RadarSuper
Tuborg classic 4,6%

Annonce

Rema 1000 · Øl · Øko. 6 Pk.

Tuborg classic 4,6%

42,00 kr.21,21 kr./l

Størrelse: 1,98 l

Arbejdstid: 8,4 min

Annonce

Tuborg classic 4,6% koster 42,00 kr. (21,21 kr./l) hos Rema 1000, prisen er registreret den 3. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Vand, økologisk bygmalt og økologisk humle

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 ml
Næringsindholdpr. 100 ml
Energi167 kJ / 40 kcal
Fedt—
heraf mættede fedtsyrer—
Kulhydrat3,2 g
heraf sukkerarter—
Kostfibre—
Protein—
Salt—

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Tuborg Classic Økologisk er en undergæret øl på 4,6 % vol. med en ren og enkel sammensætning: vand, økologisk bygmalt og økologisk humle. Der er altså hverken tilsat sukker, majs eller andre hjælpeingredienser ud over de tre klassiske ølbestanddele.

Næringsindholdet ligger på 40 kcal og 167 kJ pr. 100 ml, med 3,2 g kulhydrater pr. 100 ml. Det svarer til en øl i den lettere ende kaloriemæssigt, hvilket passer fint til en klassisk dansk pilsnerstil, hvor man typisk drikker den kold til maden eller som forfriskning.

I det danske køkken hører denne type øl hjemme til det kolde bord, til frokosten, til grillmad og til de retter, hvor en frisk og ikke alt for tung øl passer bedst. Den kan også bruges i madlavning, for eksempel i en ølbrøddej eller som væske i en gryderet, hvor malten og humlen giver smag til retten.

Pakken indeholder 6 flasker eller dåser à 33 cl, i alt 1,98 liter. Øl bør opbevares køligt og mørkt, og den holder sig bedst, hvis den ikke udsættes for store temperatursvingninger. Server den gerne ved 5-8 °C, så humlen og malten kommer tydeligst frem.

Literprisen og pantens rolle

21,21 kr. pr. liter er prisen for selve ølen — pantens 6,00 kr. pr. dåse er ikke inkluderet i den varepris, men lægges oveni ved kassen og betales tilbage, når dåserne returneres til en pantautomat. Regner man pant med i den samlede udgift ved køb, er den reelle betaling højere, indtil dåserne afleveres igen.

Hvad Økologi-mærket dækker her

Både bygmalten og humlen er certificeret økologisk efter EU's fælles regler for økologisk landbrug — det er råvaredyrkningen, mærket dækker, ikke nødvendigvis alle led i selve brygningen. Ingredienslisten er da også kort: vand, økologisk bygmalt og økologisk humle, uden yderligere tilsætningsstoffer.

Aldersgrænse og ansvarlig servering

Salg kræver, at køberen er fyldt 16 år — den danske grænse for drikkevarer op til 16,5 % alkohol. Danmarks promillegrænse for bilkørsel er 0,5, og øl af denne styrke bør derfor aldrig kombineres med kørsel eller andre opgaver, hvor edruelighed er nødvendig.

Detaljer om varen

Mærke
Øko. 6 Pk.
Størrelse
1,98 l
Stregkode (EAN)
5740700981746

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

30,00 kr.34,00 kr.38,00 kr.42,00 kr.13. aug.1. sep.18. sep.3. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1342,00 kr.
2026-09-0142,00 kr.
2026-09-1830,00 kr.
2026-10-0342,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad er Tuborg Classic Økologisk lavet af?

    Den indeholder vand, økologisk bygmalt og økologisk humle.

  • Hvor mange kalorier er der i Tuborg Classic Økologisk?

    Der er 40 kcal og 167 kJ pr. 100 ml, samt 3,2 g kulhydrater pr. 100 ml.

  • Hvor meget øl er der i pakken?

    Pakken indeholder 6 enheder à 33 cl, i alt 1,98 liter.

  • Hvad koster Tuborg classic 4,6% hos Rema 1000?

    Tuborg classic 4,6% koster 42,00 kr. (21,21 kr./l) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 3. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Tuborg classic 4,6% på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Tuborg classic 4,6% ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Tuborg classic 4,6%?

    Tuborg classic 4,6% sælges i 1,98 l, svarende til 21,21 kr./l.

  • Hvor kan man købe Tuborg classic 4,6%?

    Tuborg classic 4,6% forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

39,00 kr.1,98 l

19,70 kr./l

6,50 kr.33 cl

19,70 kr./l

15,50 kr.50 cl

31,00 kr./l

10,00 kr.33 cl

30,30 kr./l

60,00 kr.1,98 l

30,30 kr./l

18,13 kr.50 cl

36,26 kr./l