RadarSuper
Mormorbrød

Annonce

Rema 1000 · Brød & kager · Bavinchi

Mormorbrød

26,00 kr.50,49 kr./kg

Størrelse: 515 g

Arbejdstid: 5,6 min

Annonce

Mormorbrød koster 26,00 kr. (50,49 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

HVEDEMEL, vand, HAVREFLAGER, HAVREMEL, HAVREGRYN, salt tilsat jod, gær, sukker, HVEDESURDEJ tørret, HAVREKLID, vegetabilsk fedt (rspo certificeret palme), melbehandlingsmiddel (E300), maltekstrakt (BYGMALT, vand), vegetabilsk olie (raps) , HVEDEGLUTEN, emulgator (E322, E475, E471, E472e), antiklumpningsmiddel (E170), kartoffelstivelse, salt, vitamin A fra margarine, aroma, surhedsregulerende middel (E330), enzymer, HVEDEMALTMEL. Kan indeholde spor af HASSELNØDDER, MANDLER, SESAM, VALNØDDER, JORDNØDDER, ÆG, MÆLK

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi1.048 kJ / 250 kcal
Fedt2,5 g
heraf mættede fedtsyrer0,7 g
Kulhydrat46 g
heraf sukkerarter2,6 g
Kostfibre3 g
Protein8,4 g
Salt1,9 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Mormorbrød fra Bavinchi er et dansk rugbrødslignende brød, hvor havre spiller hovedrollen ved siden af hvedemel. Ingredienslisten rummer havregryn, havremel, havreklid og havregryn, så kernerne giver både smag og struktur, mens hvedesurdej og gær står for hævningen. Vegetabilsk fedt og rapsolie gør krummen blød, og en blanding af emulgatorer og enzymer holder brødet saftigt i flere dage.

Næringsindholdet pr. 100 g viser 250 kcal, 46 g kulhydrater, 8,4 g protein og 3 g fiber. Saltindholdet ligger på 1,9 g pr. 100 g, hvilket er værd at have med i regnestykket, når brødet lægges på tallerkenen.

Mormorbrød egner sig til de klassiske danske pålægsretter: et stykke med smør, ost, leverpostej eller spegepølse. Det kan også ristes og bruges som base under æg, avocado eller en hurtig frokost. Den faste krumme gør det nemt at skære pæne skiver, og de 515 g rækker til flere dages morgenmad i en almindelig husstand.

Opbevar brødet tæt tillukket ved stuetemperatur, så skorpen ikke tørrer ud. Skal det holde længere, kan det fryses ned i skiver og tages op efter behov. Tjek altid datomærkningen på posen.

Kiloprisen sammenlignet med trekornsbrødet

515 gram til 26,00 kr. giver 50,49 kr. pr. kilo for mormorbrødet. Bavinchis trekornsbrød, i nøjagtig samme vægt på 515 gram, kostede ved samme prisregistrering kun 20,00 kr., svarende til 38,83 kr. pr. kilo — en forskel på 11,66 kr. pr. kilo mellem de to brød fra samme bager samme dag.

Begge brød vejer det samme, så forskellen ligger alene i selve prisen pr. brød, ikke i en skjult vægtforskel. Det gør sammenligningen enkel: mormorbrødet er den dyrere af de to, kilo for kilo, i denne prisregistrering.

Hvad gør brødet til et mormorbrød

Ingredienslisten viser tre forskellige havreingredienser — havreflager, havremel og havregryn — ud over hvedemel, hvedesurdej og hvedeklid. Det er den kombination, der giver den bløde, møre krumme, navnet antyder, i modsætning til de mere robuste kernebrød med hele frø og kerner.

Brødet er tilsat jodberiget salt, hvilket er standardpraksis i dansk brødproduktion, og indeholder en række tekniske hjælpestoffer som emulgatorer og melbehandlingsmiddel, der er almindelige i industrielt bagt brød.

Allergener og opbevaring

Mærkningen advarer om, at brødet kan indeholde spor af hasselnødder, mandler, sesam, valnødder, jordnødder, æg og mælk. Brødet indeholder desuden hvedegluten og er derfor ikke egnet ved glutenintolerance.

Uden konserveringsmidler i deklarationen er holdbarheden typisk kortere end for langtidsholdbart industribrød — bedst spist inden for få dage, eller frosset ned i skiver, hvis hele brødet ikke skal bruges med det samme.

Detaljer om varen

Mærke
Bavinchi
Størrelse
515 g
Stregkode (EAN)
5711156006819

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

26,00 kr.26,00 kr.26,01 kr.26,00 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1326,00 kr.
2026-09-0126,00 kr.
2026-09-1726,00 kr.
2026-10-0126,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvor længe holder Mormorbrød fra Bavinchi?

    Opbevar brødet tæt tillukket ved stuetemperatur, så holder det sig bedst. Vil du have det til at vare længere, kan det skæres i skiver og fryses ned. Se altid datomærkningen på posen.

  • Hvad indeholder Mormorbrød fra Bavinchi?

    Brødet er bagt med hvedemel, vand, havregryn, havremel, havregryn, hvedesurdej, gær, sukker og vegetabilsk fedt samt en række emulgatorer og enzymer. Der kan forekomme spor af nødder, mandler, sesam, æg og mælk.

  • Hvor meget protein og fiber er der i brødet?

    Pr. 100 g indeholder Mormorbrød 8,4 g protein og 3 g fiber. Kulhydratindholdet er 46 g, og saltindholdet ligger på 1,9 g pr. 100 g.

  • Hvad koster Mormorbrød hos Rema 1000?

    Mormorbrød koster 26,00 kr. (50,49 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Mormorbrød på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Mormorbrød ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Mormorbrød?

    Mormorbrød sælges i 515 g, svarende til 50,49 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Mormorbrød?

    Mormorbrød forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

29,00 kr.250 g

116,00 kr./kg

29,00 kr.220 g

131,82 kr./kg

32,00 kr.290 g

110,34 kr./kg

35,00 kr.320 g

109,38 kr./kg

20,00 kr.515 g

38,83 kr./kg

20,00 kr.536 g

37,31 kr./kg