RadarSuper
Tortilla chips ost

Annonce

Rema 1000 · Chips & snacks · Tex Mex

Tortilla chips ost

7,91 kr.39,55 kr./kg

Størrelse: 200 g

Arbejdstid: 1,6 min

Annonce

Tortilla chips ost koster 7,91 kr. (39,55 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 4. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

75 % majsmel, 20 % solsikkeolie, salt, 1 % ostepulver (mælk, salt, osteløbe (animalsk), starterkultur, smeltesalt (E 339)), laktose (af mælk), dextrose, maltodextrin, ostearomaer (af mælk), løgpulver, hvidløgspulver, paprikaekstrakt, naturlige aromaer, naturlig løgaroma, naturlig hvidløgsaroma, syre (E 330).Kan indeholde spor af soja.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi1.972 kJ / 470 kcal
Fedt20 g
heraf mættede fedtsyrer1,9 g
Kulhydrat64 g
heraf sukkerarter1,5 g
Kostfibre4 g
Protein6,6 g
Salt1,6 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Disse tortillachips er lavet på majsmel, som udgør størstedelen af indholdet, og er friturestegt i solsikkeolie. Osten kommer fra ostepulver tilsat ostearomaer, løg- og hvidløgspulver samt paprikaekstrakt, hvilket giver den krydrede, syrlige smag, der kendes fra tex-mex-køkkenet. Ifølge næringsindholdet indeholder 100 g 470 kcal, 20 g fedt (heraf 1,9 g mættet), 64 g kulhydrater, 4 g fibre, 6,6 g protein og 1,6 g salt.

Chipsene er sprøde og velegnede til at dyppe i salsa, guacamole eller ostesauce, eller som knasende element i en taco-salad eller ovenpå en suppe. De kan også spises som de er, men husk at de let bliver bløde, når de kommer i kontakt med fugtige dips.

Pakken indeholder 200 g. Opbevar den tørt og lukket, så chipsene bevarer sprødheden. Produktet kan indeholde spor af soja.

Kilopris: chips mod krydderi

39,55 kr. pr. kilo for chipsene mod 131,25 kr. pr. kilo for guacamole spice mix, begge fra Tex Mex-serien i samme udtræk. Chipsene er billigere pr. kilo, fordi de er et voluminøst produkt baseret på majsmel og olie, mens krydderiblandingen er koncentreret.

Kun 1 % ost i "ost"-chipsene

Majsmel (75 %) og solsikkeolie (20 %) er hovedingredienserne. Ostesmagen kommer fra kun 1 % ostepulver suppleret med ostearomaer — en almindelig metode til at opnå tydelig smag uden at bruge store mængder af den dyrere ingrediens, ren ost.

Opbevaring for sprødhed

Majschips optager fugt fra luften relativt hurtigt. Opbevar posen tæt lukket efter åbning — bliver overfladen sej i stedet for sprød, er det tegn på, at posen har stået åben for længe.

Detaljer om varen

Mærke
Tex Mex
Størrelse
200 g
Stregkode (EAN)
5705830004208

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

5,00 kr.5,97 kr.6,94 kr.7,91 kr.17. aug.1. sep.19. sep.4. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-177,91 kr.
2026-09-017,91 kr.
2026-09-197,91 kr.
2026-10-047,91 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad er tortillachips med ost lavet af?

    De indeholder 75 % majsmel, 20 % solsikkeolie, salt og 1 % ostepulver samt krydderier som løg, hvidløg og paprikaekstrakt.

  • Hvordan bruges tortillachips med ost?

    De spises typisk som snack eller til dip som salsa og guacamole, og kan også bruges som sprødt indslag i tacos eller salater.

  • Hvordan opbevares tortillachips med ost?

    Opbevar posen tørt og lukket for at bevare sprødheden. Den indeholder 200 g.

  • Hvad koster Tortilla chips ost hos Rema 1000?

    Tortilla chips ost koster 7,91 kr. (39,55 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 4. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Tortilla chips ost på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Tortilla chips ost ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Tortilla chips ost?

    Tortilla chips ost sælges i 200 g, svarende til 39,55 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Tortilla chips ost?

    Tortilla chips ost forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

13,61 kr.100 g

136,10 kr./kg

7,91 kr.200 g

39,55 kr./kg

7,91 kr.200 g

39,55 kr./kg

7,90 kr.125 g

63,20 kr./kg

6,25 kr.20 g

312,50 kr./kg

14,95 kr.50 g

299,00 kr./kg