Annonce
Tør gær
Størrelse: 11,8 g
Annonce
Tør gær koster 2,50 kr. (211,86 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.
Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.
Ingredienser og allergener
Ingredienser
Malteserkors Tørgær Nettovægt: 11,8g (svarer til en 50g pakke alm. bagegær) Ingerdienser: Tørret bagegær, emulgator (E491)Opbevaring: Tørt og køligt. Tåler ikke frost.
Næringsindhold
| Næringsindhold | pr. 100 g |
|---|---|
| Energi | 1.498 kJ / 357 kcal |
| Fedt | 7 g |
| heraf mættede fedtsyrer | 6 g |
| Kulhydrat | 19 g |
| heraf sukkerarter | 1 g |
| Kostfibre | 22 g |
| Protein | 44 g |
| Salt | 1 g |
Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.
Om denne vare
Tørgær er almindelig bagegær i tørret form, og denne lille pakke på 11,8 g svarer til en 50 g pakke frisk gær. Det gør den nem at have liggende i skabet, til man skal bage. Indholdet er tørret bagegær og emulgator (E491).
Næringsindholdet pr. 100 g viser 357 kcal, 7 g fedt, 19 g kulhydrater, 22 g fibre og 44 g protein. Gæren indeholder også salt. Det er et koncentrat, og man bruger kun lidt ad gangen.
I det danske køkken er tørgær især praktisk til brød, boller, pizza og andet bagværk, hvor man ikke lige har frisk gær. Den skal opløses eller blandes i dejen efter anvisningen på pakken, og mængden afpasses efter, at 11,8 g svarer til 50 g frisk gær.
Opbevar pakken tørt og køligt. Den tåler ikke frost, så den skal ikke i fryseren. Hold øje med holdbarheden, og brug den inden for den angivne tid, så den bevarer sin hæveevne.
Tør gær vs. frisk gær: hvad koster bagningen
Rema 1000 sælger tre slags gær i samme sortiment. Denne tørrede pakke på 11,8 gram koster 2,50 kr. og erstatter ifølge emballagen én pakke frisk gær på 50 gram. Almindelig frisk gær i netop den mængde koster 1,50 kr. (30 kr. pr. kilo), mens den økologiske friske gær koster 5,75 kr. for samme 50 gram (115 kr. pr. kilo).
Sat op mod hinanden pr. bagning: den tørrede pakke er en krone dyrere end den billigste friske gær, men 3,25 kr. billigere end den økologiske. Hvilken der er det rigtige valg, afhænger af, om man vægter opbevaring og holdbarhed — eller den laveste pris pr. bagning.
Ingredienser: hvad gør E 491
Ingredienslisten rummer kun to poster: tørret bagegær og emulgatoren E 491, mono- og diglycerider af fedtsyrer. Stoffet er en af de mest almindelige emulgatorer i fødevarer og bruges her til at stabilisere gærcellerne, mens de tørres og pakkes, så pulveret forbliver ensartet og let at dosere.
Der er hverken farvestoffer, smagsstoffer eller andre konserveringsmidler på listen — kun de to ingredienser, gæren og hjælpestoffet, der holder den stabil.
Derfor skal tør gær ikke på køl
Emballagens opbevaringskrav er tørt og køligt — ikke på køl, som frisk gær kræver. Det er den praktiske forskel mellem de to typer: frisk gær er en kølevare med kort holdbarhed efter køb, mens den tørrede udgave kan stå i køkkenskabet og vente på den dag, der skal bages.
Det eneste, pakken advarer imod, er frost: gæren tåler den ikke. Hele indholdet er doseret til én bagning, så der er intet at gemme eller fryse bagefter.
Detaljer om varen
- Størrelse
- 11,8 g
- Stregkode (EAN)
- 5710815000502
Prishistorik
Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.
| Dato | Pris |
|---|---|
| 2026-08-17 | 2,50 kr. |
| 2026-09-01 | 2,50 kr. |
| 2026-09-17 | 2,50 kr. |
| 2026-10-01 | 2,50 kr. |
Ofte stillede spørgsmål
Hvor meget tørgær svarer til frisk gær?
11,8 g tørgær svarer til en 50 g pakke almindelig bagegær.
Hvordan opbevarer jeg tørgæren?
Den skal opbevares tørt og køligt og tåler ikke frost.
Hvad indeholder tørgæren?
Tørret bagegær og emulgator (E491).
Hvad koster Tør gær hos Rema 1000?
Tør gær koster 2,50 kr. (211,86 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.
Er Tør gær på tilbud hos Rema 1000?
Ved vores seneste registrering var Tør gær ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.
Hvilken størrelse har Tør gær?
Tør gær sælges i 11,8 g, svarende til 211,86 kr./kg.
Hvor kan man købe Tør gær?
Tør gær forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.
Samme vare i andre kæder
Annonce