RadarSuper
Bitter 38%

Annonce

Rema 1000 · Spiritus · Jensen

Bitter 38%

96,70 kr.138,14 kr./l

Størrelse: 70 cl

Arbejdstid: 20,7 min

Annonce

Bitter 38% koster 96,70 kr. (138,14 kr./l) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Om denne vare

Bitter er en spiritus, der typisk nydes i små glas, ofte afkølet eller ved stuetemperatur, og den kan også bruges i drinks og cocktails. Denne reference fra Jensen kommer i 70 cl med 38% alkohol.

I den familie af bitre, vi følger, er 70 cl den mest udbredte størrelse, så denne flaske ligger på linje med de hyppigst forekommende i kategorien. Familien tæller 18 referencer fordelt på 2 kæder, og blandt de mærker, der går igen, findes Gammel Dansk, Underberg, Jägermeister og Jensen.

Literprisen sammenlignet med 1. Klasses Bitter

70 cl til 96,70 kr. giver 138,14 kr. pr. liter for denne bitter på 38 % alkohol. 1 Enkelts "1. Klasses Bitter" på 35 % kostede ved samme prisregistrering 189,94 kr. pr. liter — en forskel på 51,80 kr. pr. liter mellem de to varer i samme kategori samme dag.

Denne Jensen-flaske er altså både billigere pr. liter og har en anelse højere alkoholprocent end den anden bitter i sammenligningen.

Hvad kendetegner en dansk bitter

Bitter er en urte- og krydderibaseret spiritustype med rødder i apotekernes urtebitter, hvor bitre planteekstrakter dominerer smagsprofilen frem for sødme. Den bruges i dag både som selvstændig snaps og som ingrediens i cocktails.

Med 38 % alkohol ligger denne Jensen-bitter en anelse over gennemsnittet for kategorien, sammenlignet med den anden bitter i denne prisregistrering.

Aldersgrænse og salg

Produktet må først sælges til personer fra 18 år, fordi alkoholprocenten på 38 % overstiger den danske lovgivnings grænse på 16,5 % for den lavere 16-års-aldersgrænse. Det er en juridisk oplysning om, hvem der kan købe varen, ikke en vurdering af eller opfordring til forbrug.

Detaljer om varen

Mærke
Jensen
Størrelse
70 cl
Stregkode (EAN)
5727514920833

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

96,70 kr.96,70 kr.96,71 kr.96,70 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1396,70 kr.
2026-09-0196,70 kr.
2026-09-1796,70 kr.
2026-10-0196,70 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad koster Jensen Bitter pr. liter?

    138,14 kr. pr. liter. Flasken på 70 cl koster 96,70 kr. hos Rema 1000.

  • Er den billigere end 1. Klasses Bitter fra 1 Enkelt?

    Ja, pr. liter. Denne bitter koster 138,14 kr. pr. liter mod 189,94 kr. pr. liter for 1. Klasses Bitter — en forskel på 51,80 kr. pr. liter ved samme prisregistrering.

  • Hvor gammel skal man være for at købe produktet?

    18 år. Grænsen gælder alle drikkevarer over 16,5 % alkohol efter dansk lovgivning, og denne bitter ligger på 38 %.

  • Hvad koster Bitter 38% hos Rema 1000?

    Bitter 38% koster 96,70 kr. (138,14 kr./l) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Bitter 38% på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Bitter 38% ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Bitter 38%?

    Bitter 38% sælges i 70 cl, svarende til 138,14 kr./l.

  • Hvor kan man købe Bitter 38%?

    Bitter 38% forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

67,95 kr.70 cl

97,07 kr./l

141,77 kr.70 cl

202,53 kr./l

84,34 kr.70 cl

120,49 kr./l

132,96 kr.70 cl

189,94 kr./l

150,76 kr.50 cl

301,52 kr./l

129,95 kr.70 cl

185,64 kr./l