RadarSuper
Fuldkorn pizzadej

Annonce

Rema 1000 · Mel & bagning · Humlum

Fuldkorn pizzadej

13,95 kr.34,88 kr./kg

Størrelse: 400 g

Arbejdstid: 2,9 min

Annonce

Fuldkorn pizzadej koster 13,95 kr. (34,88 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 4. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Ingrediensliste: Fuldkornshvedemel, vand, hvedemel, rapsolie, ethylalkohol, hvedgluten, salt tilsat jod, sukker, hævemidler (E450, E500, E170), surhedsregulerende middel (E330), gær.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi1.225 kJ / 269 kcal
Fedt5,1 g
heraf mættede fedtsyrer0,5 g
Kulhydrat40 g
heraf sukkerarter0,8 g
Kostfibre5,2 g
Protein8,1 g
Salt0,9 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Fuldkorn Pizzadej fra Humlum er en færdigrullet dej på 400 g, klar til at lægge på pladen og fylde efter smag. Dejen er lavet på fuldkornshvedemel som første ingrediens, suppleret med hvedemel, vand, rapsolie og hvedegluten, der giver en smidig og holdbar konsistens. Hævemidlerne (E450, E500, E170) og gæren sørger for, at dejen hæver fint i ovnen, mens salt tilsat jod, sukker og surhedsregulerende middel (E330) runder smagen af.

Næringsindholdet pr. 100 g viser 269 kcal, 5,1 g fedt — heraf kun 0,5 g mættet — og 5,2 g fibre, hvilket hænger fint sammen med fuldkornsmelen. Proteinindholdet ligger på 8,1 g, og saltindholdet på 0,9 g pr. 100 g.

Dejen passer til den klassiske danske pizzafredag, hvor den rulles ud eller lægges direkte på bagepapir og bages med tomatsauce, ost og det fyld, man nu har lyst til. Den kan også bruges til mindre pizzaer, til børnene eller som bund til en hurtig hverdagsret.

Opbevares køligt og tørt, og hold øje med holdbarhedsdatoen på pakken. De 400 g rækker typisk til én almindelig bradepandepizza eller et par mindre.

Kiloprisen — fuldkorn koster under det halve af glutenfri

400 gram til 13,95 kr. giver 34,88 kr. pr. kilo. Kædens glutenfri pizzadej, 260 gram til 20,04 kr., lander til sammenligning på 77,08 kr. pr. kilo i samme udtræk — mere end dobbelt så meget pr. kilo som fuldkornsdejen. Forskellen afspejler primært råvarerne: en hvedebaseret dej med gluten kræver færre tilsætningsstoffer og enklere fremstilling end en glutenfri variant bygget op omkring majsstivelse, rismel og stabilisatorer.

For de fleste forbrugere uden glutenintolerance er fuldkornsdejen derfor både det billigere og det mere fiberrige valg i dette udtræk.

Nøglehulsmærket og fuldkornets fiberbidrag

Dejen bærer Nøglehulsmærket, Fødevarestyrelsens mærke for de ernæringsmæssigt bedre valg i sin varegruppe. Med 5,2 gram kostfibre pr. 100 gram — markant mere end en dej lavet af raffineret hvedemel — og et relativt lavt fedtindhold på 5,1 gram lever den op til kriterierne.

Fuldkornsmelet er det, der gør forskellen: hvor almindeligt hvedemel har skaldelen frasorteret, bevarer fuldkornsmel hele kornet, hvilket giver både flere fibre og en mørkere farve og fyldigere smag i den færdige bund.

Sådan bruges dejen

Fuldkornsdejen rulles ud og toppes efter smag, og fordi den indeholder hvedegluten, opfører den sig som klassisk pizzadej: elastisk, nem at forme og hæver forudsigeligt under bagning.

Som kølevare opbevares den i køleskabet frem til brug. Efter topping bages den ved høj varme, indtil bunden er gennembagt og let gylden i kanterne, som med al anden fuldkornsbaseret pizzadej.

Detaljer om varen

Mærke
Humlum
Størrelse
400 g
Stregkode (EAN)
5709153091006

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

10,00 kr.11,32 kr.12,63 kr.13,95 kr.19. aug.2. sep.20. sep.4. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1913,95 kr.
2026-09-0213,95 kr.
2026-09-2013,95 kr.
2026-10-0413,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvor meget pizzadej er der i pakken?

    Pakken indeholder 400 g færdig pizzadej.

  • Hvad indeholder Humlum Fuldkorn Pizzadej?

    Dejen er lavet på fuldkornshvedemel, vand, hvedemel, rapsolie, ethylalkohol, hvedegluten, salt tilsat jod, sukker, hævemidler (E450, E500, E170), surhedsregulerende middel (E330) og gær.

  • Hvor mange kalorier og fibre er der i dejen?

    Pr. 100 g indeholder dejen 269 kcal og 5,2 g fibre.

  • Hvad koster Fuldkorn pizzadej hos Rema 1000?

    Fuldkorn pizzadej koster 13,95 kr. (34,88 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 4. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Fuldkorn pizzadej på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Fuldkorn pizzadej ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Fuldkorn pizzadej?

    Fuldkorn pizzadej sælges i 400 g, svarende til 34,88 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Fuldkorn pizzadej?

    Fuldkorn pizzadej forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

2,50 kr.11,8 g

211,86 kr./kg

1,50 kr.50 g

30,00 kr./kg

5,75 kr.50 g

115,00 kr./kg

20,04 kr.260 g

77,08 kr./kg

10,00 kr.275 g

36,36 kr./kg

10,00 kr.275 g

36,36 kr./kg