RadarSuper
ButterdejTilbud

Annonce

Rema 1000 · Mel & bagning · Humlum

Butterdej

10,00 kr.36,36 kr./kg

Størrelse: 275 g

Udvikling: −16,3 %Arbejdstid: 2,5 min

Annonce

Butterdej koster 10,00 kr. (36,36 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 4. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

HVEDEMEL, margarine (palmeolie, vand, rapsolie, salt, emulgator (E471, E475), aroma), vand, ethylalkohol, HVEDEGLUTEN, salt,melbehandlingsmiddel (E920).

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi1.595 kJ / 380 kcal
Fedt23 g
heraf mættede fedtsyrer9,4 g
Kulhydrat35 g
heraf sukkerarter—
Kostfibre—
Protein5,6 g
Salt0,8 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Butterdej er en færdigrullet dej af hvedemel og margarine, som er lavet til at blive lagt i lag. Lagene giver den lethed og sprødhed, når den bages, og det er netop lagdelingen, der får den til at hæve i ovnen uden gær. Dejen indeholder hvedemel, margarine af palmeolie og rapsolie, vand, hvedegluten og salt samt ethylalkohol og et melbehandlingsmiddel.

Næringsindholdet pr. 100 g ligger på 380 kcal, 23 g fedt heraf 9,4 g mættet, 35 g kulhydrat, 5,6 g protein og 0,84 g salt. Det er altså en dej med et højt fedtindhold, hvilket er med til at give den sprøde struktur.

Butterdej hører til i det danske køkken som den færdige løsning til tærter, pirogger, små bagerier og til at pakke fyld ind i, for eksempel kød, grøntsager eller ost. Den kan også bruges til søde fyld som æbler eller bær. Dejen skal have en tur i ovnen for at blive spiselig og sprød.

Opbevares køligt, og hvis pakken ikke bruges på én gang, kan resten fryses ned og tages op, når den skal bruges. Pakken indeholder 275 g, hvilket passer til en almindelig tærtebund eller flere mindre bagværk.

Kiloprisen sammenlignet med kædens pizzadej fra samme producent

275 gram til 11,95 kr. giver 43,45 kr. pr. kilo. Humlums fuldkorns-pizzadej, 400 gram til 13,95 kr., lander til sammenligning på 34,88 kr. pr. kilo i samme udtræk — butterdejen koster altså en anelse mere pr. kilo. Forskellen stemmer overens med, at margarine-lagene i en butterdej kræver en mere kompleks produktionsproces end en almindelig gærdej med få ingredienser.

Begge produkter kommer fra Humlum, men de er lavet til vidt forskellige formål — pizzabund mod flerlaget, smøragtig bagedej.

Hvorfor lagene giver den sprøde struktur

Butterdej bygges op af skiftevise lag dej og margarine, rullet og foldet flere gange. Under bagning smelter fedtet i margarine-lagene, og den dampe, der dannes, presser lagene fra hinanden — det er denne mekanisme, der giver den karakteristiske, luftige og sprøde struktur, man kender fra croissanter og postejer i dej.

Hvedegluten er tilsat for at gøre dejen elastisk nok til at kunne rulles ud i tynde lag uden at rive, hvilket er afgørende for, at lagene bliver jævne og ensartede gennem hele processen.

Hvad butterdej bruges til

Butterdej dækker bredt: æbletærte og andre frugttærter, postejer og pølser i dej, samt hjemmelavede croissanter og wienerbrød. Fordi dejen kommer allerede lagdelt og udrullet, sparer man processen med selv at lave margarine-lagene fra bunden.

Som kølevare opbevares den i køleskabet frem til brug og bages efter opskriftens anvisning, typisk ved høj varme, så lagene hæver og bliver sprøde.

Detaljer om varen

Mærke
Humlum
Størrelse
275 g
Stregkode (EAN)
5709153094007

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

10,00 kr.10,65 kr.11,30 kr.11,95 kr.19. aug.3. sep.19. sep.4. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1911,95 kr.
2026-09-0311,95 kr.
2026-09-1911,95 kr.
2026-10-0410,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad kan man bruge butterdej til?

    Butterdej bruges til tærter, pirogger og andet bagværk, hvor dejen lægges omkring et fyld af for eksempel kød, grøntsager, ost eller frugt. Den skal bages i ovnen for at blive sprød.

  • Hvordan opbevares butterdejen?

    Dejen opbevares køligt. Hvis hele pakken ikke bruges på én gang, kan resten fryses ned og tages op, når den skal bruges.

  • Hvor meget vejer pakken?

    Pakken indeholder 275 g butterdej, hvilket passer til en almindelig tærtebund eller flere mindre bagværk.

  • Hvad koster Butterdej hos Rema 1000?

    Butterdej koster 10,00 kr. (36,36 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 4. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Butterdej på tilbud hos Rema 1000?

    Ja – ved vores seneste registrering var Butterdej markeret som tilbud hos Rema 1000. Tilbud skifter ofte; prishistorikken ovenfor viser, hvordan prisen normalt ligger.

  • Hvilken størrelse har Butterdej?

    Butterdej sælges i 275 g, svarende til 36,36 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Butterdej?

    Butterdej forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

2,50 kr.11,8 g

211,86 kr./kg

1,50 kr.50 g

30,00 kr./kg

5,75 kr.50 g

115,00 kr./kg

20,04 kr.260 g

77,08 kr./kg

13,95 kr.400 g

34,88 kr./kg

10,00 kr.275 g

36,36 kr./kg