Annonce
Størrelse: 160 g
Annonce
Butterfly rejer koster 15,00 kr. (93,75 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 4. oktober 2026.
Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.
Ingredienser og allergener
Ingredienser
Ingrdienser: 35% rejer tilsat vand (heraf 90% VANNAMEIREJER (Penaeus vannamei), vand, salt, fugtighedsbevarende midler (E450, E451, E452)), 65% panering (HVEDEMEL, raffineret sojabønneolie, vand, salt, helhærdet sojabønnefedt, rismel, sukker, SOJABØNNEPROTEIN, HVEDESTIVELSE, gær, fortykningsmidddel (E412), emulgator (E471), melbehandlingsmiddel (E300).
Næringsindhold
| Næringsindhold | pr. 100 g |
|---|---|
| Energi | 836 kJ / 199 kcal |
| Fedt | 9 g |
| heraf mættede fedtsyrer | 1,3 g |
| Kulhydrat | 23 g |
| heraf sukkerarter | 4,5 g |
| Kostfibre | — |
| Protein | 6,5 g |
| Salt | 1,1 g |
Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.
Om denne vare
Crispy rejer er en frossen eller køleklar variant af de populære panerede rejer, hvor 35 % af indholdet er rejer tilsat vand — heraf er 90 % vannameirejer (Penaeus vannamei) — og 65 % er panering. Paneringen består af hvedemel, raffineret sojabønneolie, vand, salt, helhærdet sojabønnefedt, rismel, sukker, sojabønne-protein, hvedestivelse, gær samt fortykningsmidlet E412, emulgatoren E471 og melbehandlingsmidlet E300. Rejerne indeholder desuden fugtighedsbevarende midler (E450, E451, E452).
Næringsindholdet pr. 100 g viser 199 kcal / 836 kJ, 9 g fedt (heraf 1,3 g mættet), 23 g kulhydrater (heraf 4,5 g sukker), 6,5 g protein og 1,1 g salt. Det gør dem til en let og sprød komponent, der typisk varmes i ovn eller på pande, indtil paneringen er gylden og sprød.
Brug dem som snack, i en wrap, som tilbehør til risretter eller som en del af en asiatisk-inspireret middag. Opbevares i fryseren indtil brug; følg emballagens anvisning for tilberedning og holdbarhed efter optøning. 160 g-pakken passer til en mindre portion eller som del af et større måltid.
125,00 kr. pr. kilo for pakken — cirka 400 kr. pr. kilo for rejerne
Prisen er nem: 20,00 kr. for 160 gram giver 125,00 kr. pr. kilo. Tempurarejerne fra samme kæde i dette udtræk koster nøjagtig det samme pr. pakke og pr. kilo, så prisen skiller ikke de to varer ad. Det gør deklarationen til gengæld, for den er kun oplyst på denne vare, og den siger, at 65 % er panering og 35 % er rejer tilsat vand, hvoraf 90 % er selve rejen.
Regnestykket ser sådan ud: 35 % af 160 gram er 56 gram rejemasse; 90 % af 56 gram er godt 50 gram reje. Deler man de 20,00 kr. med de 50 gram, ender man omkring 400 kr. pr. kilo reje. Tallet forudsætter, at de 90 % regnes som ren reje, og det er et regnestykke på deklarationens procenter, ikke en vejet måling. Men det er den slags tal, der forsvinder helt bag prisskiltet: 125,00 kr. pr. kilo måler pakken, ikke skaldyret. Til sammenligning er den frosne ørredfilet i samme udtræk 174,88 kr. pr. kilo for en vare, der kun indeholder fisk.
Panering, fosfater og allergener
Deklarationen er lang, og den fortæller to historier. Rejemassen er vannamei-rejer (_Penaeus vannamei_) tilsat vand, salt og de fugtighedsbevarende midler E450, E451 og E452 — di-, tri- og polyfosfater, der binder vand i rejekødet, så det ikke svinder helt så meget under tilberedning. Paneringen er bygget op om hvedemel, raffineret sojabønneolie, helhærdet sojabønnefedt, rismel, sukker, sojaprotein, hvedestivelse og gær, med E412 (guargummi) som fortykningsmiddel, E471 (mono- og diglycerider af fedtsyrer) som emulgator og E300 (ascorbinsyre) som melbehandlingsmiddel.
For allergikere er der tre navne at holde øje med: krebsdyr (rejerne), hvede og dermed gluten (mel og stivelse i paneringen) og soja (både olie, fedt og protein). Tjek altid mærkningen på selve emballagen, som er den juridisk gældende. En anden forskel er værd at nævne som ren oplysning: tempurarejerne i samme fryser står med ASC i Remas mærkeliste, mens denne vare ikke gør. ASC er en certificeringsordning for opdrættet fisk og skaldyr.
Butterfly-snittet, frosten og tilberedningen
Navnet er en beskrivelse af et snit. Rejen skæres op langs ryggen og foldes ud, så den bliver flad og bred som en sommerfugl. Det giver mere overflade i forhold til vægt, og derfor mere panering pr. reje — hvilket er både pointen med varen og forklaringen på, at paneringen fylder 65 %. Det er også derfor, de bliver sprøde hurtigere end en hel reje ville.
Tilberedningen følger reglen for panerede frostvarer: direkte fra frost. Tør rejerne op først, trækker fugten ud i dejen, og resultatet bliver blødt i stedet for sprødt. Ovn, airfryer og frituregryde giver hver sit resultat, og tid og temperatur står på pakken — netbutikkens data rummer ingen vejledning. Hold pakken ved minus 18 grader hele vejen hjem, og tag kun det op, du skal bruge; en pakke, der har været delvist optøet og lagt tilbage i fryseren, mister netop den sprødhed, man betaler paneringen for.
Detaljer om varen
- Mærke
- Crispy, Rema 1000
- Størrelse
- 160 g
- Stregkode (EAN)
- 5705830616340
Prishistorik
Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.
| Dato | Pris |
|---|---|
| 2026-08-20 | 20,00 kr. |
| 2026-08-20 | 20,00 kr. |
| 2026-10-04 | 15,00 kr. |
| 2026-10-04 | 15,00 kr. |
Ofte stillede spørgsmål
Hvad indeholder Crispy rejer?
35 % rejer tilsat vand (heraf 90 % vannameirejer) og 65 % panering af bl.a. hvedemel, sojabønneolie, rismel, sukker og krydderier. Der er også tilsat fugtighedsbevarende midler og emulgatorer.
Hvordan tilbereder jeg crispy rejer?
De varmes typisk i ovn eller på pande, indtil paneringen er gylden og sprød. Følg anvisningen på emballagen for tid og temperatur.
Hvor mange kalorier er der i crispy rejer?
Der er 199 kcal pr. 100 g. En hel pakke på 160 g indeholder dermed ca. 318 kcal.
Hvad koster Butterfly rejer hos Rema 1000?
Butterfly rejer koster 15,00 kr. (93,75 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 4. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.
Er Butterfly rejer på tilbud hos Rema 1000?
Ja – ved vores seneste registrering var Butterfly rejer markeret som tilbud hos Rema 1000. Tilbud skifter ofte; prishistorikken ovenfor viser, hvordan prisen normalt ligger.
Hvilken størrelse har Butterfly rejer?
Butterfly rejer sælges i 160 g, svarende til 93,75 kr./kg.
Hvor kan man købe Butterfly rejer?
Butterfly rejer forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.
Samme vare i andre kæder
Annonce