RadarSuper
Tykstegsbøffer

Annonce

Rema 1000 · Oksekød · Dansk Ungkvæg

Tykstegsbøffer

59,00 kr.196,67 kr./kg

Størrelse: 300 g

Laveste registrerede: 59,00 kr.Højeste registrerede: 59,95 kr.Udvikling: −1,6 %Arbejdstid: 12,8 min

Annonce

Tykstegsbøffer koster 59,00 kr. (196,67 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 2. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Tykstegsbøffer skåret af tykstegsfilet af ungkvæg.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi472 kJ / 112 kcal
Fedt2,9 g
heraf mættede fedtsyrer1 g
Kulhydrat—
heraf sukkerarter—
Kostfibre—
Protein21 g
Salt0,2 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Tykstegsbøffer skåret af tykstegsfilet af ungkvæg. Det er en udskæring fra den del af dyret, der sidder langs rygsøjlen, og som er kendt for sin fine marmorering og møre konsistens. Bøfferne er skåret direkte fra fileten, så de har en jævn tykkelse og en ren smag af oksekød.

Næringsindholdet pr. 100 g viser 112 kcal, 2,9 g fedt — heraf 1,0 g mættet fedt — og 21 g protein. Saltindholdet er 0,17 g. Det gør bøfferne til et magert stykke kød med et højt proteinindhold og en beskeden fedtmængde.

Tykstegsbøffer passer til den klassiske danske middagsret, hvor de steges hurtigt på en varm pande og serveres med kartofler, sauce og grøntsager. De kan også bruges i en bøfsandwich eller skåret i strimler til en hurtig ret. Stegetiden bør holdes kort, så kødet ikke bliver tørt.

Pakken indeholder 300 g, hvilket typisk svarer til to bøffer. Opbevar kødet i køleskabet ved højst 5 °C og brug det inden for et par dage. Kødet kan også fryses ned, hvis det ikke skal bruges med det samme.

Kiloprisen mod højrebsbøfferne

Tykstegsbøfferne koster 199,83 kr. pr. kilo (59,95 kr. for 300 gram), mens højrebsbøfferne fra samme Dansk Ungkvæg-program koster 222,08 kr. pr. kilo (79,95 kr. for 360 gram). Begge er skåret af unge danske kreaturer, men fra forskellige udskæringssteder — tykstegsfilet mod højreb — og tykstegsbøfferne sælges desuden uden fedtkant.

Forskellen på cirka 22 kr. pr. kilo er udskæringens pris, ikke en kvalitetsforskel mellem dyrene.

Hvad Dansk Ungkvæg og Nøglehullet betyder

Dansk Ungkvæg angiver dyr på højst 24 måneder ved slagtning, hvilket typisk giver et møre kød sammenlignet med ældre kreaturer. Nøglehullet, Fødevarestyrelsens officielle mærke, kræver blandt andet et lavt fedtindhold for kødvarer — her 2,9 gram fedt pr. 100 gram, hvilket er lavt for oksekød.

De to mærker dækker forskellige ting: det ene er en aldersgaranti på dyret, det andet en ernæringsmæssig vurdering af den færdige udskæring.

Sådan steger du tykstegsbøffer uden fedtkant

Fordi bøfferne er magre uden fedtkant, er de sårbare over for overstegning. Brug en godt opvarmet pande med lidt smør eller olie, giv bøfferne et par minutter på hver side afhængig af tykkelse, og lad dem trække et par minutter under stanniol bagefter, så saften fordeler sig.

Mange skyer det magre kød for at blive tørt — netop derfor er den korte, hurtige tilberedning ved høj varme afgørende her, frem for lang, langsom stegning.

Detaljer om varen

Mærke
Dansk Ungkvæg
Størrelse
300 g
Stregkode (EAN)
5701050232490

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

59,00 kr.59,32 kr.59,63 kr.59,95 kr.13. aug.1. sep.17. sep.2. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1359,95 kr.
2026-09-0159,95 kr.
2026-09-1759,95 kr.
2026-10-0259,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvor mange bøffer er der i en pakke på 300 g?

    Pakken indeholder 300 g tykstegsbøffer. Det svarer typisk til to bøffer, afhængigt af den enkelte bøfs størrelse.

  • Hvordan tilbereder jeg tykstegsbøffer bedst?

    Bøfferne steges hurtigt ved høj varme på en pande. Stegetiden bør holdes kort, så kødet bevarer sin saftighed.

  • Kan tykstegsbøffer fryses?

    Ja, kødet kan fryses ned, hvis det ikke skal bruges inden for et par dage. Opbevar det i køleskabet ved højst 5 °C indtil da.

  • Hvad koster Tykstegsbøffer hos Rema 1000?

    Tykstegsbøffer koster 59,00 kr. (196,67 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 2. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Tykstegsbøffer på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Tykstegsbøffer ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Tykstegsbøffer?

    Tykstegsbøffer sælges i 300 g, svarende til 196,67 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Tykstegsbøffer?

    Tykstegsbøffer forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

39,95 kr.350 g

114,14 kr./kg

404,87 kr.1,35 kg

299,90 kr./kg

109,00 kr.350 g

311,43 kr./kg

69,95 kr.180 g

388,61 kr./kg

79,95 kr.180 g

444,17 kr./kg

59,95 kr.180 g

333,06 kr./kg