RadarSuper
Ananas i ringe

Annonce

Rema 1000 · Grøntsags- & frugtkonserves · Mikado

Ananas i ringe

13,46 kr.39,59 kr./kg

Størrelse: 340 g

NOVA3
Arbejdstid: 2,9 min

Annonce

Ananas i ringe koster 13,46 kr. (39,59 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 4. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Ananas*, vand, sukker, surhedsregulerende middel (E330). *Ikke-EU

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi282 kJ / 64 kcal
Fedt0,5 g
heraf mættede fedtsyrer0 g
Kulhydrat15 g
heraf sukkerarter15 g
Kostfibre—
Protein0,5 g
Salt—

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Ananas i ringe fra Mikado er skiver af ananas, der er tilsat vand og sukker og et surhedsregulerende middel (E330). Ananassen er markeret som ikke-EU, mens de øvrige ingredienser ikke fremgår med oprindelse. Væsken gør, at ringene holder formen og bevarer saften, så de er klar til brug direkte fra dåsen.

Næringsindholdet pr. 100 g ligger på 64 kcal og 282 kJ. Kulhydaterne udgør 15 g, og sukkerarterne udgør også 15 g, hvilket betyder, at al kulhydrat i produktet er sukker. Fedtindholdet er 0,5 g, heraf 0,0 g mættet fedt, og proteinindholdet er 0,5 g.

I det danske køkken bruges ananas i ringe typisk til desserter og bagværk, for eksempel som fyld eller pynt på kager og tærter, i frugtsalater og i kolde retter. De kan også lægges på pizza eller bruges i varme retter, hvor den søde smag spiller sammen med det salte. Den faste form gør dem nemme at lægge i lag eller stikke ud.

Dåsen indeholder 340 g. Efter åbning opbevares resten i en lukket beholder i køleskabet, og ananassen bør være dækket af væsken for at holde sig saftig. Følg eventuel anvisning på emballagen om holdbarhed efter åbning.

Hvad kiloprisen fortæller

39,59 kr. pr. kilo for dåsen på 340 gram til 13,46 kr. Da dette er den eneste ananasvare af denne type i dette udtræk af sortimentet, er der ingen direkte sammenligning at lave med andre formater — tallet står som reference til brug, hvis man støder på andre ananaskonserves i butikken.

Hvorfor er ananasen mærket "Ikke-EU"?

Mærkningen betyder, at frugten er dyrket uden for EU, hvilket er standard for ananas: frugten kræver et tropisk eller subtropisk klima, som ikke findes i nævneværdigt omfang blandt EU's medlemslande. Langt størstedelen af den ananas, der sælges i danske supermarkeder — både frisk og på dåse — kommer derfor fra lande uden for unionen, typisk i Sydøstasien, Central- eller Sydamerika eller Afrika.

Detaljer om varen

Mærke
Mikado
Størrelse
340 g
Stregkode (EAN)
4007415005480

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

13,46 kr.13,46 kr.13,47 kr.13,46 kr.19. aug.3. sep.19. sep.4. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1913,46 kr.
2026-09-0313,46 kr.
2026-09-1913,46 kr.
2026-10-0413,46 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad indeholder en dåse ananas i ringe fra Mikado?

    Ingredienserne er ananas (ikke-EU), vand, sukker og surhedsregulerende middel (E330).

  • Hvor mange kalorier er der i ananas i ringe?

    Der er 64 kcal og 282 kJ pr. 100 g. Kulhydaterne udgør 15 g, heraf 15 g sukkerarter, mens fedt og protein hver udgør 0,5 g pr. 100 g.

  • Hvordan opbevares resten af ananassen efter åbning?

    Efter åbning opbevares resten i en lukket beholder i køleskabet, og ringene bør være dækket af væsken. Følg eventuel anvisning på emballagen om holdbarhed efter åbning.

  • Hvad koster Ananas i ringe hos Rema 1000?

    Ananas i ringe koster 13,46 kr. (39,59 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 4. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Ananas i ringe på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Ananas i ringe ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Ananas i ringe?

    Ananas i ringe sælges i 340 g, svarende til 39,59 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Ananas i ringe?

    Ananas i ringe forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

7,86 kr.240 g

32,75 kr./kg

27,95 kr.230 g

121,52 kr./kg

13,47 kr.270 g

49,89 kr./kg

22,25 kr.205 g

108,54 kr./kg

17,80 kr.290 g

61,38 kr./kg

17,80 kr.290 g

61,38 kr./kg