RadarSuper
Tranebær

Annonce

Rema 1000 · Nødder & tørret frugt · Økologiske

Tranebær

12,00 kr.240,00 kr./kg

Størrelse: 50 g

Arbejdstid: 2,6 min

Annonce

Tranebær koster 12,00 kr. (240,00 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

60% Økologiske tranebær, 39% økologisk rørsukker, økologisk solsikkeolie

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi1.403 kJ / 335 kcal
Fedt1,1 g
heraf mættede fedtsyrer—
Kulhydrat78 g
heraf sukkerarter73 g
Kostfibre5,3 g
Protein—
Salt—

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Tørrede tranebær er bær, der er tørret og tilsat sukker og en smule solsikkeolie, så de holder sig bløde og ikke klumper sammen. Her er der 60 % økologiske tranebær, 39 % økologisk rørsukker og økologisk solsikkeolie — en kort ingrediensliste uden farvestoffer eller konserveringsmidler.

Næringsindholdet pr. 100 g ligger på 335 kcal og 78 g kulhydrater, hvoraf 73 g er sukker. Sukkeret kommer både fra bærrene selv og fra den tilsatte rørsukker, og det er værd at have med, når man drysser dem over morgenmaden. Der er 5,3 g fiber pr. 100 g og kun 1,1 g fedt.

I det danske køkken er de tørrede tranebær en klassiker i havregrøden, i mysli, i hjemmebagte boller og i julebagværk, hvor den syrlige smag bryder sødmen. De kan også bruges i en salat med feta og valnødder, i en chutney eller som snack direkte fra posen.

Posens 50 g er en lille husholdningsstørrelse, der passer til et par bageomgange eller til at have liggende i skabet. Opbevar dem tørt og ikke for varmt, og luk posen tæt efter brug, så de ikke tørrer yderligere ud eller klumper sammen.

Kiloprisen på tranebær i småpakning

50 gram til 12,00 kr. giver 240,00 kr. pr. kilo. Det lyder af meget, men er normalt for tørret frugt solgt i små poser i dagligvarehandlen — prisen dækker både råvaren, tørreprocessen og den lille emballagestørrelse, som i sig selv driver kiloprisen op sammenlignet med varer, der sælges i kilovis.

Det gør posen bedst egnet som en topping- eller bagevare, man køber til en konkret opskrift, snarere end en fast post på ugens indkøbsliste i samme mængder som mel eller ris.

60 % bær, 39 % sukker

Deklarationen viser 60 % økologiske tranebær og 39 % økologisk rørsukker — næsten fire tiendedele af posen er altså tilsat sødet, ikke frugt. Det er standard for tørrede tranebær, fordi det friske bær er for syrligt til at spises tørt uden tilsat sukker.

Det afspejles direkte i næringsindholdet: 73 gram sukkerarter pr. 100 gram, hvilket gør varen sødere end de fleste chokoladebarer i procent regnet. Kostfiberindholdet på 5,3 gram er dog et reelt plus, som kommer fra selve bærrets skal.

Opbevaring og brug

Tranebærrene holder sig længe i en lukket pose ved stuetemperatur, da det lave vandindhold virker naturligt konserverende. Luk posen tæt til efter åbning, så bærrene hverken tørrer yderligere ud eller optager fugt fra køkkenet.

De bruges typisk drysset over havregrød og müsli, i hjemmebagt brød og boller eller blandet i en trail mix med nødder — sjældent som en frugtsnack i sig selv, netop fordi sødningen gør dem til noget midt imellem frugt og slik.

Detaljer om varen

Mærke
Økologiske
Størrelse
50 g
Stregkode (EAN)
5706779065541

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

12,00 kr.12,00 kr.12,01 kr.12,00 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1312,00 kr.
2026-09-0112,00 kr.
2026-09-1712,00 kr.
2026-10-0112,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvor meget sukker er der i tørrede tranebær?

    Pr. 100 g indeholder de 73 g sukker og 78 g kulhydrater i alt. En del af sukkeret kommer fra bærrene selv, og en del er tilsat i form af økologisk rørsukker, som udgør 39 % af ingredienserne.

  • Hvad kan man bruge tørrede tranebær til?

    De bruges typisk i havregrød, mysli, hjemmebagte boller og julebagværk, hvor den syrlige smag spiller op mod sødmen. De kan også komme i salater, chutney eller spises som snack direkte fra posen.

  • Hvordan opbevarer jeg dem bedst?

    Opbevar posen tørt og ikke for varmt, og luk den tæt efter brug, så bærrene ikke tørrer yderligere ud eller klumper sammen. Solsikkeolien i ingredienslisten er netop med til at holde dem bløde.

  • Hvad koster Tranebær hos Rema 1000?

    Tranebær koster 12,00 kr. (240,00 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Tranebær på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Tranebær ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Tranebær?

    Tranebær sælges i 50 g, svarende til 240,00 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Tranebær?

    Tranebær forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

12,95 kr.250 g

51,80 kr./kg

13,95 kr.250 g

55,80 kr./kg

22,50 kr.450 g

50,00 kr./kg

12,00 kr.25 g

480,00 kr./kg

11,95 kr.100 g

119,50 kr./kg

15,95 kr.66 g

241,67 kr./kg