RadarSuper
Whisky 40%

Rema 1000 · Spiritus · Muirhead´S

Whisky 40%

89,87 kr.128,39 kr./l

Størrelse: 70 cl

Arbejdstid: 19,2 min

Whisky 40% koster 89,87 kr. (128,39 kr./l) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 ml
Næringsindholdpr. 100 ml
Energi0 kJ / 222 kcal
Fedt—
heraf mættede fedtsyrer—
Kulhydrat—
heraf sukkerarter—
Kostfibre—
Protein—
Salt—

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Muirhead's er en blended skotsk whisky med en alkoholstyrke på 40 %. Den fås i en flaske på 70 cl, hvilket er den gængse størrelse til hjemmebaren.

Næringsindholdet oplyser 222 kcal pr. 100 ml. Da whisky næsten udelukkende består af alkohol og vand, kommer kalorierne fra alkoholen, og der er hverken fedt, kulhydrat eller protein af betydning.

I det danske hjem bruges den typisk rent i et glas, måske med en smule vand eller is, eller som base i drinks og cocktails, hvor en blended whisky passer godt, fordi den er rund og ikke stikker for meget igennem. Den kan også indgå i desserter og bagværk, hvor man ønsker et strejf af whisky.

Opbevares tørt og ikke for varmt, og flasken bør stå oprejst. Når den er åbnet, holder smagen sig fint i lang tid, men den bør lukkes tæt efter brug, så alkoholen ikke fordamper.

Literpris sammenlignet med akvavitten i samme størrelse

70 cl til 89,87 kr. giver 128,39 kr. pr. liter. Kædens Aalborg Taffel Akvavit, også i 70 cl-flaske, koster 184,79 kr. pr. liter — en forskel på 56,40 kr. pr. liter mellem de to spiritusvarer i samme flaskestørrelse fra samme sortiment.

Whiskyen er dermed det billigere valg af de to, hvilket afspejler forskellen mellem et prisvenligt blended whisky-mærke og et etableret, navngivet dansk spiritusmærke.

40 % — standardstyrken for whisky

Alkoholprocenten på 40 % er internationalt den lovmæssige minimumsgrænse for, at et produkt overhovedet må kaldes whisky i de fleste producentlande, herunder Skotland. Muirhead's ligger dermed på selve grænsen for kategorien, hvor mange dyrere whiskyer ligger en smule højere.

Som blended whisky er den sammensat af flere forskellige whiskytyper, hvilket typisk giver en mere ensartet, budgetvenlig smagsprofil end en enkeltmalt whisky fra ét bestemt destilleri.

Aldersgrænse og holdbarhed

Der er en lovpligtig aldersgrænse på 18 år for køb af spiritus i Danmark, højere end de 16 år, der gælder for øl og vin. Alle kalorier i produktet — 222 kcal pr. 100 gram — stammer fra alkoholen selv, da der ikke er tilsat sukker i en tør spiritus som whisky.

En lukket flaske holder sig i praksis ubegrænset ved stuetemperatur, væk fra direkte sollys, da det høje alkoholindhold forhindrer bakterie- og skimmelvækst.

Detaljer om varen

Mærke
Muirhead´S
Størrelse
70 cl
Stregkode (EAN)
3267682136138

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

89,87 kr.89,87 kr.89,88 kr.89,87 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1389,87 kr.
2026-09-0189,87 kr.
2026-09-1789,87 kr.
2026-10-0189,87 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvor stærk er Muirhead's whisky?

    Den har en alkoholstyrke på 40 %.

  • Hvor mange kalorier er der i whiskyen?

    Der er 222 kcal pr. 100 ml ifølge næringsindholdet.

  • Hvordan opbevarer jeg flasken?

    Opbevar den tørt og ikke for varmt, stående oprejst, og luk flasken tæt efter brug.

  • Hvad koster Whisky 40% hos Rema 1000?

    Whisky 40% koster 89,87 kr. (128,39 kr./l) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Whisky 40% på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Whisky 40% ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Whisky 40%?

    Whisky 40% sælges i 70 cl, svarende til 128,39 kr./l.

  • Hvor kan man købe Whisky 40%?

    Whisky 40% forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Lignende varer

67,95 kr.70 cl

97,07 kr./l

141,77 kr.70 cl

202,53 kr./l

84,34 kr.70 cl

120,49 kr./l

96,70 kr.70 cl

138,14 kr./l

132,96 kr.70 cl

189,94 kr./l

150,76 kr.50 cl

301,52 kr./l