RadarSuper
Varmrøget laks

Annonce

Rema 1000 · Fisk & skaldyr · Peber, Rema 1000

Varmrøget laks

29,95 kr.239,60 kr./kg

Størrelse: 125 g

Laveste registrerede: 29,95 kr.Højeste registrerede: 39,95 kr.Udvikling: −25,0 %Arbejdstid: 7,7 min

Annonce

Varmrøget laks koster 29,95 kr. (239,60 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 2. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

97 % LAKS (Salmo salar)*, 1,7 % peber, salt, konserveringsmiddel (E 262ii). *Rester af fiskeben kan forekomme.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi1.117 kJ / 269 kcal
Fedt21 g
heraf mættede fedtsyrer2,4 g
Kulhydrat—
heraf sukkerarter—
Kostfibre—
Protein20 g
Salt1,3 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Varmrøget laks med peber er en færdigskåret fisk, der er røget ved varme og krydret med peber. Ifølge ingredienslisten består den af 97 % laks (Salmo salar), 1,7 % peber, salt og konserveringsmidlet E 262ii. Der kan forekomme rester af fiskeben.

Næringsindholdet pr. 100 g viser 269 kcal og 1117 kJ, 21 g fedt heraf 2,4 g mættet fedt, 20 g protein og 1,3 g salt. Det gør varen til et proteinrigt indslag med et forholdsvis højt fedtindhold, hvoraf størstedelen er umættet.

Varmrøget laks med peber er klar til brug og kræver ingen tilberedning. Den kan lægges på rugbrød eller brød med fx flødeost, komme i en salat, i en omelet eller bruges som topping på en kartoffelret. Den røgede, let pebrede smag gør den også velegnet på et kolde bord.

Pakken indeholder 125 g. Opbevar den køligt, og overhold holdbarhedsdatoen på emballagen. Er der åbnet for pakken, bør den opbevares på køl og spises inden for kort tid.

Hvad kiloprisen fortæller

39,95 kr. for 125 gram giver 319,60 kr. pr. kilo. Til sammenligning koster Rema 1000's Røgede ørredrester 183,00 kr. pr. kilo (100 g til 18,30 kr.) i samme netbutik — 136,60 kr. mindre pr. kilo end laksen.

Forskellen skyldes både fiskearten (laks koster generelt mere end ørred) og formatet: ørredvarianten er betegnet "rester" (afskær), mens laksen her er hele, udskårne stykker — en kombination, der forklarer den store prisforskel pr. kilo.

Nøglehullet på fed fisk — fedtsammensætningen forklarer det

21 gram fedt pr. 100 gram lyder umiddelbart højt, men kun 2,4 gram er mættet fedt — resten er overvejende de umættede fedtsyrer, laks er kendt for. Den fedtsammensætning er netop den type, Nøglehulsmærket belønner for fisk.

Med 20 gram protein pr. 100 gram er varen desuden en solid proteinkilde, kombineret med det lave mættede fedtindhold.

Varmrøget vs. koldrøget — hvad er forskellen

Varmrøget laks tilberedes ved en højere temperatur end koldrøget, hvilket giver en flaget, gennemstegt konsistens frem for den rå-agtige, translucente tekstur fra koldrøgning.

Den kan spises direkte fra pakken uden yderligere tilberedning — kold på rugbrød, i salater eller som en del af en let hovedret.

Detaljer om varen

Mærke
Peber, Rema 1000
Størrelse
125 g
Stregkode (EAN)
5705830605276

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

29,95 kr.33,28 kr.36,62 kr.39,95 kr.19. aug.2. sep.18. sep.2. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1939,95 kr.
2026-09-0239,95 kr.
2026-09-1829,95 kr.
2026-10-0229,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad indeholder varmrøget laks med peber?

    Ifølge ingredienslisten 97 % laks (Salmo salar), 1,7 % peber, salt og konserveringsmiddel (E 262ii). Der kan forekomme rester af fiskeben.

  • Hvordan bruges varmrøget laks med peber?

    Den er klar til brug og kan lægges på brød eller rugbrød, komme i salat, i omelet eller bruges som topping på kolde retter og det kolde bord.

  • Hvor meget protein er der i varmrøget laks med peber?

    Næringsindholdet viser 20 g protein pr. 100 g. Pakken indeholder 125 g.

  • Hvad koster Varmrøget laks hos Rema 1000?

    Varmrøget laks koster 29,95 kr. (239,60 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 2. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Varmrøget laks på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Varmrøget laks ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Varmrøget laks?

    Varmrøget laks sælges i 125 g, svarende til 239,60 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Varmrøget laks?

    Varmrøget laks forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

31,95 kr.530 g

60,28 kr./kg

31,95 kr.400 g

79,88 kr./kg

25,00 kr.160 g

156,25 kr./kg

19,95 kr.129 g

154,65 kr./kg

19,95 kr.119 g

167,65 kr./kg

19,95 kr.240 g

83,13 kr./kg