RadarSuper
Rib eye

Annonce

Rema 1000 · Oksekød · Rema 1000, Ungkvæg

Rib eye

404,87 kr.299,90 kr./kg

Størrelse: 1,35 kg

Arbejdstid: 1 t 25 min

Annonce

Rib eye koster 404,87 kr. (299,90 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Ribeye skåret af ungkvægentrecote

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi756 kJ / 181 kcal
Fedt11 g
heraf mættede fedtsyrer5,2 g
Kulhydrat—
heraf sukkerarter—
Kostfibre—
Protein20 g
Salt0,2 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Rib eye af dansk ungkvæg er skåret af ungkvægentrecoten, altså den del af ryggen der giver en mør og saftig marmorering. Kødet er fra ungkvæg, hvilket typisk giver en mild og ren bøfsmag. Med 1,35 kg er der tale om et større stykke, velegnet til at skære i tykke skiver eller til at tilberede som en hel steg.

Næringsindholdet pr. 100 g viser 181 kcal, 11 g fedt heraf 5,2 g mættet fedt, 20 g protein og 0,23 g salt. Det gør rib eye til et proteinrigt stykke kød med en naturlig fedtfordeling, der bidrager til saftighed under tilberedning.

I det danske køkken bruges rib eye ofte som bøf på panden eller grillen, men det store stykke kan også steges helt i ovnen og skæres ud i skiver. Den kraftige marmorering gør kødet velegnet til hurtig stegning ved høj varme, så overfladen får en gylden skorpe, mens kernen forbliver rosa.

Opbevar kødet i køleskabet ved maks. 5 °C og brug det inden for et par dage, eller frys det ned, hvis det ikke skal bruges med det samme. Lad gerne kødet hvile ved stuetemperatur før stegning, så varmen fordeler sig jævnt. Skær mod fibrene for den møreste bid.

Hvad koster rib eye pr. kilo?

299,90 kr. pr. kilo er kiloprisen på denne pakke, som vejer 1,35 kg og koster 404,87 kr. i alt. Prisen placerer rib eye blandt de dyrere udskæringer i oksekødsortimentet, hvilket afspejler, at det er en eftertragtet, fedtmarmoreret del af entrecoten.

Prisen dækker hele pakken uanset den præcise vægt — kiloprisen på 299,90 kr. er det tal, du kan bruge til at sammenligne med andre kødudskæringer og pakkestørrelser.

Hvad betyder 'ungkvæg' på oksekød?

Ungkvæg betegner dyr på maksimalt 24 måneder ved slagtning — en yngre alder end traditionelt oksekvæg. Yngre dyr giver typisk et mørere kød end ældre dyr, fordi bindevævet endnu ikke er lige så udviklet og fast.

Kombineret med, at rib eye i forvejen er en fedtmarmoreret udskæring, giver det en udskæring, der er både mør og saftig, når den tilberedes korrekt.

Sådan tilbereder du rib eye — hel steg eller bøffer

Kødet kan enten tilberedes som en samlet steg ved lav ovntemperatur over længere tid, eller skæres ud i store enkeltbøffer og steges hurtigt ved høj varme på pande eller grill.

Lad altid kødet hvile nogle minutter efter stegning, inden det skæres — det giver saften tid til at fordele sig jævnt i kødet i stedet for at løbe ud på skærebrættet, når du skærer i det.

Detaljer om varen

Mærke
Rema 1000, Ungkvæg
Størrelse
1,35 kg

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

269,87 kr.314,87 kr.359,87 kr.404,87 kr.13. aug.2. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-13404,87 kr.
2026-09-02404,87 kr.
2026-09-17404,87 kr.
2026-10-01404,87 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad er rib eye af ungkvæg skåret af?

    Det er skåret af ungkvægentrecoten, altså den del af ryggen der giver en mør og saftig marmorering.

  • Hvor meget protein og fedt er der i rib eye?

    Pr. 100 g indeholder rib eye 20 g protein og 11 g fedt, heraf 5,2 g mættet fedt. Energiindholdet er 181 kcal.

  • Hvordan opbevarer jeg det store stykke rib eye?

    Opbevar kødet i køleskabet ved maks. 5 °C og brug det inden for et par dage, eller frys det ned, hvis det ikke skal bruges med det samme.

  • Hvad koster Rib eye hos Rema 1000?

    Rib eye koster 404,87 kr. (299,90 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Rib eye på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Rib eye ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Rib eye?

    Rib eye sælges i 1,35 kg, svarende til 299,90 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Rib eye?

    Rib eye forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

39,95 kr.350 g

114,14 kr./kg

109,00 kr.350 g

311,43 kr./kg

69,95 kr.180 g

388,61 kr./kg

79,95 kr.180 g

444,17 kr./kg

59,95 kr.180 g

333,06 kr./kg

263,89 kr.1,1 kg

239,90 kr./kg