RadarSuper
Æggeblommer

Annonce

Rema 1000 · Æg · Dava

Æggeblommer

22,95 kr.99,78 kr./kg

Størrelse: 230 g

Arbejdstid: 4,9 min

Annonce

Æggeblommer koster 22,95 kr. (99,78 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Pasteuriserede ÆGGEBLOMMER af skrabeæg, konserveringsmiddel (E202), surhedsregulerende middel (E330).

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi1.338,6 kJ / 319 kcal
Fedt28 g
heraf mættede fedtsyrer8,5 g
Kulhydrat1,8 g
heraf sukkerarter—
Kostfibre—
Protein16 g
Salt0,2 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Pasteuriserede æggeblommer fra skrabeæg, tilsat konserveringsmidlet E202 og det surhedsregulerende middel E330 for at holde sig stabilt på køl. Konsistensen er flydende og cremet, og farven er den dybe, gule man kender fra en frisk blomme.

Næringsindholdet pr. 100 g ligger på 319 kcal, 28 g fedt — heraf 8,5 g mættet — 16 g protein og kun 1,8 g kulhydrat. Det gør produktet til en koncentreret fedt- og proteinkilde, hvilket er værd at have med i regnestykket, når man bruger det i køkkenet.

I det danske køkken er blommerne nemme at bruge, hvor en opskrift kalder på æggeblommer uden hvider: i cremer, fromage, hjemmelavet mayonnaise, bearnaise og andre emulsionssaucer, i kager og desserter og til at pensle brød og wienerbrød, så de får glans og farve i ovnen. Fordi de allerede er pasteuriserede, kan de også bruges i retter, der ikke varmes op.

Bøtten på 230 g svarer til en god portion blommer, så man slipper for at skulle skille æg selv. Opbevares på køl, også efter åbning, og holdes inden for holdbarhedsdatoen.

Blommer og helæg: samme pris, forskelligt indhold

Både æggeblommerne og Davas helæg koster 22,95 kr. for en flaske på 230 gram, hvilket giver identisk kilopris: 99,78 kr. pr. kilo for begge. Forskellen ligger ikke i prisen, men i sammensætningen — helæg indeholder både blomme og hvide, mens denne flaske kun er den fedtrige blomme.

Vælger man mellem de to, er det altså opskriften, der afgør valget, ikke prisen: begge koster det samme pr. kilo i dette udtræk fra netbutikken.

Hvorfor pasteuriserede blommer på flaske

Pasteurisering varmebehandler æggeblommerne, så eventuelle bakterier elimineres, uden at blommerne koger — det gør produktet velegnet til retter som mayonnaise og cremer, der traditionelt bruger rå æg, men hvor pasteuriseringen giver en ekstra sikkerhedsmargin.

Ingredienslisten er kort: æggeblommer, et konserveringsmiddel (E 202) og en syrningsregulator (E 330) — ingen yderligere tilsætning.

Derfor er blommer på flaske praktiske

Opskrifter, der kun bruger æggeblommer, efterlader normalt hvider til overs. Med flasken doserer man præcis den mængde, en opskrift på mayonnaise, hollandaise eller custard kræver, uden overskydende hvider, der ellers skal bruges eller kasseres.

230 gram svarer til cirka 11 æggeblommer ifølge varens egen beskrivelse — nok til flere omgange hjemmelavet mayonnaise eller en stor portion creme.

Detaljer om varen

Mærke
Dava
Størrelse
230 g
Stregkode (EAN)
5701607588087

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

22,95 kr.22,95 kr.22,96 kr.22,95 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1322,95 kr.
2026-09-0122,95 kr.
2026-09-1722,95 kr.
2026-10-0122,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad er pasteuriserede æggeblommer?

    Det er æggeblommer af skrabeæg, som er varmebehandlet, så de holder sig stabilt på køl. De indeholder konserveringsmidlet E202 og det surhedsregulerende middel E330.

  • Hvad kan man bruge æggeblommerne til?

    De kan bruges, hvor en opskrift kalder på æggeblommer uden hvider — for eksempel cremer, fromage, mayonnaise, bearnaise og andre emulsionssaucer, kager og desserter samt til at pensle brød og wienerbrød.

  • Hvordan opbevares de, og hvor længe holder de?

    De opbevares på køl, også efter åbning, og bør bruges inden for holdbarhedsdatoen på emballagen.

  • Hvad koster Æggeblommer hos Rema 1000?

    Æggeblommer koster 22,95 kr. (99,78 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Æggeblommer på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Æggeblommer ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Æggeblommer?

    Æggeblommer sælges i 230 g, svarende til 99,78 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Æggeblommer?

    Æggeblommer forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

31,95 kr.8 stk.
29,95 kr.6 stk.
16,50 kr.6 stk.
45,25 kr.15 stk.
22,95 kr.230 g

99,78 kr./kg

22,95 kr.230 g

99,78 kr./kg