RadarSuper
Ananasstykker

Annonce

Rema 1000 · Grøntsags- & frugtkonserves · Rema 1000

Ananasstykker

6,53 kr.46,64 kr./kg

Størrelse: 140 g

Nutri-ScoreANOVA1
Arbejdstid: 1,4 min

Annonce

Ananasstykker koster 6,53 kr. (46,64 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

62 % ananas, 38 % ananasjuice.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi242 kJ / 57 kcal
Fedt0,5 g
heraf mættede fedtsyrer0 g
Kulhydrat13 g
heraf sukkerarter13 g
Kostfibre1 g
Protein0,5 g
Salt0 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Ananasstykker på dåse er skåret frugt, der er lagt i dåse sammen med ananasjuice. Ifølge ingredienslisten består indholdet af 62 % ananas og 38 % ananasjuice, altså ingen tilsat sukker eller sirup ud over den juice, frugten selv ligger i.

Næringsindholdet pr. 100 g viser 57 kcal, 13 g kulhydrater, som alle er sukkerarter, 1 g fiber og 0,5 g protein. Fedtindholdet er 0,5 g, heraf 0 g mættet fedt, og saltindholdet er 0,01 g. Varen er placeret i NOVA-gruppe 1 og har Nutri-Score A.

Stykkerne kan bruges i det danske køkken til blandt andet desserter, frugtsalat, kager og som topping på morgenmadsprodukter. De kan også indgå i supper og gryderetter, hvor ananas bidrager med sødme og syre.

Dåsen indeholder 140 g. Efter åbning opbevares resten i en lukket beholder i køleskabet, og indholdet bør spises inden for få dage. Ananasstykkerne kan med fordel drænes, inden de bruges, hvis man ikke ønsker den medfølgende juice med i retten.

Kiloprisen som referencepunkt for konserves

46,64 kr. pr. kilo, beregnet direkte af prisen på 6,53 kr. for 140 gram. Der er ikke en anden konservesvare i dette udtræk at sammenligne med, men tallet er nyttigt at have i baghovedet, næste gang man ser en anden dåsefrugt eller -grønsag og skal vurdere, om den er dyrere eller billigere pr. kilo.

Hvorfor der står sukkerarter i tabellen, selvom intet er tilsat

De 13 gram sukkerarter pr. 100 gram er ananasens eget naturlige frugtsukker, ikke tilsat sukker udefra. Ingredienslisten viser kun ananas og ananasjuice — ingen sukkerlage — hvilket er grunden til, at varen kan bære mærket Ikke tilsat sukker, selv med et fuldt kulhydratindhold bestående af sukkerarter.

Sådan bruger du ananas på dåse i køkkenet

Ud over som direkte topping på is eller pizza kan den lagevæske, ananasjuicen, genbruges i en smoothie eller til at give sødme i en dressing i stedet for at blive hældt ud. En åbnet dåse bør overføres til en lukket beholder på køl og bruges inden for et par dage.

Detaljer om varen

Mærke
Rema 1000
Størrelse
140 g
Stregkode (EAN)
5705830015570

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

6,53 kr.6,53 kr.6,54 kr.6,53 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-136,53 kr.
2026-09-016,53 kr.
2026-09-176,53 kr.
2026-10-016,53 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad indeholder ananasstykkerne?

    Ifølge ingredienslisten består indholdet af 62 % ananas og 38 % ananasjuice.

  • Hvor mange kalorier er der i ananasstykkerne?

    Der er 57 kcal pr. 100 g, svarende til 242 kJ. Dåsen indeholder 140 g.

  • Hvordan opbevarer jeg resten af dåsen?

    Efter åbning opbevares resten i en lukket beholder i køleskabet og bør spises inden for få dage.

  • Hvad koster Ananasstykker hos Rema 1000?

    Ananasstykker koster 6,53 kr. (46,64 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Ananasstykker på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Ananasstykker ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Ananasstykker?

    Ananasstykker sælges i 140 g, svarende til 46,64 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Ananasstykker?

    Ananasstykker forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

7,86 kr.240 g

32,75 kr./kg

27,95 kr.230 g

121,52 kr./kg

13,47 kr.270 g

49,89 kr./kg

22,25 kr.205 g

108,54 kr./kg

17,80 kr.290 g

61,38 kr./kg

17,80 kr.290 g

61,38 kr./kg