Annonce
Gær
Størrelse: 50 g
Annonce
Gær koster 1,50 kr. (30,00 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.
Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.
Ingredienser og allergener
Ingredienser
Gær
Næringsindhold
| Næringsindhold | pr. 100 g |
|---|---|
| Energi | 576,3 kJ / 104 kcal |
| Fedt | 1,9 g |
| heraf mættede fedtsyrer | 0,2 g |
| Kulhydrat | 18 g |
| heraf sukkerarter | — |
| Kostfibre | 8 g |
| Protein | 8 g |
| Salt | 0,5 g |
Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.
Om denne vare
Gær er en levende svampekultur, som får dej til at hæve og udvikle smag. Denne variant består udelukkende af gær og kommer i en pakke på 50 g, hvilket typisk svarer til et par hæveprocesser i hjemmebagningen.
Næringsindholdet pr. 100 g viser 104 kcal og 576 kJ, 1,9 g fedt, hvoraf 0,2 g er mættet, 18 g kulhydrater, 8 g fibre, 8 g protein og 0,5 g salt. Det giver et billede af gærens sammensætning, men husk at mængden, du bruger i en dej, er langt mindre end 100 g.
I det danske køkken er gær uundværlig til at bage brød, boller, pizza og wienerbrød. Den bruges også i søde dejprodukter og i visse kager. Gæren skal opløses eller smuldres i lunkent væske, og derefter æltes den ind i melet, så dejen kan hæve.
Opbevaring er vigtig: Gær er bedst frisk og bør opbevares køligt, men ikke nødvendigvis i frost. Tjek holdbarhedsdatoen, og brug den inden for den angivne tid. En pakke på 50 g passer til en almindelig husholdning og kan bruges til flere bagninger, hvis den opbevares korrekt.
Frisk, tør eller økologisk gær: hvad koster de tre typer
Denne almindelige friske gær er den billigste af de tre gærprodukter i Rema 1000s sortiment: 1,50 kr. for 50 gram (30 kr. pr. kilo). Tørgæren på 11,8 gram, beregnet til samme mængde bagning, koster 2,50 kr., og den økologiske friske gær i samme størrelse koster 5,75 kr.
Regnet pr. bagning er forskellen mellem den billigste og den dyreste af de tre altså 4,25 kr. — en forskel, der udelukkende afspejler opbevaringsform og certificering, ikke hævekraften, som ifølge næringsdataene er sammenlignelig mellem de to friske udgaver.
Derfor skal frisk gær opbevares på køl
Frisk gær er en levende kultur af gærsvampe, der forbliver aktiv i kort tid ved lav temperatur. Opbevares den for varmt, eller ligger den for længe, mister den sin evne til at hæve dejen. Det er grunden til, at frisk gær sælges i små 50-grams terninger — en mængde til én eller to bagninger, der ikke efterlader en stor rest, der risikerer at blive kasseret.
Sådan bruges en terning gær i bagningen
Gæren smuldres typisk direkte i den lune væske i opskriften — mælk eller vand — og røres ud, før mel og øvrige ingredienser tilsættes. Det sikrer, at gærcellerne fordeles jævnt og aktiveres ens i hele dejen, hvilket giver en mere ensartet hævning end at ælte gæren direkte ind i det tørre mel.
Detaljer om varen
- Størrelse
- 50 g
- Stregkode (EAN)
- 5710815000014
Prishistorik
Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.
| Dato | Pris |
|---|---|
| 2026-08-17 | 1,50 kr. |
| 2026-09-01 | 1,50 kr. |
| 2026-09-17 | 1,50 kr. |
| 2026-10-01 | 1,50 kr. |
Ofte stillede spørgsmål
Hvad bruges gær til?
Gær bruges til at hæve dej, når du bager brød, boller, pizza og lignende. Den giver luftighed og smag.
Hvordan opbevares gær bedst?
Gær bør opbevares køligt og tørt, og du skal overholde holdbarhedsdatoen på pakken. Følg anvisningen på emballagen.
Hvor meget gær er der i en pakke på 50 g?
Pakken indeholder 50 g gær, hvilket sædvanligvis er nok til flere bagninger, afhængigt af opskriften.
Hvad koster Gær hos Rema 1000?
Gær koster 1,50 kr. (30,00 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.
Er Gær på tilbud hos Rema 1000?
Ved vores seneste registrering var Gær ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.
Hvilken størrelse har Gær?
Gær sælges i 50 g, svarende til 30,00 kr./kg.
Hvor kan man købe Gær?
Gær forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.
Samme vare i andre kæder
Annonce