RadarSuper
Bacon tern

Annonce

Rema 1000 · Bacon & pølser · Frilandsgris

Bacon tern

15,95 kr.177,22 kr./kg

Størrelse: 90 g

Arbejdstid: 3,3 min

Annonce

Bacon tern koster 15,95 kr. (177,22 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

til 100 g færdigvare er anvendt: 101 g bryst af gris, 2,7g havsalt, antioxidant (E301), konserveringsmiddel (E250).

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi1.513 kJ / 366 kcal
Fedt34 g
heraf mættede fedtsyrer12 g
Kulhydrat—
heraf sukkerarter—
Kostfibre—
Protein15 g
Salt2,7 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Bacon tern på 90 g er skåret i små terninger, klar til at komme direkte i panden. De er lavet af bryst af gris fra frilandsgris og er tilsat havsalt samt antioxidant (E301) og konserveringsmiddel (E250).

Næringsindholdet pr. 100 g viser 366 kcal, 34 g fedt — heraf 12 g mættet fedt — 15 g protein og 2,7 g salt. Det gør terningerne til et fedt- og proteinrigt indslag, der primært bidrager med smag og sprødhed frem for mæthed alene.

I det danske køkken er bacon tern en klassiker til at lægge bunden i retter: de svitses på panden, til fedtet smelter ud, og bruges som smagsgiver i brunkål, i kartoffelretter, i tarteletter, i en gryderet eller som topping på en salat. De kan også blandes i en æggekage eller i en bolognese for at give dybde.

Pakken på 90 g er en lille portion, der passer til en enkelt ret eller to. Opbevar den køligt — gerne i køleskabet — og brug den inden for den angivne holdbarhed. Har du ikke brug for hele pakken på én gang, kan terningerne fryses ned og tages op, når du skal bruge dem.

Tern mod skiver — samme råvare, forskellig pris

Bacon tern koster 177,22 kr. pr. kilo, mens baconskiver fra samme Frilandsgris-linje og samme grundvare koster 199,38 kr. pr. kilo — en forskel på godt 22 kr. pr. kilo, der sandsynligvis afspejler et ekstra forarbejdningstrin ved at skære i tynde, ensartede skiver frem for tern.

Hvornår man vælger tern frem for skiver

Ternformatet egner sig til retter, hvor bacon skal fordeles jævnt — gryderetter, salater, æggeretter — mens skiveformatet passer bedre til et sammenhængende, sprødstegt lag. Begge stammer fra samme frilandsopdrættede gris, så forskellen ligger i anvendelsen, ikke i råvarens kvalitet.

Samme dyrevelfærdsmærkning som resten af linjen

Varen bærer Bedre dyrevelfærd 3 hjerter, det højeste niveau i det statslige mærke, samt en anbefaling fra Dyrenes Beskyttelse — samme mærkning som de øvrige Frilandsgris-produkter i sortimentet, da alle stammer fra samme produktionsform.

Detaljer om varen

Mærke
Frilandsgris
Størrelse
90 g
Stregkode (EAN)
5705830608345

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

12,00 kr.13,32 kr.14,63 kr.15,95 kr.17. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1715,95 kr.
2026-09-0112,00 kr.
2026-09-1715,95 kr.
2026-10-0115,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad er bacon tern lavet af?

    De er fremstillet af bryst af gris fra frilandsgris og indeholder havsalt, antioxidant (E301) og konserveringsmiddel (E250).

  • Hvordan bruger jeg bacon tern i madlavningen?

    De svitses på panden, til fedtet smelter ud, og bruges som smagsgiver i fx brunkål, kartoffelretter, tarteletter, gryderetter eller som topping på salat.

  • Hvor meget bacon tern er der i pakken?

    Pakken indeholder 90 g bacon tern, hvilket passer til en enkelt ret eller to.

  • Hvad koster Bacon tern hos Rema 1000?

    Bacon tern koster 15,95 kr. (177,22 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Bacon tern på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Bacon tern ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Bacon tern?

    Bacon tern sælges i 90 g, svarende til 177,22 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Bacon tern?

    Bacon tern forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

15,95 kr.100 g

159,50 kr./kg

13,59 kr.150 g

90,60 kr./kg

19,05 kr.150 g

127,00 kr./kg

18,89 kr.200 g

94,45 kr./kg

16,95 kr.100 g

169,50 kr./kg

19,58 kr.150 g

130,53 kr./kg