RadarSuper
Beef stick

Annonce

Rema 1000 · Pålæg & ost · Øko. Hanegal

Beef stick

9,95 kr.497,50 kr./kg

Størrelse: 20 g

Nutri-ScoreE
Arbejdstid: 2,1 min

Annonce

Beef stick koster 9,95 kr. (497,50 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Til fremstilling af 100g færdigvare: 145g oksekød*, salt, krydderiblanding (dextrose/majs*, rødbede*, sort peber*, paprika*, koriander*, hvidløg*), starterkultur.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi1.382 kJ / 330 kcal
Fedt24 g
heraf mættede fedtsyrer10 g
Kulhydrat1,5 g
heraf sukkerarter1,2 g
Kostfibre—
Protein26 g
Salt4,4 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Beef Stick fra Øko. Hanegal er en lille tørret oksekødspølse på 20 g, lavet af økologisk oksekød. Til 100 g færdigvare er der brugt 145 g oksekød, hvilket fortæller, at pølsen har tabt vægt under tørringen. Ud over kødet indeholder den salt, en krydderiblanding med dextrose fra majs, rødbede, sort peber, paprika, koriander og hvidløg samt starterkultur.

Næringsindholdet pr. 100 g ligger på 330 kcal, 24 g fedt heraf 10 g mættet, 1,5 g kulhydrat heraf 1,2 g sukker, 26 g protein og 4,4 g salt. Det er altså en proteinrig snack med et højt saltindhold.

Den lille størrelse gør den nem at have med i tasken eller på farten, og den kan spises som den er, skåret i skiver eller bidder. Opbevares tørt og ikke for varmt, så holder den sig bedst; den uåbnede emballage bør følges efter datomærkningen.

Hvorfor kiloprisen er over fire gange højere end kødpølsens

497,50 kr. pr. kilo for beef sticken står i skarp kontrast til de 114,75 kr. pr. kilo, som Hanegals egen fjerkræ kødpølse koster i samme udtræk — mere end fire gange forskellen, mellem to produkter fra samme mærke. Forskellen skyldes formatet: beef stick er en tørret, koncentreret enkeltportion på kun 20 gram, mens kødpølsen er en almindelig køledisk-vare i 200 gram.

Det illustrerer et generelt mønster: jo mindre og mere forarbejdet en portion er, desto højere bliver typisk kiloprisen, fordi tørring, modning og emballering vejer relativt tungere i en lille enhed.

145 gram kød til 100 gram færdigvare

Ingredienslisten opgør mængderne ud fra den færdige vare: 145 gram oksekød bruges til at fremstille 100 gram beef stick. Det høje forhold skyldes tørrings- og modningsprocessen, hvor en stor del af kødets vandindhold forsvinder, mens protein og fedt koncentreres tilbage i den tørrede stang.

Det er samme princip, der gælder for andre tørrede kødvarer som salami og spegepølse — færdigvarens vægt er markant lavere end den rå kødmængde, den er lavet af.

Til farten — uden behov for køling

Modsat de fleste pålægsvarer i køledisken er en beef stick tørret og modnet nok til at kunne opbevares og spises uden køling, hvilket gør den velegnet som snack i tasken, på vandreturen eller som proteinrigt mellemmåltid, hvor et køleskab ikke er inden for rækkevidde.

Med 26 gram protein og 4,4 gram salt pr. 100 gram er den koncentreret på begge parametre — proteinindholdet gør den mættende i små mængder, mens saltindholdet er en del af det, der holder den holdbar uden køl.

Detaljer om varen

Mærke
Øko. Hanegal
Størrelse
20 g
Stregkode (EAN)
5709760003782

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

9,95 kr.9,95 kr.9,96 kr.9,95 kr.17. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-179,95 kr.
2026-09-019,95 kr.
2026-09-179,95 kr.
2026-10-019,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvor meget protein er der i en beef stick fra Hanegal?

    Der er 26 g protein pr. 100 g. Da pølsen vejer 20 g, svarer det til omkring 5 g protein pr. stk.

  • Hvad er beef stick lavet af?

    Den er lavet af økologisk oksekød, salt, en krydderiblanding med dextrose fra majs, rødbede, sort peber, paprika, koriander og hvidløg samt starterkultur. Til 100 g færdigvare er der brugt 145 g oksekød.

  • Hvor meget salt indeholder en beef stick?

    Der er 4,4 g salt pr. 100 g. En enkelt stick på 20 g indeholder derfor omkring 0,9 g salt.

  • Hvad koster Beef stick hos Rema 1000?

    Beef stick koster 9,95 kr. (497,50 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Beef stick på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Beef stick ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Beef stick?

    Beef stick sælges i 20 g, svarende til 497,50 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Beef stick?

    Beef stick forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

16,95 kr.150 g

113,00 kr./kg

20,09 kr.400 g

50,23 kr./kg

14,95 kr.120 g

124,58 kr./kg

12,13 kr.140 g

86,64 kr./kg

12,95 kr.120 g

107,92 kr./kg

14,95 kr.120 g

124,58 kr./kg