RadarSuper
Bierwurst

Annonce

Rema 1000 · Pålæg & ost · Rema 1000

Bierwurst

14,58 kr.72,90 kr./kg

Størrelse: 200 g

Arbejdstid: 3,1 min

Annonce

Bierwurst koster 14,58 kr. (72,90 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Grisekød (73%), oksekød (12%) vand, salt, SENNEPSFRØ, krydderier, dextrose, SELLERIstabilizer: diphosphate (E450); antioxidant: ascorbinsyre (E300); konserveringsmiddel: natriumnitrit (E250).Kan indeholde spor af SELLERI, PISTACIER og MÆLK.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi1.023,5 kJ / 248 kcal
Fedt21 g
heraf mættede fedtsyrer7,2 g
Kulhydrat0,5 g
heraf sukkerarter0,5 g
Kostfibre0 g
Protein14 g
Salt1,8 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Bierwurst er en tysk-inspireret kogt pølse, som her fås i en pakke på 200 g. Den er lavet af grisekød (73%) og oksekød (12%) samt vand, salt, sennepsfrø, krydderier og dextrose. Derudover indeholder den selleri samt stabilisatoren diphosphat (E450), antioxidanten ascorbinsyre (E300) og konserveringsmidlet natriumnitrit (E250). Der kan forekomme spor af selleri, pistacier og mælk.

Næringsindholdet pr. 100 g viser 248 kcal, 21 g fedt (heraf 7,2 g mættet), 0,5 g kulhydrat, 14 g protein og 1,77 g salt. Det gør pølsen til et proteinrigt indslag med et forholdsvis højt fedt- og saltindhold.

Bierwurst bruges typisk som pålæg på rugbrød eller i en sandwich, men kan også skæres i skiver og bruges i varme retter eller som snack. Den er en del af den tyske pølsetradition og findes i mange danske supermarkeder.

Opbevares køligt, gerne i køleskab, og bør nydes inden for den angivne holdbarhedsdato. Pakken på 200 g er velegnet til mindre husholdninger eller til at prøve pølsen af.

Bierwurst og Jagdwurst — samme pris, forskellig kødsammensætning

72,90 kr. pr. kilo gælder for begge pølsetyper fra Rema 1000 i denne udtræk, begge i 200 grams pakker. Forskellen ligger i opskriften: Bierwurst kombinerer gris og okse, mens Jagdwurst udelukkende bruger grisekød.

Det betyder, at valget mellem de to kan træffes ud fra smagspræference alene — der er ingen prisforskel at tage hensyn til.

Spor af allergener — hvad advarslen betyder

Deklarationen nævner mulige spor af selleri, pistacier og mælk, selvom ingen af delene indgår som ingredienser i selve opskriften. Det er en standardadvarsel, der dækker risikoen for krydskontaminering i produktionen, hvor flere varer typisk håndteres på samme linjer.

Sennepsfrø er derimod en direkte ingrediens i opskriften og skal altid tages alvorligt af personer med kendt sennepsallergi.

Næsten identisk næringsprofil med Jagdwurst

21 gram fedt og 14 gram protein pr. 100 gram for Bierwurst, mod 23 gram fedt og 15 gram protein for Jagdwurst fra samme udtræk — en marginal forskel, der bekræfter, at de to pølsetyper ligner hinanden næsten lige så meget ernæringsmæssigt, som de gør prismæssigt.

Saltindholdet er identisk mellem de to, begge 1,8 gram pr. 100 gram, hvilket er typisk for forarbejdet, konserveret kødpålæg.

Detaljer om varen

Mærke
Rema 1000
Størrelse
200 g
Stregkode (EAN)
5705830611406

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

14,58 kr.14,58 kr.14,59 kr.14,58 kr.17. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1714,58 kr.
2026-09-0114,58 kr.
2026-09-1714,58 kr.
2026-10-0114,58 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad er Bierwurst lavet af?

    Den indeholder grisekød (73%), oksekød (12%), vand, salt, sennepsfrø, krydderier, dextrose og selleri. Desuden er der tilsat diphosphat (E450), ascorbinsyre (E300) og natriumnitrit (E250).

  • Hvordan bruges Bierwurst?

    Den bruges typisk som pålæg på brød eller i sandwiches, men kan også skæres i skiver og spises som snack eller indgå i varme retter.

  • Hvor mange kalorier er der i Bierwurst?

    Der er 248 kcal pr. 100 g. Pakken indeholder 200 g.

  • Hvad koster Bierwurst hos Rema 1000?

    Bierwurst koster 14,58 kr. (72,90 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Bierwurst på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Bierwurst ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Bierwurst?

    Bierwurst sælges i 200 g, svarende til 72,90 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Bierwurst?

    Bierwurst forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

16,95 kr.150 g

113,00 kr./kg

20,09 kr.400 g

50,23 kr./kg

14,95 kr.120 g

124,58 kr./kg

12,13 kr.140 g

86,64 kr./kg

12,95 kr.120 g

107,92 kr./kg

14,95 kr.120 g

124,58 kr./kg