RadarSuper
Bubblemint gum

Annonce

Rema 1000 · Tyggegummi & bolcher · Rema 1000

Bubblemint gum

12,95 kr.159,88 kr./kg

Størrelse: 81 g

Arbejdstid: 2,8 min

Annonce

Bubblemint gum koster 12,95 kr. (159,88 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

67 % sødestoffer (E 420, E 953, E 965, E 967, E 950, E 955), 25 % gummibase (indeholder palmeolie), 2 % fortykningsmiddel (E 414), mintaroma, frugtaroma, aromaer, fugtighedsbevarende midler (E 422 vegetabilsk, E 1518 vegetabilsk), emulgator (E 322 vegetabilsk), overfladebehandlingsmiddel (E 903).

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi741 kJ / 178 kcal
Fedt—
heraf mættede fedtsyrer0,2 g
Kulhydrat69 g
heraf sukkerarter—
Kostfibre1,9 g
Protein—
Salt—

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Tyggegummi med bubblemint-smag, tilsat sødestoffer i stedet for sukker. Ifølge ingredienslisten består indholdet af 67 % sødestoffer (E 420, E 953, E 965, E 967, E 950 og E 955), 25 % gummibase med palmeolie samt 2 % fortykningsmiddel (E 414). Derudover indeholder den mintaroma, frugtaroma, øvrige aromaer, vegetabilske fugtighedsbevarende midler (E 422 og E 1518), vegetabilsk emulgator (E 322) og overfladebehandlingsmiddel (E 903).

Næringsindholdet pr. 100 g er 178 kcal / 741 kJ, heraf 0,2 g mættet fedt, 69 g kulhydrater og 1,9 g fibre. Den søde smag kommer altså fra sødestofferne frem for sukker.

Bubblemint henviser til en smagskombination af mint og frugt, og den kan bruges, når du vil have frisk ånde eller noget at tygge på i løbet af dagen. Pakken indeholder 81 g, så der er rigeligt til at have liggende i lommen, tasken eller skuffen.

Opbevares tørt og ved stuetemperatur, så teksturen og aromaen bevares bedst muligt. Sørg for at lukke emballagen tæt efter brug, så stykkerne ikke klumper sammen eller mister smag.

Kilopris: 159,88 kr.

81 gram til 12,95 kr. giver 159,88 kr. pr. kilo. Til sammenligning ligger Anthon Bergs nougatbrød på tilbud i 40 grams format til 200,00 kr. pr. kilo i samme udtræk — men de to varer spises fundamentalt forskelligt, så kiloprisen siger mest om emballagestørrelse, ikke om mængden af slik pr. krone.

Sødestofferne bag sukkerfriheden

Sødmen kommer fra en kombination af E 420, E 953, E 965, E 967, E 950 og E 955 — seks forskellige sødestoffer, der tilsammen skal ramme både sødme og eftersmag uden tilsat sukker. Gummibasen udgør 25 % af produktet og indeholder palmeolie.

Bivirkning ved store mængder

Sødestoffer som sorbitol, isomalt, maltitol og xylitol kan i store mængder have en afførende effekt, fordi de optages langsomt i tarmen — en kendt egenskab ved denne type sødestoffer generelt, relevant hvis man tygger flere styk i træk.

Detaljer om varen

Mærke
Rema 1000
Størrelse
81 g
Stregkode (EAN)
5705830008213

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

12,95 kr.12,95 kr.12,96 kr.12,95 kr.17. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1712,95 kr.
2026-09-0112,95 kr.
2026-09-1712,95 kr.
2026-10-0112,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Indeholder Bubblemint tyggegummi sukker?

    Nej. Ifølge ingredienslisten er den sødet med sødestoffer (E 420, E 953, E 965, E 967, E 950 og E 955) i stedet for sukker.

  • Hvad smager Bubblemint af?

    Den indeholder både mintaroma og frugtaroma, hvilket giver den kombination af mint og frugt, som navnet henviser til.

  • Hvordan opbevarer jeg tyggegummiet bedst?

    Opbevar pakken tørt og ved stuetemperatur, og luk emballagen tæt efter brug, så tekstur og aroma bevares.

  • Hvad koster Bubblemint gum hos Rema 1000?

    Bubblemint gum koster 12,95 kr. (159,88 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Bubblemint gum på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Bubblemint gum ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Bubblemint gum?

    Bubblemint gum sælges i 81 g, svarende til 159,88 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Bubblemint gum?

    Bubblemint gum forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

13,95 kr.25 g

558,00 kr./kg

24,95 kr.150 g

166,33 kr./kg

12,95 kr.60 g

215,83 kr./kg

20,00 kr.170 g

117,65 kr./kg

12,95 kr.60 g

215,83 kr./kg

12,95 kr.81 g

159,88 kr./kg