RadarSuper
Trekornsbrød

Annonce

Rema 1000 · Brød & kager · Bavinchi

Trekornsbrød

20,00 kr.38,83 kr./kg

Størrelse: 515 g

Arbejdstid: 4,3 min

Annonce

Trekornsbrød koster 20,00 kr. (38,83 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 2. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

HVEDEMEL, vand, hørfrø, RUGSIGTEMEL, skårne RUGKERNER, SESAMFRØ, salt tilsat jod, gær, melbehandlingsmiddel (E300), HVEDEGLUTEN, emulgator (E472e), antiklumpningsmiddel (E170), kartoffelstivelse, enzymer. Kan indeholde spor af HASSELNØDDER, MANDLER, VALNØDDER, JORDNØDDER, ÆG, MÆLK.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi1.045 kJ / 250 kcal
Fedt3,5 g
heraf mættede fedtsyrer0,6 g
Kulhydrat44 g
heraf sukkerarter0,6 g
Kostfibre3,8 g
Protein8,9 g
Salt1,4 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Trekornsbrød fra Bavinchi er et mørkt, kompakt brød bagt med hvedemel, rugsiptemel og skårne rugkerner — deraf navnet. Til dejen kommer også hørfrø og sesamfrø, som giver brødet en let nøddeagtig smag og en tættere krumme end et almindeligt hvidt brød.

Næringsindholdet pr. 100 g viser 250 kcal, 44 g kulhydrater, 8,9 g protein og 3,8 g fibre. Saltindholdet ligger på 1,4 g pr. 100 g, og der er kun 0,6 g sukker. Brødet er altså et solidt følgebrød med et jævnt indhold af fibre og protein.

I det danske køkken hører denne type brød naturligt til på morgenbordet og til frokosten — skåret i skiver under smør, ost eller pålæg, eller ristet og brugt som base for en mad med fisk, æg eller grønt. Den faste krumme gør det også velegnet til at skære i tern og tørre, hvis man vil lave sine egne croutoner.

Pakken vejer 515 g. Opbevar brødet tørt og ikke for varmt, gerne i en brødkasse eller en tætsluttende pose, så skorpen ikke bliver blød. Skal det holde længere, kan det fryses ned i skiver og tages op efter behov. Bemærk, at brødet kan indeholde spor af hasselnødder, mandler, valnødder, jordnødder, æg og mælk.

Kiloprisen sammenlignet med mormorbrødet

515 gram til 20,00 kr. giver 38,83 kr. pr. kilo for trekornsbrødet. Bavinchis mormorbrød, i nøjagtig samme vægt på 515 gram, kostede ved samme prisregistrering 26,00 kr., svarende til 50,49 kr. pr. kilo — 11,66 kr. mere pr. kilo end trekornsbrødet.

Begge brød vejer det samme, så forskellen ligger alene i prisen pr. brød fra samme bager samme dag — ikke i en skjult vægtforskel.

Hvad giver brødet dets grove struktur

Ingredienslisten viser hørfrø, rugsigtemel, skårne rugkerner og sesamfrø tilsat en base af hvedemel. Det er denne kombination af hele kerner og frø, der giver brødet den grovere, mere tyggemodstandsdygtige struktur sammenlignet med det blødere mormorbrød fra samme serie.

Fiberindholdet på 3,8 gram pr. 100 gram er en anelse højere end mormorbrødets 3,0 gram, hvilket stemmer overens med, at kerner og frø typisk bidrager mere til fiberindholdet end rene havreingredienser.

Allergener og opbevaring

Mærkningen advarer om, at brødet kan indeholde spor af hasselnødder, mandler, valnødder, jordnødder, æg og mælk. Brødet indeholder desuden hvedegluten og er ikke egnet ved glutenintolerance.

Uden konserveringsmidler i deklarationen er brødet bedst spist inden for få dage, eller frosset ned i skiver til senere brug.

Detaljer om varen

Mærke
Bavinchi
Størrelse
515 g
Stregkode (EAN)
5711156006062

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

20,00 kr.20,00 kr.20,01 kr.20,00 kr.13. aug.1. sep.17. sep.2. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1320,00 kr.
2026-09-0120,00 kr.
2026-09-1720,00 kr.
2026-10-0220,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvor mange fibre er der i Bavinchi Trekornsbrød?

    Der er 3,8 g fibre pr. 100 g ifølge næringsindholdet.

  • Hvilke kornsorter er der i trekornsbrødet?

    Brødet er bagt med hvedemel, rugsiptemel og skårne rugkerner. Derudover indeholder det hørfrø og sesamfrø.

  • Kan brødet indeholde spor af nødder?

    Ja, det kan indeholde spor af hasselnødder, mandler, valnødder, jordnødder, æg og mælk.

  • Hvad koster Trekornsbrød hos Rema 1000?

    Trekornsbrød koster 20,00 kr. (38,83 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 2. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Trekornsbrød på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Trekornsbrød ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Trekornsbrød?

    Trekornsbrød sælges i 515 g, svarende til 38,83 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Trekornsbrød?

    Trekornsbrød forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

29,00 kr.250 g

116,00 kr./kg

29,00 kr.220 g

131,82 kr./kg

32,00 kr.290 g

110,34 kr./kg

35,00 kr.320 g

109,38 kr./kg

26,00 kr.515 g

50,49 kr./kg

20,00 kr.536 g

37,31 kr./kg