RadarSuper
AioliTilbud

Annonce

12,00 kr.60,00 kr./kg

Størrelse: 200 g

Arbejdstid: 3,1 min

Annonce

Aioli koster 12,00 kr. (60,00 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 2. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

90 % mayonnaise(rapsolie, vand, eddike, æggeblomme,sukker, salt, foykningsmidler (E 412,E 415), konserveringsmidler (E 202, E 211),surhedsregulerende middel (E 330), farvestof(E 160a vegetabilsk)), 4 % dijonsennep (vand, sennepsfrø, eddike, salt),2 % knust hvidløg, hvidvinseddike, salt, hvid peber, konserveringsmiddel (E 202).

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi2.733 kJ / 664 kcal
Fedt72 g
heraf mættede fedtsyrer5 g
Kulhydrat3,1 g
heraf sukkerarter1,2 g
Kostfibre—
Protein0,6 g
Salt1,4 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Aioli fra Rema 1000 er en cremet hvidløgsmayonnaise på 200 g, fremstillet på en base af mayonnaise tilsat dijonsennep, knust hvidløg, hvidvinseddike og hvid peber. Mayonnaisen udgør 90 % og er lavet af rapsolie, vand, eddike og æggeblomme, mens dijonsennepen og hvidløget udgør henholdsvis 4 % og 2 %. Konsistensen er gjort stabil med E 412 og E 415, og indholdet er konserveret med E 202 og E 211.

Næringsindholdet pr. 100 g ligger på 664 kcal og 72 g fedt, hvoraf 5 g er mættet fedt. Der er 3,1 g kulhydrat, 1,2 g sukker, 0,6 g protein og 1,4 g salt. Det giver en kraftig og fedtholdig smag, som passer til at løfte retter frem for at fylde meget i sig selv.

I det danske køkken bruges aioli typisk som dip til pommes frites, fritter eller grøntsagsstænger, som smørelse i burgere og sandwich, eller som tilbehør til fisk, kylling og grillede retter. Den kan også røres i dressinger eller bruges som base i en hurtig dip med citron eller friske krydderurter.

Opbevar glasset køligt, gerne på køl efter åbning, og brug en ren ske eller kniv, så holdbarheden bevares. Med 200 g er størrelsen passende til husholdninger, der bruger aioli jævnligt, uden at glasset står åbent for længe.

Samme kilopris som hummussen — begge på tilbud

60,00 kr. pr. kilo til tilbudsprisen på 12,00 kr. for 200 gram, nøjagtig samme kilopris som Rema 1000's hummus i samme kategori og bakkestørrelse. Ved normalprisen på 14,95 kr. ville aioliens kilopris være 74,75 kr.

Hvidløgs- og sennepskrydret mayonnaise

90 % mayonnaise udgør basen, tilsat 4 % dijonsennep og 2 % knust hvidløg. Det er den kombination, der giver aioliens karakteristiske smag, snarere end en traditionel aioli lavet direkte på olie og hvidløg.

Ikke i alle butikker

Ifølge produktdataene sælges denne vare ikke i alle Rema 1000-butikker. Det kan derfor være en god idé at tjekke lokalt eller i netbutikken, inden man regner med at finde den i den nærmeste filial.

Detaljer om varen

Mærke
Rema 1000
Størrelse
200 g
Stregkode (EAN)
5704959100396

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

12,00 kr.12,98 kr.13,97 kr.14,95 kr.19. aug.3. sep.18. sep.2. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1912,00 kr.
2026-09-0314,95 kr.
2026-09-1814,95 kr.
2026-10-0212,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad indeholder aiolien fra Rema 1000?

    Den består af 90 % mayonnaise, 4 % dijonsennep og 2 % knust hvidløg samt hvidvinseddike, salt og hvid peber. Mayonnaisen er lavet af rapsolie, vand, eddike og æggeblomme.

  • Hvordan opbevarer jeg aiolien?

    Opbevar glasset køligt og sæt det på køl efter åbning. Brug en ren ske eller kniv, så holdbarheden bevares.

  • Hvad kan jeg bruge aiolien til?

    Den bruges typisk som dip til pommes frites, fritter og grøntsager, som smørelse i burgere og sandwich eller som tilbehør til fisk, kylling og grillede retter.

  • Hvad koster Aioli hos Rema 1000?

    Aioli koster 12,00 kr. (60,00 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 2. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Aioli på tilbud hos Rema 1000?

    Ja – ved vores seneste registrering var Aioli markeret som tilbud hos Rema 1000. Tilbud skifter ofte; prishistorikken ovenfor viser, hvordan prisen normalt ligger.

  • Hvilken størrelse har Aioli?

    Aioli sælges i 200 g, svarende til 60,00 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Aioli?

    Aioli forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

12,95 kr.250 ml

51,80 kr./l

13,15 kr.200 g

65,75 kr./kg

18,95 kr.250 g

75,80 kr./kg

12,00 kr.130 g

92,31 kr./kg

12,00 kr.130 g

92,31 kr./kg

12,00 kr.130 g

92,31 kr./kg