RadarSuper
Tuborg guld 5,6%Tilbud

Annonce

Rema 1000 · Øl · 6 Pk.

Tuborg guld 5,6%

39,00 kr.19,70 kr./l

Størrelse: 1,98 l

Udvikling: −23,5 %Arbejdstid: 8,7 min

Annonce

Tuborg guld 5,6% koster 39,00 kr. (19,70 kr./l) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Vand, bygmalt, byg og humle

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 ml
Næringsindholdpr. 100 ml
Energi209 kJ / 50 kcal
Fedt1 g
heraf mættede fedtsyrer—
Kulhydrat3 g
heraf sukkerarter—
Kostfibre—
Protein1 g
Salt—

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Tuborg Guld er en dansk pilsner på 5,6 % vol. med en fyldigere og mere maltpræget karakter end de lettere pilsnere. Den er brygget på vand, bygmalt, byg og humle — en enkel og klassisk sammensætning, hvor malten bærer sødmen og humlen giver den afrundede bitterhed i afslutningen.

Næringsindholdet ligger på omkring 50 kcal pr. 100 ml, svarende til cirka 209 kJ, med 3 g kulhydrat og 1 g protein pr. 100 ml. Det giver en øl med krop og smag, der stadig er let at drikke.

I det danske køkken hører denne type øl til ved frokostbordet, til smørrebrød, til sild og til de lidt kraftigere retter som flæskesteg og medisterpølse. Den kan også bruges i madlavning, hvor den giver smag til gryderetter, braiserede retter og marinader — og i en klassisk ølbrøddej eller til at dampe blåmuslinger i.

Pakken indeholder 6 flasker på 33 cl, i alt 1,98 liter. Opbevares køligt og mørkt, gerne i køleskab, og nydes ved 6-8 °C for den bedste smagsoplevelse. Flaskerne bør ikke udsættes for direkte sollys, da det kan påvirke smagen.

6-pak og enkeltdåse koster det samme pr. liter

25,76 kr. pr. liter — nøjagtig samme literpris for 6-pakken (51,0 kr. for 1,98 liter) som for enkeltdåsen (8,5 kr. for 33 cl) i dette udtræk. Der er altså ingen aktuel literprisfordel ved at købe den store pakke i stedet for enkeltdåser.

Det er præcis den type sammenligning, som ellers let overses, når man kun kigger på pris pr. enhed i butikken — RadarSuper viser begge tal side om side.

Pant: 1 krone pr. dåse, uanset pakkestørrelse

6-pakken har en samlet pant på 6,0 kr., enkeltdåsen 1,0 kr. — altså nøjagtig 1 krone pant pr. dåse i begge formater. Pant er ikke en del af selve varens pris, men en sikkerhed, der udbetales, når dåserne returneres i en panteautomat.

Det betyder, at den reelle udgift ved køb er varens pris minus den pant, man senere får tilbage — men prisen pr. liter, 25,76 kr., er beregnet uden pant.

Alkoholprocent og aldersgrænse

Tuborg Guld har 5,6 % alkohol, hvilket er lidt stærkere end almindelig pilsner på omkring 4,6 %. Ingredienslisten er kort: vand, bygmalt, byg og humle, uden yderligere tilsætningsstoffer.

Salg af øl og vin i Danmark har en lovpligtig aldersgrænse på 16 år, mens spiritus kræver 18 år. Grænsen gælder uanset formatet, dåse eller pakke.

Detaljer om varen

Mærke
6 Pk.
Størrelse
1,98 l
Stregkode (EAN)
5740700991370

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

30,00 kr.37,00 kr.44,00 kr.51,00 kr.13. aug.1. sep.18. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1351,00 kr.
2026-09-0139,48 kr.
2026-09-1839,00 kr.
2026-10-0139,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad er alkoholprocenten i Tuborg Guld?

    Tuborg Guld har en alkoholprocent på 5,6 %.

  • Hvad indeholder Tuborg Guld?

    Den er brygget på vand, bygmalt, byg og humle.

  • Hvor mange flasker og hvor meget øl er der i pakken?

    Pakken indeholder 6 flasker på 33 cl, i alt 1,98 liter.

  • Hvad koster Tuborg guld 5,6% hos Rema 1000?

    Tuborg guld 5,6% koster 39,00 kr. (19,70 kr./l) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Tuborg guld 5,6% på tilbud hos Rema 1000?

    Ja – ved vores seneste registrering var Tuborg guld 5,6% markeret som tilbud hos Rema 1000. Tilbud skifter ofte; prishistorikken ovenfor viser, hvordan prisen normalt ligger.

  • Hvilken størrelse har Tuborg guld 5,6%?

    Tuborg guld 5,6% sælges i 1,98 l, svarende til 19,70 kr./l.

  • Hvor kan man købe Tuborg guld 5,6%?

    Tuborg guld 5,6% forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

39,00 kr.1,98 l

19,70 kr./l

6,50 kr.33 cl

19,70 kr./l

15,50 kr.50 cl

31,00 kr./l

10,00 kr.33 cl

30,30 kr./l

60,00 kr.1,98 l

30,30 kr./l

18,13 kr.50 cl

36,26 kr./l