Annonce
Rema 1000 · Fisk & skaldyr · 1899 Lykkeberg, Gammeldags Modnet
Krydder sild
Størrelse: 160 g
Annonce
Krydder sild koster 25,00 kr. (156,25 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.
Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.
Ingredienser og allergener
Ingredienser
36 % gammeldags modnede KRYDDERSILDEFILETER (heraf 89 % SILD, salt, sukker, krydderier), sukker, vand, eddike, tomatpuré, salt, krydderiekstrakt , surhedsregulerende middel (E270), konserveringsmiddel (E211).
Næringsindhold
| Næringsindhold | pr. 100 g |
|---|---|
| Energi | 998 kJ / 238 kcal |
| Fedt | 12 g |
| heraf mættede fedtsyrer | 3,4 g |
| Kulhydrat | 23 g |
| heraf sukkerarter | 22 g |
| Kostfibre | — |
| Protein | 9,7 g |
| Salt | 4,5 g |
Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.
Om denne vare
Krydder Sild 160 g fra 1899 Lykkeberg er en gammeldags modnet kryddersild, hvor sildestanden udgør størstedelen af indholdet. Af de 36 % modnede kryddersildefileter er 89 % sild, og resten består af salt, sukker og krydderier. Selve lagen er sammensat af sukker, vand, eddike, tomatpuré, salt og krydderiekstrakt, tilsat surhedsregulerende middel (E270) og konserveringsmiddel (E211).
Næringsindholdet pr. 100 g viser 238 kcal, 12 g fedt, hvoraf 3,4 g er mættet, 23 g kulhydrat med 22 g sukker, 9,7 g protein og 4,5 g salt. Det giver en fyldig, sødlig og let syrlig smag, som er kendetegnende for den gammeldags modnede kryddersild.
Kryddersild er en klassiker på det danske smørrebrødsbord, hvor den typisk lægges på rugbrød eller franskbrød, ofte med løg, kapers eller en klat sennep. Den kan også indgå i en kold anretning eller serveres som en del af et større sildemåltid.
Med 160 g i pakken er der rigeligt til flere portioner smørrebrød eller til at sætte på bordet sammen med andre sildetyper. Opbevares køligt, og når pakken er åbnet, bør den dækkes til og holdes på køl, så den bevarer smag og konsistens.
Kiloprisen sammenlignet med Amanda Silds marinerede bidder
160 gram til 34,95 kr. giver 218,44 kr. pr. kilo for denne gammeldags modnede krydder sild. Amanda Silds marinerede bidder kostede ved samme prisregistrering 154,65 kr. pr. kilo (129 gram til 19,95 kr.) — en forskel på 63,79 kr. pr. kilo mellem de to sildevarer samme dag i samme afdeling.
Forskellen dækker over, at denne vare er hele sildefileter i en tomatbaseret lage, mens Amanda Sild er mindre bidder i en anden type marinade — to forskellige produkter, ikke to udgaver af samme opskrift.
Hvad betyder gammeldags modnet
Betegnelsen refererer til en længere modningsproces, hvor silden får lov at ligge i lagen i længere tid end ved industrielt fremstillede varianter, hvilket typisk giver en dybere, mere udviklet smag. Lagen her er tomatbaseret, tilsat sukker og eddike, hvilket giver en sødere, mere farverig sild end den klassiske klare eddikelage.
36 % af produktet er selve sildefileterne, resten er lage, hvilket er standard for denne type marineret fiskeprodukt.
Sukker- og saltindhold
Pr. 100 gram indeholder sillen 22 gram sukkerarter og 4,5 gram salt — begge blandt de højeste værdier i denne prisregistrering. Sukkeret balancerer syren fra eddiken i lagen, mens det høje saltindhold er en naturlig del af sildens traditionelle konserverings- og krydringsmetode.
Detaljer om varen
- Mærke
- 1899 Lykkeberg, Gammeldags Modnet
- Størrelse
- 160 g
- Stregkode (EAN)
- 5709345003114
Prishistorik
Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.
| Dato | Pris |
|---|---|
| 2026-08-13 | 34,95 kr. |
| 2026-08-31 | 34,95 kr. |
| 2026-09-16 | 34,95 kr. |
| 2026-10-01 | 25,00 kr. |
Ofte stillede spørgsmål
Hvad er gammeldags modnet kryddersild?
Det er sildefileter, der er modnet i en krydret lage. Ifølge ingredienslisten består de 36 % modnede kryddersildefileter af 89 % sild samt salt, sukker og krydderier, og lagen indeholder bl.a. sukker, vand, eddike, tomatpuré og krydderiekstrakt.
Hvordan bruges kryddersild?
Den lægges typisk på rugbrød eller franskbrød som en del af smørrebrødsbordet, gerne med løg, kapers eller sennep. Den kan også indgå i kolde anretninger.
Hvordan opbevares kryddersilden?
Pakken opbevares køligt. Når den er åbnet, bør den dækkes til og fortsat holdes på køl, så smag og konsistens bevares.
Hvad koster Krydder sild hos Rema 1000?
Krydder sild koster 25,00 kr. (156,25 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.
Er Krydder sild på tilbud hos Rema 1000?
Ja – ved vores seneste registrering var Krydder sild markeret som tilbud hos Rema 1000. Tilbud skifter ofte; prishistorikken ovenfor viser, hvordan prisen normalt ligger.
Hvilken størrelse har Krydder sild?
Krydder sild sælges i 160 g, svarende til 156,25 kr./kg.
Hvor kan man købe Krydder sild?
Krydder sild forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.
Samme vare i andre kæder
Annonce