RadarSuper
Aspargessuppe

Annonce

Rema 1000 · Grøntsags- & frugtkonserves · Rema 1000

Aspargessuppe

14,16 kr.35,40 kr./kg

Størrelse: 400 g

Arbejdstid: 3 min

Annonce

Aspargessuppe koster 14,16 kr. (35,40 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

81 % vand, 6 % flødepulver, 5 % hvide asparges, 4 % hvedemel, 3 % rapsolie, grøntsagsbouillon (salt, gærekstrakt, modificeret stivelse (kartoffel), sukker, løg, hvidløg, gurkemeje), salt, gurkemeje.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi276 kJ / 66 kcal
Fedt3,6 g
heraf mættede fedtsyrer1,1 g
Kulhydrat6,8 g
heraf sukkerarter1,4 g
Kostfibre—
Protein1,6 g
Salt1 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Aspargessuppe fra Rema 1000 er en flødebaseret suppe på 400 g, klar til at varme og servere. Indholdet består primært af vand, flødepulver og hvide asparges, tilsat hvedemel, rapsolie og en grøntsagsbouillon med blandt andet løg, hvidløg og gurkemeje. Farven får et strejf af gurkemeje, og konsistensen er jævnet med mel og fløde.

Næringsindholdet pr. 100 g ligger på 66 kcal, 3,6 g fedt, 6,8 g kulhydrater og 1,6 g protein, med et saltindhold på 0,95 g. Det gør suppen til en let og cremet ret, der kan spises som den er, eller bruges som forret eller let måltid.

Suppen er praktisk i en travl hverdag, hvor den blot varmes i en gryde eller mikroovn. Den kan serveres med et drys friske krydderurter, lidt brød eller som en del af et større måltid. Opbevares tørt og køligt, indtil pakken åbnes; efter åbning bør resten opbevares på køl og spises inden for et par dage. Den uåbnede pakke har typisk lang holdbarhed, men tjek altid datoen på emballagen.

Samme pris som karrysuppen — hvorfor?

Aspargessuppen og karrysuppen fra Rema 1000 koster begge 14,16 kr. for 400 gram, altså 35,40 kr. pr. kilo — nøjagtig samme pris på trods af forskellige opskrifter og ingredienser. Det tyder på, at Rema 1000 prissætter hele sin egen suppeserie ens, uanset hvilke råvarer den enkelte smag indeholder, snarere end at prissætte efter aspargesindhold eller krydderiblanding.

Kun 5 % asparges — hvad er resten?

Ingredienslisten viser, at 81 % af suppen er vand, og at asparges kun udgør 5 %. Resten er flødepulver, hvedemel, rapsolie og en grøntsagsbouillon med salt, gærekstrakt og krydderier. Det er typisk opbygning for en billig, hurtiglavet konservessuppe: fortykningsmidlerne (mel og modificeret stivelse) giver den cremede konsistens, mens den relativt lille mængde asparges primært bidrager med smag.

Saltindhold — hvad betyder 0,95 gram pr. 100 gram i praksis?

En hel dåse på 400 gram indeholder omkring 3,8 gram salt, hvis man spiser hele indholdet. Sundhedsstyrelsens generelle anbefaling er maksimalt 6 gram salt om dagen for en voksen, så én dåse suppe som hovedmåltid udgør en betydelig del af dagsindtaget — værd at have i baghovedet, hvis resten af dagens måltider også er saltede.

Detaljer om varen

Mærke
Rema 1000
Størrelse
400 g
Stregkode (EAN)
5705830016836

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

14,00 kr.14,05 kr.14,11 kr.14,16 kr.13. aug.31. aug.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1314,16 kr.
2026-08-3114,16 kr.
2026-09-1714,16 kr.
2026-10-0114,16 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvordan tilbereder jeg aspargessuppen?

    Suppen varmes i en gryde eller mikroovn og serveres, når den er gennemvarm.

  • Hvad indeholder suppen?

    Den indeholder 81 % vand, 6 % flødepulver, 5 % hvide asparges, 4 % hvedemel, 3 % rapsolie samt grøntsagsbouillon, salt og gurkemeje.

  • Hvor mange kalorier er der i suppen?

    Der er 66 kcal pr. 100 g, hvilket svarer til 276 kJ.

  • Hvad koster Aspargessuppe hos Rema 1000?

    Aspargessuppe koster 14,16 kr. (35,40 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Aspargessuppe på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Aspargessuppe ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Aspargessuppe?

    Aspargessuppe sælges i 400 g, svarende til 35,40 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Aspargessuppe?

    Aspargessuppe forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

7,86 kr.240 g

32,75 kr./kg

27,95 kr.230 g

121,52 kr./kg

13,47 kr.270 g

49,89 kr./kg

22,25 kr.205 g

108,54 kr./kg

17,80 kr.290 g

61,38 kr./kg

17,80 kr.290 g

61,38 kr./kg