RadarSuper
Kalamata oliven

Annonce

Rema 1000 · Grøntsags- & frugtkonserves · Antos Uden Sten

Kalamata oliven

22,95 kr.229,50 kr./kg

Størrelse: 100 g

Arbejdstid: 4,9 min

Annonce

Kalamata oliven koster 22,95 kr. (229,50 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 2. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Økologiske kalamataoliven uden sten, vand, økologisk rødvinseddike, havsalt. Kan indeholde sten eller rester af sten. Kan indeholde spor af mælk, mandler og sennep.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi1.144 kJ / 287 kcal
Fedt30 g
heraf mættede fedtsyrer4 g
Kulhydrat0,5 g
heraf sukkerarter0,5 g
Kostfibre—
Protein1,5 g
Salt2,8 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Økologiske kalamataoliven uden sten fra Antos, tilsat vand, økologisk rødvinseddike og havsalt. Oliven er en klassiker i det danske køkken, hvor de ofte lægges på pizza, blandes i salater eller stilles frem som en del af et tapasbord eller en ostetallerken.

Næringsindholdet pr. 100 g viser 287 kcal og 30 g fedt, heraf 4 g mættet fedt. Der er 0,5 g kulhydrat, hvoraf 0,5 g sukker, 1,5 g protein og 2,75 g salt. Det gør oliven til en smagsgiver snarere end en stor proteinkilde, og saltindholdet er værd at have med i overvejelserne, når der krydres i øvrigt.

Uden sten er de nemme at bruge direkte fra glasset eller posen, og de kan hakkes og røres i f.eks. tzatziki, tapenade eller en pastaret. Opbevares tørt og ikke for varmt; efter åbning bør de dækkes af lage og gerne stå på køl. Produktet kan indeholde spor af mælk, mandler og sennep, og der kan forekomme rester af sten.

Samme kilopris som de grønne oliven

Kalamataoliven og Antos' grønne oliven koster begge 229,50 kr. pr. kilo i dette udtræk — 22,95 kr. for en bakke på 100 gram. Prisen adskiller altså ikke de to typer; det gør smagen og fedtindholdet, hvor kalamata er markant federe og mere intens.

Hvorfor kalamataoliven smager mere intenst

Lagen er baseret på økologisk rødvinseddike i stedet for citronsyre, som bruges til de grønne oliven i samme sortiment. Det giver en mere syrlig, vinøs bund i smagen, som sammen med olivnernes naturligt højere fedtindhold (30 gram pr. 100 gram mod 15 gram i de grønne) forklarer den kraftigere karakter, kalamataoliven er kendt for.

Brug af kalamataoliven

Kalamataoliven, opkaldt efter den græske by Kalamata, er en fast bestanddel af græsk salat og bruges bredt på tapasborde og til ost og charcuteri. Fordi de allerede er udstenet, kræver de ingen forberedelse — men tjek altid for stenrester, som emballagen advarer om.

Detaljer om varen

Mærke
Antos Uden Sten
Størrelse
100 g
Stregkode (EAN)
5709289003225

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

22,95 kr.22,95 kr.22,96 kr.22,95 kr.19. aug.2. sep.18. sep.2. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1922,95 kr.
2026-09-0222,95 kr.
2026-09-1822,95 kr.
2026-10-0222,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad indeholder Antos Kalamata Oliven Uden Sten?

    Økologiske kalamataoliven uden sten, vand, økologisk rødvinseddike og havsalt. Der kan forekomme spor af mælk, mandler og sennep.

  • Hvor mange kalorier er der i kalamataoliven?

    Der er 287 kcal og 30 g fedt pr. 100 g, heraf 4 g mættet fedt. Saltindholdet er 2,75 g pr. 100 g.

  • Hvordan opbevares oliven uden sten bedst?

    Opbevar produktet tørt og ikke for varmt. Efter åbning bør oliven dækkes af lage og gerne opbevares på køl.

  • Hvad koster Kalamata oliven hos Rema 1000?

    Kalamata oliven koster 22,95 kr. (229,50 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 2. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Kalamata oliven på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Kalamata oliven ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Kalamata oliven?

    Kalamata oliven sælges i 100 g, svarende til 229,50 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Kalamata oliven?

    Kalamata oliven forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

7,86 kr.240 g

32,75 kr./kg

27,95 kr.230 g

121,52 kr./kg

13,47 kr.270 g

49,89 kr./kg

22,25 kr.205 g

108,54 kr./kg

17,80 kr.290 g

61,38 kr./kg

17,80 kr.290 g

61,38 kr./kg