RadarSuper
Hindbærsnitter

Annonce

Rema 1000 · Brød & kager

Hindbærsnitter

29,00 kr.116,00 kr./kg

Størrelse: 250 g

Arbejdstid: 6,2 min

Annonce

Hindbærsnitter koster 29,00 kr. (116,00 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

sukker, hvedemel, vegetabilsk fedt (sg rspo certificeret palme, ), pasteuriserede æg (5,2%), hindbær (8,3%), vand, vegetabilsk olie (raps) , glukose fruktose sirup,kartoffelstivelse, vallepulver (fra mælk), rapsolie, melbehandlingsmiddel (E300), hindbærkoncentrat, fortykningsmiddel (E401, E440), surhedsregulerende middel (E330, E331, E333), syre (E330),konserveringsmiddel (E211, E202), hvedestivelse, glukosesirup, aroma, emulgator (E471, E475, E322), vitamin A fra margarine, salt, antioxidanter (E330), farvestof (E160a, E100, E120, E131), naturlig vaniljearoma, vaniljepulver. kan indeholde spor af hasselnødder, mandler, sesam, valnødder, jordnødder.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi1.659 kJ / 396 kcal
Fedt12 g
heraf mættede fedtsyrer4,7 g
Kulhydrat68 g
heraf sukkerarter48 g
Kostfibre0,8 g
Protein3,8 g
Salt0,1 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Hindbærsnitter er en klassisk dansk kage, og her får du fire stykker i en pakke på i alt 250 g. De består af to lag mørdejslignende hvedebund med hindbærfyld imellem, og overfladen er prydet med et hvidt glasurmønster.

Ifølge ingredienslisten indeholder fyldet hindbær (8,3 %) og hindbærkoncentrat, mens dejen er bagt på hvedemel, sukker og vegetabilsk fedt. Der er også pasteuriserede æg (5,2 %) samt vallepulver fra mælk. Farverne i glasuren kommer blandt andet fra E160a, E100, E120 og E131.

Næringsindholdet pr. 100 g er 396 kcal, 12 g fedt (heraf 4,7 g mættet), 68 g kulhydrat (heraf 48 g sukker), 0,8 g fiber, 3,8 g protein og 0,14 g salt. Det er altså en sød kage med et forholdsvis højt sukkerindhold.

Hindbærsnitter spises som de er, gerne til kaffen eller teen, og passer fint i kagebordet eller madpakken. Opbevares tørt og ikke for varmt, så holder glasuren og dejen sig bedst. Pakken indeholder fire stykker, hvilket passer til en lille portion ad gangen.

7,25 kr. pr. stykke – og 116,00 kr. pr. kilo

Pakkens fire stykker á cirka 62,5 gram giver en stykpris på 7,25 kr. og en kilopris på 116,00 kr. – lidt lavere end kardemommesnurren fra samme Bavinchi-bageri, der koster 126,32 kr. pr. kilo. Forskellen skyldes formentlig portionsstørrelsen: en pakke med fire stykker er en anden salgsform end enkeltstykket.

Sammenlignet stykke for stykke er hindbærsnitten dog den større enkeltportion af de to kager, hvilket forklarer, at prisen pr. stykke (7,25 kr.) også er højere end for den enkeltsolgte kardemommesnurre (12,00 kr. for et helt stykke, ikke fire).

Kan indeholde spor af nødder: den vigtige allergi-linje

Udover de tydelige allergener hvedemel, æg og mælkepulver angiver varedeklarationen "kan indeholde spor af hasselnødder, mandler, sesam, valnødder og jordnødder" – en advarsel, der gælder produktion i et bageri, hvor flere nøddetyper håndteres på samme lokation.

Det er en anden type oplysning end en direkte ingrediens og betyder, at snitterne ikke er egnet ved svær nødeallergi, selvom nødder ikke indgår som en tilsigtet ingrediens i selve opskriften.

48 gram sukker pr. 100 gram: en søndagskage

Med 396 kcal og 48 gram sukkerarter pr. 100 gram hører hindbærsnitterne til blandt de sødeste varer i dette udvalg. Et enkelt stykke på cirka 62,5 gram giver omkring 247 kcal og 30 gram sukker – niveauer, der klart placerer varen som lejlighedskage frem for hverdagskost.

Det er ikke anderledes, end man kan forvente af klassisk dansk bagværk med glasur og cremefyld, men tallene er værd at kende, hvis kagen indgår i et større regnskab over dagens sukkerindtag.

Detaljer om varen

Størrelse
250 g
Stregkode (EAN)
5711156006000

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

29,00 kr.29,00 kr.29,01 kr.29,00 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1329,00 kr.
2026-09-0129,00 kr.
2026-09-1729,00 kr.
2026-10-0129,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvor mange stykker indeholder pakken?

    Pakken indeholder 4 stk. og vejer i alt 250 g.

  • Hvad er hindbærsnitter lavet af?

    De er lavet af hvedemel, sukker, vegetabilsk fedt, pasteuriserede æg og hindbær (8,3 %), med glasur og farver på overfladen.

  • Hvordan opbevares hindbærsnitter bedst?

    Opbevar dem tørt og ikke for varmt, så bevarer både dej og glasur sig bedst.

  • Hvad koster Hindbærsnitter hos Rema 1000?

    Hindbærsnitter koster 29,00 kr. (116,00 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Hindbærsnitter på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Hindbærsnitter ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Hindbærsnitter?

    Hindbærsnitter sælges i 250 g, svarende til 116,00 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Hindbærsnitter?

    Hindbærsnitter forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

29,00 kr.220 g

131,82 kr./kg

32,00 kr.290 g

110,34 kr./kg

35,00 kr.320 g

109,38 kr./kg

26,00 kr.515 g

50,49 kr./kg

20,00 kr.515 g

38,83 kr./kg

20,00 kr.536 g

37,31 kr./kg