RadarSuper
Grønne oliven

Annonce

Rema 1000 · Grøntsags- & frugtkonserves · Antos

Grønne oliven

22,95 kr.229,50 kr./kg

Størrelse: 100 g

Arbejdstid: 4,9 min

Annonce

Grønne oliven koster 22,95 kr. (229,50 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 30. september 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

53% økologiske grønne oliven uden sten, vand, havsalt, surhedsregulerende middel (E 330). Kan indeholde sten eller rester af sten. Kan indeholde spor af mælk, mandler og sennep.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi612 kJ / 149 kcal
Fedt15 g
heraf mættede fedtsyrer2,6 g
Kulhydrat—
heraf sukkerarter—
Kostfibre—
Protein1,2 g
Salt2,4 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Grønne oliven uden sten i saltlage, tilsat et surhedsregulerende middel, så de holder sig friske. Ifølge næringsindholdet er der 15 g fedt pr. 100 g, hvoraf 2,6 g er mættet fedt, og 2,4 g salt. Det giver en fyldig, salt smag, som passer til det danske køkken, hvor oliven ofte lægges på tapasfadet, i salater eller bruges som snack. De kan også hakkes og komme i en tzatziki, en pastaret eller en grøn salat, hvor den salte smag spiller op mod det friske. Da stenene er fjernet, er de nemme at skære i skiver eller kvarte. Opbevares køligt og tørt, og efter åbning bør glasset stå på køl, så oliven fortsat har bid. Indholdet er 100 g, hvilket passer til et mindre måltid eller til at pynte et par retter. Vær opmærksom på, at der kan være rester af sten, og at produktet kan indeholde spor af mælk, mandler og sennep.

Samme kilopris som kalamataoliven

I dette udtræk koster både de grønne Antos-oliven og Antos' kalamataoliven uden sten præcis 229,50 kr. pr. kilo — begge sælges i 100-grams bakker til 22,95 kr. Det betyder, at valget mellem de to typer udelukkende handler om smag: de grønne er mildere og lidt fastere i konsistensen, kalamata er mørkere, mere aromatisk og traditionelt syltet i rødvinseddike.

Økologisk oprindelse og udstensning

53 % af indholdet er økologiske grønne oliven uden sten, lagret i saltlage med citronsyre (E 330) som surhedsregulering. Ifølge varebeskrivelsen er olivnerne håndplukket og håndsorteret fra lundene ved Halkidiki i Grækenland — et af de områder, hvor netop denne sort dyrkes i stor skala.

Brug i det danske køkken

Grønne oliven bruges i dag som fast del af tapasborde, salater, pizza og ostebrikker. Fordi de allerede er udstenet, er de klar til brug direkte fra bakken — hæld saltlagen fra, hvis en mildere smag ønskes, eller behold den for at holde olivnerne saftige lidt længere.

Detaljer om varen

Mærke
Antos
Størrelse
100 g
Stregkode (EAN)
5709289003232

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

22,95 kr.22,95 kr.22,96 kr.22,95 kr.19. aug.2. sep.17. sep.30. sep.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1922,95 kr.
2026-09-0222,95 kr.
2026-09-1722,95 kr.
2026-09-3022,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvor mange oliven er der i en pakke på 100 g?

    Pakken indeholder 100 g grønne oliven uden sten. Det præcise antal fremgår ikke af oplysningerne, men vægten giver en portion til fx tapas eller salat.

  • Hvordan opbevarer jeg oliven bedst?

    Opbevar glasset køligt og tørt. Efter åbning bør det stilles på køl, så oliven bevarer smag og tekstur.

  • Indeholder oliven allergener?

    Ifølge ingredienslisten kan produktet indeholde spor af mælk, mandler og sennep. Der kan også være rester af sten.

  • Hvad koster Grønne oliven hos Rema 1000?

    Grønne oliven koster 22,95 kr. (229,50 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 30. september 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Grønne oliven på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Grønne oliven ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Grønne oliven?

    Grønne oliven sælges i 100 g, svarende til 229,50 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Grønne oliven?

    Grønne oliven forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

7,86 kr.240 g

32,75 kr./kg

27,95 kr.230 g

121,52 kr./kg

13,47 kr.270 g

49,89 kr./kg

22,25 kr.205 g

108,54 kr./kg

17,80 kr.290 g

61,38 kr./kg

17,80 kr.290 g

61,38 kr./kg