RadarSuper
Vodka 37,5%

Rema 1000 · Spiritus · Kalinka

Vodka 37,5%

67,95 kr.97,07 kr./l

Størrelse: 70 cl

Laveste registrerede: 67,48 kr.Højeste registrerede: 67,95 kr.Udvikling: +0,7 %Arbejdstid: 14,5 min

Vodka 37,5% koster 67,95 kr. (97,07 kr./l) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Om denne vare

Kalinka Vodka på 37,5 % kommer i en flaske på 70 cl, og det er den størrelse, der oftest dukker op i denne varegruppe. 70 cl rækker til mange drinks og passer til både den lille hjemmebar og til selskabet, hvor der skal blandes til flere. Den er også nem at have stående, hvis man kun sjældent tager et glas.

Blandt de varer af samme type, der oplyser etiket på RadarSuper, er 70 cl det mest udbredte format, mens 25 cl er det mindre. Det sædvanlige for de 10 varer i gruppen, der viser etiket, er ifølge vores egen måling, at sukker og vodka optræder i flertallet af dem, mens vand, syre og farvestof ses i et mindretal. Spændet i gruppen går altså fra rene varianter til sødede og tilsatte udgaver, og de ligger mellem de yderpunkter, vi har målt.

Kalinka Vodka 37,5 % 70 cl hører til den del af gruppen, hvor der ikke er tilsat sukker eller farve efter det, vi kan se på de øvrige etiketter. Server den iskold, rent eller i en drink med citrus og tonic.

Literprisen: 96,40 kr., og hvad afgifterne betyder for prisen

96,40 kr. pr. liter er facit, når prisen på 67,48 kr. omregnes fra flaskens 70 centiliter. En stor del af den pris er afgifter til staten: spiritus pålægges en punktafgift pr. liter ren alkohol oveni den almindelige moms, hvilket gælder alle mærker og prisklasser af vodka i Danmark.

Det betyder, at prisforskelle mellem billige og dyre vodkamærker i høj grad afspejler selve produktet og branding, ikke afgifterne, som er ens for alle.

37,5 %: EU's mindstegrænse for vodka

EU stiller krav om mindst 37,5 % alkohol, for at et produkt må sælges som vodka. Kalinka ligger præcis på denne grænse, hvilket er almindeligt for prisvenlige vodkamærker, mens dyrere mærker ofte ligger på 40 % eller derover.

Destillation og filtrering – ofte gennem trækul – er de centrale trin i fremstillingen, uanset om råvaren er korn eller kartofler; denne flaskes deklaration oplyser dog ikke selve råvaren.

Aldersgrænse og opbevaring

Aldersgrænsen for at købe spiritus over 16,5 % i Danmark er 18 år, mod 16 år for øl og vin. Butikker skal kontrollere alderen ved mistanke om, at kunden er under grænsen.

En uåbnet flaske vodka har reelt ubegrænset holdbarhed og påvirkes ikke af almindelig rumtemperatur. Opbevar den stående eller liggende, uden for direkte sollys, og sæt proppen ordentligt i efter hver brug.

Detaljer om varen

Mærke
Kalinka
Størrelse
70 cl
Stregkode (EAN)
6412703015955

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

67,48 kr.67,64 kr.67,79 kr.67,95 kr.13. aug.31. aug.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1367,48 kr.
2026-08-3167,48 kr.
2026-09-1767,95 kr.
2026-10-0167,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad koster vodkaen pr. liter?

    96,40 kr. pr. liter: flasken på 70 cl koster 67,48 kr.

  • Hvad er aldersgrænsen for at købe vodka i Danmark?

    18 år, da vodka har over 16,5 % alkohol. Grænsen er lavere for øl og vin (16 år), men gælder ikke for spiritus.

  • Hvor længe holder en åbnet flaske vodka?

    Reelt meget længe – spiritus forringes ikke mærkbart over tid, hverken lukket eller åbnet, så længe proppen sættes ordentligt i mellem brug og flasken opbevares uden for direkte sollys.

  • Hvad koster Vodka 37,5% hos Rema 1000?

    Vodka 37,5% koster 67,95 kr. (97,07 kr./l) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Vodka 37,5% på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Vodka 37,5% ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Vodka 37,5%?

    Vodka 37,5% sælges i 70 cl, svarende til 97,07 kr./l.

  • Hvor kan man købe Vodka 37,5%?

    Vodka 37,5% forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Lignende varer

141,77 kr.70 cl

202,53 kr./l

84,34 kr.70 cl

120,49 kr./l

96,70 kr.70 cl

138,14 kr./l

132,96 kr.70 cl

189,94 kr./l

150,76 kr.50 cl

301,52 kr./l

129,95 kr.70 cl

185,64 kr./l