RadarSuper
1664 5%Tilbud

Annonce

Rema 1000 · Øl · Blanc, 6 Pk.

1664 5%

60,00 kr.30,30 kr./l

Størrelse: 1,98 l

Udvikling: −28,6 %Arbejdstid: 17,1 min

Annonce

1664 5% koster 60,00 kr. (30,30 kr./l) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Vand, BYGMALT, HVEDE, glukosesirup, aroma (karamel), aroma, humleekstrakt, appelsinskal og koriander

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 ml
Næringsindholdpr. 100 ml
Energi176 kJ / 42 kcal
Fedt—
heraf mættede fedtsyrer—
Kulhydrat3,2 g
heraf sukkerarter—
Kostfibre—
Protein—
Salt0,5 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

1664 Blanc er en hvedeøl på 5 % med en lys, let uklar fremtoning. Den er brygget på vand, bygmalt og hvede, tilsat glukosesirup samt aromaer, hvor karamel indgår, og den er krydret med appelsinskal og koriander. Det giver en frisk, frugtig og let krydret smagsprofil med citrus i forgrunden.

Næringsindholdet ligger på 42 kcal og 176 kJ pr. 100 ml, med 3,2 g kulhydrater og 0,5 g salt pr. 100 ml. Det gør den til en forholdsvis let øl at drikke, også når den nydes kold en varm dag.

Den passer godt til det danske frokostbord, til fisk og skaldyr, til lette retter med citrus eller til et stykke ost. Server den ved omkring 4-6 °C i et højt glas, gerne med en skive appelsin, så aromaerne kommer frem.

Pakken indeholder 6 flasker à 33 cl, i alt 1,98 liter. Opbevares køligt og mørkt, stående, og den bør drikkes inden for rimelig tid efter køb for at bevare friskheden. Undgå direkte sollys, da det kan påvirke smagen.

Literpris: fransk hvedeøl mod dansk IPA

42,42 kr. mod 36,26 kr. pr. liter — 1664 Blanc er den dyrere af de to specialøl i denne prisregistrering. Forskellen på 6,16 kr. pr. liter er dokumenteret ved de to konkrete priser: sixpacken på 1,98 liter til 84,00 kr. og enkeltflasken på 50 cl til 18,13 kr. fra Albani.

Hvad gør 1664 Blanc til en witbier

Bryggen indeholder byg-malt og hvede sammen med appelsinskal og koriander — de to sidste er kendetegnende for stilen witbier og giver øllen dens lyse, krydrede og let syrlige karakter. Øllen er ufiltreret, hvilket ifølge varens egen beskrivelse giver den naturligt uklare, hvidgyldne farve og den tætte skumkrone.

Pant, opbevaring og aldersgrænse

Sixpacken har et samlet pant på 6,00 kr., som refunderes ved aflevering af de tomme flasker. Opbevar flaskerne køligt og mørkt frem til servering, da direkte lys kan påvirke smagen. Aldersgrænsen for køb er 16 år, som gælder al øl og vin i danske butikker.

Detaljer om varen

Mærke
Blanc, 6 Pk.
Størrelse
1,98 l
Stregkode (EAN)
3080216051444

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

60,00 kr.68,00 kr.76,00 kr.84,00 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1384,00 kr.
2026-09-0160,00 kr.
2026-09-1784,00 kr.
2026-10-0160,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad smager 1664 Blanc af?

    Den har en frisk og frugtig smag med citrus fra appelsinskal og et let krydret strejf af koriander. Karamelaromaen giver en blød, let sødlig undertone.

  • Hvordan serveres 1664 Blanc bedst?

    Server den kold, gerne ved 4-6 °C, i et højt glas. En skive appelsin i glasset fremhæver citrusnoterne.

  • Hvor mange øl og hvor meget er der i pakken?

    Pakken indeholder 6 flasker på 33 cl, i alt 1,98 liter.

  • Hvad koster 1664 5% hos Rema 1000?

    1664 5% koster 60,00 kr. (30,30 kr./l) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er 1664 5% på tilbud hos Rema 1000?

    Ja – ved vores seneste registrering var 1664 5% markeret som tilbud hos Rema 1000. Tilbud skifter ofte; prishistorikken ovenfor viser, hvordan prisen normalt ligger.

  • Hvilken størrelse har 1664 5%?

    1664 5% sælges i 1,98 l, svarende til 30,30 kr./l.

  • Hvor kan man købe 1664 5%?

    1664 5% forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

39,00 kr.1,98 l

19,70 kr./l

6,50 kr.33 cl

19,70 kr./l

15,50 kr.50 cl

31,00 kr./l

10,00 kr.33 cl

30,30 kr./l

18,13 kr.50 cl

36,26 kr./l

9,03 kr.50 cl

18,06 kr./l