Annonce
Rema 1000 · Fisk & skaldyr · Amanda Sild
Karrybidder
Størrelse: 240 g
Annonce
Karrybidder koster 19,95 kr. (83,13 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.
Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.
Ingredienser og allergener
Ingredienser
Sild (Clupea harengus) 45%, vand, rapsolie, sukker, salt, syltet agurk (agurk, eddike, sukker, salt), karry (bukkehorn, koriander, gurkemeje, fennikel, chili, spidskommen, kommen) 1%, eddike, æggeblommepulver, løg, konserveringsmidler (E260, E211, E202), fortykningsmiddel (E415), dild, æblepulver, farve (E160a), antioxidanter (E300, E330), naturlig karry aroma 0,05%,creme fraiche aroma.
Næringsindhold
| Næringsindhold | pr. 100 g |
|---|---|
| Energi | 986 kJ / 237 kcal |
| Fedt | 17 g |
| heraf mættede fedtsyrer | 2,3 g |
| Kulhydrat | 12 g |
| heraf sukkerarter | 11 g |
| Kostfibre | — |
| Protein | 9 g |
| Salt | 2,6 g |
Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.
Om denne vare
Karrybidder i karrysauce fra Amanda Sild er en klassisk dansk fiskekonserves, hvor sildestykkerne ligger i en cremet, krydret sauce. Silden udgør 45 % af indholdet, og saucen er bygget op omkring vand, rapsolie, sukker, eddike og salt. Karryblandingen på 1 % indeholder bukkehorn, koriander, gurkemeje, fennikel, chili, spidskommen og kommen, og der er også tilsat syltet agurk, løg, dild og æblepulver, som giver en let sødme og syrlighed. Æggeblommepulver og creme fraiche aroma runder smagen af.
Næringsindholdet pr. 100 g viser 237 kcal, 17 g fedt (heraf 2,3 g mættet), 12 g kulhydrat, hvoraf 11 g er sukker, 9 g protein og 2,6 g salt. Det gør karrybidderne til et mættende indslag med en tydelig sød-syrlig og krydret profil.
Karrybidder hører til blandt de danske frokostklassikere og bruges typisk på rugbrød, gerne med en skive æg, rødbede eller løg til. De kan også komme i en salat eller serveres som en del af et større smørrebrødsbord. Den lille 240 g-dåse er nem at have i skabet, og efter åbning bør resten opbevares på køl og spises inden for et par dage.
Hvad koster karrysilden pr. kilo?
83,13 kr. pr. kilo er kiloprisen på denne bakke, som vejer 240 gram og koster 19,95 kr. Det er en pris, der ligger i den typiske ende for sildeprodukter i køledisken, hvor formatet ofte er mindre bakker med en relativt høj forarbejdningsgrad.
Sammenlignet med kryddersild fra Fiskemandens i samme sortiment (290 gram til 31,95 kr., svarende til 110,17 kr. pr. kilo) er karrybidderne den billigere kilopris af de to — men det er to forskellige sildevarianter med forskellig sauce, ikke et spørgsmål om, hvad der er »bedst«.
Derfor smager karrysild sødt og syrligt på samme tid
Saucen kombinerer sukker og eddike med en varm karryblanding af bukkehorn, koriander, gurkemeje, fennikel, chili, spidskommen og kommen. Den syltede agurk bidrager med endnu et lag syre, mens æggeblommepulver giver saucen en cremet konsistens.
Med 11 gram sukkerarter pr. 100 gram er karrysild en af de sødeste sildevarianter på markedet — det er ikke en fejl, men selve kendetegnet ved netop denne klassiske smag.
Sådan serverer du karrybidder klassisk
Karrysild spises koldt, direkte fra bakken, typisk på rugbrød med skiver af hårdkogt æg og lidt purløg ovenpå. Den er et klassisk indslag på det danske sildebord ved festlige lejligheder, hvor den ofte serveres sammen med flere andre sildevarianter.
Efter åbning bør bakken bruges inden for få dage — hold den tildækket på køl, og brug altid en ren ske, når du tager af den, så saucen ikke tager skade.
Detaljer om varen
- Mærke
- Amanda Sild
- Størrelse
- 240 g
- Stregkode (EAN)
- 5705550305371
Prishistorik
Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.
| Dato | Pris |
|---|---|
| 2026-08-13 | 19,95 kr. |
| 2026-09-01 | 19,95 kr. |
| 2026-09-17 | 19,95 kr. |
| 2026-10-01 | 19,95 kr. |
Ofte stillede spørgsmål
Hvad indeholder karrybidder i karrysauce?
Sild (45 %), vand, rapsolie, sukker, salt, syltet agurk, karry (1 %), eddike, æggeblommepulver, løg, konserveringsmidler, fortykningsmiddel, dild, æblepulver, farve og antioxidanter.
Hvordan bruges karrybidder?
De serveres typisk på rugbrød eller som del af et smørrebrød, gerne med æg, rødbede eller løg til. De kan også indgå i en salat.
Hvordan opbevares karrybidderne efter åbning?
Efter åbning bør dåsen opbevares på køl, og indholdet spises inden for et par dage.
Hvad koster Karrybidder hos Rema 1000?
Karrybidder koster 19,95 kr. (83,13 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.
Er Karrybidder på tilbud hos Rema 1000?
Ved vores seneste registrering var Karrybidder ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.
Hvilken størrelse har Karrybidder?
Karrybidder sælges i 240 g, svarende til 83,13 kr./kg.
Hvor kan man købe Karrybidder?
Karrybidder forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.
Samme vare i andre kæder
Annonce