RadarSuper
1. klasses bitter 35%

Annonce

Rema 1000 · Spiritus · 1 Enkelt

1. klasses bitter 35%

132,96 kr.189,94 kr./l

Størrelse: 70 cl

Arbejdstid: 28,4 min

Annonce

1. klasses bitter 35% koster 132,96 kr. (189,94 kr./l) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Om denne vare

Bitter er en spiritus, der typisk bruges som smagsgiver i drinks og cocktails, hvor den tilfører en markant bitterhed. Inden for spiritus findes mange forskellige typer, og det er netop bitterheden og anvendelsen i blandede drikke, der adskiller bitter fra for eksempel rom, gin og likør.

Denne reference fra 1 Enkelt kommer i 70 cl, hvilket er den mest udbredte størrelse i kategorien Spiritus, hvor 22 af de 46 referencer, vi følger, er på netop 70 cl. Blandt de øvrige størrelser ses 27,5 cl og 75 cl. Vi har ikke registreret nogen prisændring for denne vare, siden vi begyndte at følge den.

Literprisen sammenlignet med Jensen Bitter

70 cl til 132,96 kr. giver 189,94 kr. pr. liter for denne bitter på 35 % alkohol. I samme prisregistrering fra Rema 1000 kostede Jensen Bitter på 38 % alkohol 96,70 kr. for samme flaskestørrelse, svarende til 138,14 kr. pr. liter — en forskel på 51,80 kr. pr. liter mellem de to varer i samme kategori samme dag.

Forskellen dækker både over mærke og en anelse højere alkoholstyrke hos Jensen-flasken. Literprisen er det tal, der gør de to flasker direkte sammenlignelige, uanset at begge sælges i standardstørrelsen 70 cl.

Hvad kendetegner en dansk bitter

Bitter er en urte- og krydderibaseret spiritustype, hvor smagsprofilen typisk domineres af bitre planteekstrakter frem for sødme. Traditionen stammer oprindeligt fra apotekernes urtebitter og er i dag en fast del af det danske spiritushylde, hvor den både drikkes som snaps og bruges i cocktails.

Alkoholprocenten på 35 % placerer denne bitter i den almindelige styrke for kategorien, om end enkelte konkurrenter, som Jensen Bitter i samme sortiment, ligger en anelse højere på 38 %.

Aldersgrænse og salg

Produktet må først sælges til personer fra 18 år, fordi alkoholprocenten på 35 % overstiger den danske lovgivnings grænse på 16,5 % for den lavere 16-års-aldersgrænse. Det er en juridisk oplysning om, hvem der kan købe varen — ikke en vurdering af eller opfordring til forbrug.

Detaljer om varen

Mærke
1 Enkelt
Størrelse
70 cl
Stregkode (EAN)
5700352721008

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

132,96 kr.132,96 kr.132,97 kr.132,96 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-13132,96 kr.
2026-09-01132,96 kr.
2026-09-17132,96 kr.
2026-10-01132,96 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad koster 1. Klasses Bitter pr. liter?

    189,94 kr. pr. liter. Flasken på 70 cl koster 132,96 kr. hos Rema 1000.

  • Hvor gammel skal man være for at købe produktet?

    18 år. Grænsen gælder alle drikkevarer over 16,5 % alkohol efter dansk lovgivning, og denne bitter ligger på 35 %.

  • Hvordan er prisen sammenlignet med andre bitter-varer hos Rema 1000?

    Denne bitter på 35 % koster 189,94 kr. pr. liter, mens Jensen Bitter på 38 % i samme sortiment kostede 138,14 kr. pr. liter ved samme prisregistrering — en forskel på 51,80 kr. pr. liter.

  • Hvad koster 1. klasses bitter 35% hos Rema 1000?

    1. klasses bitter 35% koster 132,96 kr. (189,94 kr./l) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er 1. klasses bitter 35% på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var 1. klasses bitter 35% ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har 1. klasses bitter 35%?

    1. klasses bitter 35% sælges i 70 cl, svarende til 189,94 kr./l.

  • Hvor kan man købe 1. klasses bitter 35%?

    1. klasses bitter 35% forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

67,95 kr.70 cl

97,07 kr./l

141,77 kr.70 cl

202,53 kr./l

84,34 kr.70 cl

120,49 kr./l

96,70 kr.70 cl

138,14 kr./l

150,76 kr.50 cl

301,52 kr./l

129,95 kr.70 cl

185,64 kr./l