75 kr./l) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 4. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.
Er Caffe latte på tilbud hos Rema 1000?
Ved vores seneste registrering var Caffe latte ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.
Hvilken størrelse har Caffe latte?
Caffe latte sælges i 200 ml, svarende til 34,75 kr./l.
Hvor kan man købe Caffe latte?
Caffe latte forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.
Samme vare i andre kæder
Annonce