RadarSuper
Stracciatella isTilbud

Annonce

Rema 1000 · Is · Bologna

Stracciatella is

25,00 kr.33,33 kr./l

Størrelse: 750 ml

Udvikling: −37,8 %Arbejdstid: 8,4 min

Annonce

Stracciatella is koster 25,00 kr. (33,33 kr./l) hos Rema 1000, prisen er registreret den 2. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Rekonstitueret skummetmælk, sukker, 8% stykker af mørk chokolade( sukker, kakaomasse, kakaosmør, naturlig vaniljearoma, emulgator ( E322 vegetabilsk)), kokosolie, 4% vekaoovertræk ( kokosolie, kakaomasse, sukker, fedtfattig kakaopulver, laktose ( af mælk), kakaosmør, emulgator ( E322 af soja), vaniljearoma), glukosesirup, glukose-fruktosesirup, smør, emulgator ( E 471 vegetabilsk), fortykningsmidler ( E401, E410), flødearoma, vaniljearoma. Kan indeholde spor af æg, jordnødder, mandler, hasselnødder og pistacienødder.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 ml
Næringsindholdpr. 100 ml
Energi1.067 kJ / 253 kcal
Fedt14 g
heraf mættede fedtsyrer11 g
Kulhydrat27 g
heraf sukkerarter26 g
Kostfibre2,3 g
Protein3,6 g
Salt0,1 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Stracciatella er en flødeis med et tydeligt islæt: mørke chokoladestykker og et lag chokoladeovertræk fordelt i massen. Den rekonstituerede skummetmælk danner grundlaget, mens sukker, kokosolie og smør giver den bløde, cremede konsistens, og glukosesirup og glukose-fruktosesirup holder isen smidig. Chokoladen kommer fra kakaomasse, kakaosmør og naturlig vaniljearoma, og emulgatorerne E322 og E471 samt fortykningsmidlerne E401 og E410 er med til at give den jævne tekstur.

Næringsindholdet pr. 100 g viser 253 kcal, 14 g fedt — heraf 11 g mættet fedt — 27 g kulhydrater, hvoraf 26 g er sukkerarter, 2,3 g fibre, 3,6 g protein og 0,12 g salt. Det gør isen til en sød og fedtholdig dessert, man nyder i mindre portioner.

Den passer som dessert efter middagen, som en kold afslutning på et måltid eller som en selvstændig godbid på varme dage. Den kan også bruges til at toppe en kage, en vaffel eller en kop varm kaffe, hvor chokoladestykkerne smelter let.

Boksen indeholder 750 ml, hvilket rækker til flere portioner. Opbevar den i fryseren ved -18 °C eller koldere, og lad den stå kort ude, før den skal portions. Efter optøning bør isen ikke fryses igen. Kan indeholde spor af æg, jordnødder, mandler, hasselnødder og pistacienødder.

Literpris: to Bologna-smage til samme pris

Stracciatella og panna con fragole koster begge 40,20 kr. for 750 ml, altså 53,60 kr. pr. liter. Men næringsindholdet er ikke ens: stracciatella har flest kalorier og mest fedt (253 kcal, 14 g fedt pr. 100 g), mens panna con fragole har mest sukker (31 g mod 26 g pr. 100 g). Valget er reelt et spørgsmål om smag og profil, ikke pris.

Hvad står der i bægeret

Base af skummetmælk og sukker, chokoladestykker fra kakao, kokosolie og en række emulgatorer og fortykningsmidler, der holder isen cremet. Isen kan indeholde spor af æg, jordnødder, mandler, hasselnødder og pistacienødder — værd at vide ved nøddeallergi, selvom ingen af delene tilsættes bevidst.

Sådan holder isen sig bedst

Opbevar ved minus 18 grader eller koldere, og lad bægeret stå fremme 5-10 minutter før servering for den bedste konsistens. Efter åbning bør overfladen presses jævn, inden låget lukkes, for at undgå iskrystaller og frysebrand.

Detaljer om varen

Mærke
Bologna
Størrelse
750 ml
Stregkode (EAN)
5705830600561

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

25,00 kr.30,07 kr.35,13 kr.40,20 kr.13. aug.1. sep.17. sep.2. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1340,20 kr.
2026-09-0140,20 kr.
2026-09-1740,20 kr.
2026-10-0225,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad indeholder Stracciatella Is Bologna?

    Isen er lavet af rekonstitueret skummetmælk, sukker, 8 % stykker af mørk chokolade, kokosolie, 4 % chokoladeovertræk, glukosesirup, glukose-fruktosesirup, smør, emulgatorer (E322, E471), fortykningsmidler (E401, E410), flødearoma og vaniljearoma.

  • Hvordan opbevares isen bedst?

    Opbevar boksen i fryseren ved -18 °C eller koldere. Lad den stå kort ude ved stuetemperatur, før den portions, så den bliver nem at tage op. Optøet is bør ikke fryses igen.

  • Hvor meget is er der i boksen?

    Boksen indeholder 750 ml stracciatella-is, hvilket rækker til flere portioner.

  • Hvad koster Stracciatella is hos Rema 1000?

    Stracciatella is koster 25,00 kr. (33,33 kr./l) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 2. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Stracciatella is på tilbud hos Rema 1000?

    Ja – ved vores seneste registrering var Stracciatella is markeret som tilbud hos Rema 1000. Tilbud skifter ofte; prishistorikken ovenfor viser, hvordan prisen normalt ligger.

  • Hvilken størrelse har Stracciatella is?

    Stracciatella is sælges i 750 ml, svarende til 33,33 kr./l.

  • Hvor kan man købe Stracciatella is?

    Stracciatella is forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

20,00 kr.400 ml

50,00 kr./l

60,54 kr.1300 ml

46,57 kr./l

22,50 kr.1 l

22,50 kr./l

22,59 kr.1 l

22,59 kr./l

22,59 kr.1 l

22,59 kr./l

20,00 kr.2000 g

10,00 kr./kg