RadarSuper
Tranebær

Annonce

Rema 1000 · Nødder & tørret frugt · Naturens Lækkerier

Tranebær

12,00 kr.133,33 kr./kg

Størrelse: 90 g

Arbejdstid: 2,6 min

Annonce

Tranebær koster 12,00 kr. (133,33 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Tranebær (58,5%), ananassirup (40%), ananasjuice (1%), solsikkeolie.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi1.442 kJ / 344 kcal
Fedt0,7 g
heraf mættede fedtsyrer—
Kulhydrat80 g
heraf sukkerarter70 g
Kostfibre6 g
Protein—
Salt—

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Tranebær tørret af Naturens Lækkerier er en pose på 90 g med tørrede tranebær, der er sødet med ananassirup og tilsat lidt ananasjuice samt solsikkeolie. Ingredienslisten er kort: tranebær udgør 58,5 %, ananassirup 40 %, ananasjuice 1 % og solsikkeolie.

Næringsindholdet pr. 100 g viser 344 kcal og 1442 kJ, 0,7 g fedt, 80 g kulhydrater — heraf 70 g sukker — og 6 g fibre. Det er altså en tørret frugt med et højt sukkerindhold og et markant fiberindhold.

Tørrede tranebær er en klassiker i det danske køkken og på morgenbordet. De kan drysses over havregrød, yoghurt eller mysli, blandes i hjemmebagte boller, kager og brød, eller bruges i salater og i retter med kål og rodfrugter, hvor den syrlige sødme spiller godt sammen. De kan også spises som de er, som en lille snack.

Opbevar posen tørt og ikke for varmt, og luk den godt efter brug, så tranebærene ikke klumper sammen. 90 g er en lille, handy størrelse, der passer til at have stående i skabet eller tage med på farten.

Hvorfor tørrede tranebær smager sødt — ananassirup, ikke kun frugt

Tranebær udgør kun 58,5 % af indholdet — resten er 40 % ananassirup og 1 % ananasjuice, tilsat solsikkeolie. Friske tranebær er for syrlige til at spises alene i større mængder, og tørreprocessen sødes derfor typisk med sirup. Her er valget faldet på ananassirup frem for almindelig sukkersirup, hvilket giver en let frugtighed ud over sødmen.

70 gram sukker pr. 100 gram — tallet bag den søde smag

Næringsindholdet viser 70 gram sukker pr. 100 gram, et af de højeste sukkertal i denne gennemgang — en direkte konsekvens af den tilsatte ananassirup. Ernæringsprofilen minder mere om tørret frugtkonfekt end om en ren, næringsrig tørret frugt, værd at vide hvis man betragter tørrede tranebær som et sundt alternativ til slik.

Samme pris, dobbelt størrelse — tranebær mod cashewnødder

Begge poser fra Naturens Lækkerier koster 12,00 kr. ved kassen, men tranebærposen (90 g) er dobbelt så stor som cashewposen (45 g) — det giver 133,33 kr. pr. kilo mod 266,67 kr. pr. kilo. Regnestykket viser, hvor lidt en ens stykpris siger om prisen pr. gram, når posestørrelserne varierer inden for samme mærke.

Detaljer om varen

Mærke
Naturens Lækkerier
Størrelse
90 g
Stregkode (EAN)
5706779187083

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

12,00 kr.12,00 kr.12,01 kr.12,00 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1312,00 kr.
2026-09-0112,00 kr.
2026-09-1712,00 kr.
2026-10-0112,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad indeholder tørrede tranebær fra Naturens Lækkerier?

    Tranebær (58,5%), ananassirup (40%), ananasjuice (1%) og solsikkeolie.

  • Hvordan bruges tørrede tranebær?

    De kan drysses over havregrød, yoghurt og mysli, bages i brød, boller og kager, kommes i salater eller spises som snack.

  • Hvordan opbevares posen med tørrede tranebær?

    Opbevar den tørt og ikke for varmt, og luk posen godt efter brug, så tranebærene ikke klumper sammen.

  • Hvad koster Tranebær hos Rema 1000?

    Tranebær koster 12,00 kr. (133,33 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Tranebær på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Tranebær ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Tranebær?

    Tranebær sælges i 90 g, svarende til 133,33 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Tranebær?

    Tranebær forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

12,95 kr.250 g

51,80 kr./kg

13,95 kr.250 g

55,80 kr./kg

22,50 kr.450 g

50,00 kr./kg

12,00 kr.25 g

480,00 kr./kg

12,00 kr.50 g

240,00 kr./kg

11,95 kr.100 g

119,50 kr./kg