RadarSuper
Rib eye steak

Annonce

Rema 1000 · Oksekød · Supreme

Rib eye steak

79,95 kr.444,17 kr./kg

Størrelse: 180 g

Arbejdstid: 17,1 min

Annonce

Rib eye steak koster 79,95 kr. (444,17 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 2. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Ribeye steak skåret af marmoreret oksefilet.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi811 kJ / 195 kcal
Fedt12 g
heraf mættede fedtsyrer5 g
Kulhydrat—
heraf sukkerarter—
Kostfibre—
Protein21 g
Salt0,2 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Rib Eye Steak Supreme er en 180 g ribeye skåret af marmoreret oksefilet. Marmoreringen er det fine fedtnet i kødet, som smelter under stegning og giver saftighed og smag.

Næringsindholdet pr. 100 g viser 195 kcal, 12 g fedt — heraf 5 g mættet — og 21 g protein. Saltindholdet er 0,17 g pr. 100 g.

Ribeye er en klassiker på den danske middagstallerken, især om sommeren, hvor den lægges på grillen eller steges på en glohed pande. Den kan også tilberedes i ovnen og hvile et par minutter, før den skæres i skiver. Stegen skal have høj varme for at få en god skorpe, og kødet bør hvile, så saften fordeler sig.

Ved 180 g er det en portion til én person med mindre tilbehør, eller til to hvis den skæres i skiver og deles. Opbevar kødet køligt, og følg eventuel datoangivelse på emballagen. Tag det ud af køleskabet lidt før stegning, så kernen ikke er kold.

Rib eye mod striploin — 55,56 kr. forskel pr. kilo

79,95 kr. for 180 gram giver 444,17 kr. pr. kilo. Striploinen fra samme Supreme-serie og vægt koster 388,61 kr. pr. kilo — en forskel på 55,56 kr. pr. kilo mellem de to udskæringer fra samme serie.

Forskellen afspejler, at rib eye traditionelt regnes for den mere eftertragtede udskæring på grund af sin tydelige marmorering, mens striploin er en fastere, lidt magrere udskæring til en lavere kilopris.

Marmoreringen — hvorfor rib eye koster mere

Rib eye skæres fra oksens højreb og kendetegnes ved synlige årer af fedt gennem kødet. Fedtet smelter under stegning og bidrager til både smag og saftighed, hvilket traditionelt gør udskæringen mere eftertragtet end fastere, magrere stykker.

Varedeklarationen viser kun kødet selv: 'Ribeye steak skåret af marmoreret oksefilet', uden tilsætningsstoffer eller marinade.

Stegning af en marmoreret steak

Samme grundprincip som andre steaks: stuetemperatur før stegning, krydring lige før panden, og hård bruning et par minutter på hver side ved høj varme.

Den synlige marmorering gør rib eye lidt mere tilgivende over for en anelse længere stegetid uden at blive tør, sammenlignet med magrere udskæringer som striploin — men hvile under folie efter stegning er stadig afgørende for saftigheden.

Detaljer om varen

Mærke
Supreme
Størrelse
180 g
Stregkode (EAN)
5705830617804

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

79,95 kr.79,95 kr.79,96 kr.79,95 kr.13. aug.1. sep.17. sep.2. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1379,95 kr.
2026-09-0179,95 kr.
2026-09-1779,95 kr.
2026-10-0279,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad er ribeye skåret af?

    Ribeye steak skåret af marmoreret oksefilet.

  • Hvor mange kalorier og hvor meget protein er der i 100 g?

    Pr. 100 g: 195 kcal, 12 g fedt (heraf 5 g mættet), 21 g protein og 0,17 g salt.

  • Hvordan tilberedes ribeye bedst?

    Den egner sig til grill eller en glohed pande og bør hvile et par minutter, før den skæres i skiver.

  • Hvad koster Rib eye steak hos Rema 1000?

    Rib eye steak koster 79,95 kr. (444,17 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 2. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Rib eye steak på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Rib eye steak ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Rib eye steak?

    Rib eye steak sælges i 180 g, svarende til 444,17 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Rib eye steak?

    Rib eye steak forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

39,95 kr.350 g

114,14 kr./kg

404,87 kr.1,35 kg

299,90 kr./kg

109,00 kr.350 g

311,43 kr./kg

69,95 kr.180 g

388,61 kr./kg

59,95 kr.180 g

333,06 kr./kg

263,89 kr.1,1 kg

239,90 kr./kg