RadarSuper
Striploin steak

Annonce

Rema 1000 · Oksekød · Supreme

Striploin steak

69,95 kr.388,61 kr./kg

Størrelse: 180 g

Arbejdstid: 15 min

Annonce

Striploin steak koster 69,95 kr. (388,61 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 2. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Steak skåret af oksestriploin.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi811 kJ / 195 kcal
Fedt12 g
heraf mættede fedtsyrer5 g
Kulhydrat—
heraf sukkerarter—
Kostfibre—
Protein21 g
Salt0,2 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Striploin Steak Supreme er en oksekødsudskæring fra striploin, også kendt som højreb. Kødet er skåret i en portion på 180 g, hvilket giver en passende størrelse til én person.

Ifølge næringsindholdet indeholder 100 g 195 kcal og 811 kJ. Fedtindholdet er 12 g, hvoraf 5 g er mættet fedt, og proteinindholdet er 21 g. Saltindholdet er 0,17 g pr. 100 g.

Striploin er en klassisk steakudskæring, der egner sig godt til hurtig tilberedning på pande eller grill. Stegen den ved høj varme et par minutter på hver side for et saftigt resultat, og lad kødet hvile kort inden servering, så safterne fordeler sig. Den passer fint sammen med kartofler, ovnbagte grøntsager eller en frisk salat.

Opbevar kødet i køleskabet og overhold holdbarhedsdatoen på emballagen. Tag steaken ud af køleskabet lidt før tilberedning, så den får stuetemperatur og steger jævnt.

Striploin mod rib eye — samme serie, forskellig pris

69,95 kr. for 180 gram giver 388,61 kr. pr. kilo. Rema 1000's rib eye steak fra samme Supreme-serie og samme vægt koster 79,95 kr., svarende til 444,17 kr. pr. kilo — en forskel på 55,56 kr. pr. kilo mellem de to udskæringer.

Forskellen afspejler, at rib eye traditionelt har mere marmorering og regnes som den mere eftertragtede udskæring, mens striploin er en fastere, lidt magrere udskæring til en lavere kilopris — begge fra samme dyr, samme serie, samme pakningsstørrelse.

Hvad striploin er som udskæring

Striploin skæres fra oksens ryg, bagved mørbraden, og har en jævn, fin marmorering med en fastere struktur end både mørbrad og rib eye. Det gør den velegnet til hurtig stegning ved høj varme, hvor den bevarer mørhed uden at kræve lang tilberedningstid.

Varedeklarationen viser kun én ingrediens: kødet selv, skåret af oksestriploin, uden marinade eller tilsætningsstoffer.

Sådan steges en striploin steak

Tag steaken ud af køleskabet i god tid før stegning, så den når stuetemperatur — det giver en mere jævn stegning. Krydr med salt og peber lige før panden, og brun hårdt i olie eller smør et par minutter på hver side afhængig af tykkelse.

Lad steaken hvile et par minutter under folie efter stegning. Det er det trin, der oftest springes over, men som afgør, om saften bliver i kødet eller løber ud på skærebrættet.

Detaljer om varen

Mærke
Supreme
Størrelse
180 g
Stregkode (EAN)
5705830617798

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

69,95 kr.69,95 kr.69,96 kr.69,95 kr.13. aug.1. sep.17. sep.2. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1369,95 kr.
2026-09-0169,95 kr.
2026-09-1769,95 kr.
2026-10-0269,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad er striploin for en udskæring?

    Striploin er en udskæring fra oksens højreb. Denne steak er skåret af oksestriploin og vejer 180 g.

  • Hvordan tilbereder jeg en striploin steak?

    Stegen ved høj varme på pande eller grill et par minutter på hver side og hviler kort inden servering.

  • Hvordan opbevarer jeg steaken?

    Opbevar kødet i køleskabet og overhold holdbarhedsdatoen på emballagen.

  • Hvad koster Striploin steak hos Rema 1000?

    Striploin steak koster 69,95 kr. (388,61 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 2. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Striploin steak på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Striploin steak ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Striploin steak?

    Striploin steak sælges i 180 g, svarende til 388,61 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Striploin steak?

    Striploin steak forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

39,95 kr.350 g

114,14 kr./kg

404,87 kr.1,35 kg

299,90 kr./kg

109,00 kr.350 g

311,43 kr./kg

79,95 kr.180 g

444,17 kr./kg

59,95 kr.180 g

333,06 kr./kg

263,89 kr.1,1 kg

239,90 kr./kg