RadarSuper
Tuborg classic 4,6%Tilbud

Annonce

Rema 1000 · Øl · 6 Pk.

Tuborg classic 4,6%

39,00 kr.19,70 kr./l

Størrelse: 1,98 l

Laveste registrerede: 24,00 kr.Højeste registrerede: 43,80 kr.Udvikling: −1,2 %Arbejdstid: 7,3 min

Annonce

Tuborg classic 4,6% koster 39,00 kr. (19,70 kr./l) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Vand, BYGMALT, BYG og humle

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 ml
Næringsindholdpr. 100 ml
Energi180 kJ / 45 kcal
Fedt—
heraf mættede fedtsyrer—
Kulhydrat3 g
heraf sukkerarter—
Kostfibre—
Protein—
Salt—

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Tuborg Classic er en dansk undergæret øl på 4,6 % vol. Den er brygget på vand, bygmalt, byg og humle — en enkel og klassisk sammensætning uden tilsatte smagsstoffer. Næringsindholdet ligger på 45 kcal pr. 100 ml, svarende til 180 kJ, med 3,0 g kulhydrater pr. 100 ml.

Smagen er fyldig og maltpræget med en afrundet humlebitterhed, hvilket gør den velegnet både til mad og til at nyde for sig selv. I det danske køkken er den en naturlig følgesvend til smørrebrød, stegte retter, grillmad og andre kraftige, salte retter, hvor maltens sødme og humlens bitterhed balancerer fedmen. Den kan også indgå i marinader og gryderetter, hvor den tilfører dybde og en let bitterhed.

Pakken indeholder 6 dåser på 33 cl, i alt 1,98 liter. Dåserne er praktiske at tage med, og de holder øllet frisk og beskyttet mod lys, som ellers kan give en ubehagelig smag. Opbevares køligt og gerne mørkt; en kold øl på 5-8 °C fremhæver friskheden. Dåserne bør ikke udsættes for frost, da det kan påvirke smagen. Nydes med måde.

Literprisen — og hvorfor den er ens uanset pakkestørrelse

39,48 kr. for 6-pakken giver 19,94 kr. pr. liter. Det samme tal går igen, hvis man i stedet køber en enkelt 33 cl-dåse fra samme sortiment til 6,58 kr. — også dér lander literprisen på 19,94 kr. Der er med andre ord ingen mængderabat at hente på selve prisen pr. liter ved at vælge 6-pakken frem for enkeltdåsen; den eneste reelle forskel er, hvor mange gange man skal til køledisken.

Ingredienser og allergener

Ingredienslisten er kort: vand, bygmalt, byg og humle. Ingen tilsætningsstoffer, ingen farvestoffer, ingen konserveringsmidler. Byg og bygmalt betyder, at øllet indeholder gluten, hvilket er relevant for cøliakiramte at vide. Der er ikke oplyst andre allergener i deklarationen, og næringsindholdet — 45 kcal og under 0,5 gram sukker pr. 100 ml — stammer i praksis udelukkende fra malten.

Aldersgrænse, pant og opbevaring

Salg af øl som Tuborg Classic kræver, at køberen er fyldt 16 år efter dansk lovgivning. Dåserne bør stå køligt og mørkt frem til servering, ved en anbefalet drikketemperatur omkring 4-6 grader. Pant indgår i det danske retursystem pr. dåse og afregnes ved kassen, hvad enten dåsen sælges enkeltvis eller som en del af 6-pakken.

Detaljer om varen

Mærke
6 Pk.
Størrelse
1,98 l
Stregkode (EAN)
5740700994050

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

24,00 kr.30,60 kr.37,20 kr.43,80 kr.13. aug.30. aug.16. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1339,48 kr.
2026-08-3039,48 kr.
2026-09-1624,00 kr.
2026-10-0139,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad er alkoholprocenten i Tuborg Classic?

    Tuborg Classic indeholder 4,6 % vol. alkohol.

  • Hvad er næringsindholdet i Tuborg Classic?

    Der er 45 kcal og 180 kJ pr. 100 ml, heraf 3,0 g kulhydrater pr. 100 ml.

  • Hvordan opbevares Tuborg Classic bedst?

    Øllet bør opbevares køligt og mørkt, gerne ved 5-8 °C, og ikke udsættes for frost.

  • Hvad koster Tuborg classic 4,6% hos Rema 1000?

    Tuborg classic 4,6% koster 39,00 kr. (19,70 kr./l) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Tuborg classic 4,6% på tilbud hos Rema 1000?

    Ja – ved vores seneste registrering var Tuborg classic 4,6% markeret som tilbud hos Rema 1000. Tilbud skifter ofte; prishistorikken ovenfor viser, hvordan prisen normalt ligger.

  • Hvilken størrelse har Tuborg classic 4,6%?

    Tuborg classic 4,6% sælges i 1,98 l, svarende til 19,70 kr./l.

  • Hvor kan man købe Tuborg classic 4,6%?

    Tuborg classic 4,6% forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

6,50 kr.33 cl

19,70 kr./l

15,50 kr.50 cl

31,00 kr./l

10,00 kr.33 cl

30,30 kr./l

60,00 kr.1,98 l

30,30 kr./l

18,13 kr.50 cl

36,26 kr./l

9,03 kr.50 cl

18,06 kr./l