RadarSuper
Mango passion pindTilbud

Annonce

Rema 1000 · Is · Rema 1000

Mango passion pind

20,00 kr.50,00 kr./l

Størrelse: 400 ml

Udvikling: −30,9 %Arbejdstid: 6 min

Annonce

Mango passion pind koster 20,00 kr. (50,00 kr./l) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

32 % rekonstitueret SKUMMETMÆLK, 32 % hvid chokolade (sukker, kakaosmør*, SKUMMETMÆLKSPULVER, MÆLKEFEDT, kokosolie, vallepulver (af MÆLK), emulgatorer (E 322 af SOJA, E 476 vegetabilsk), naturlig aroma), 12 % mango-passionsfrugtsauce (vand, sukker, glukosesirup, mangojuice fra koncentrat, passionsfrugtjuice fra koncentrat, modificeret stivelse (majs), fortykningsmidler (E 415, E 440), surhedsregulerende middel (E 330), naturlige aromaer, gulerodskoncentrat (farvegivende), konserveringsmiddel (E 202)), 7 % kokosolie, 6 % sukker, 4 % glukosesirup, 2 % frysetørret mango, SKUMMETMÆLKSPULVER, fruktose, 1 % kokosflager, 1 % mangopuré, 1 % passionsfrugtpuré, vallepulver (af MÆLK), emulgator (E 471 vegetabilsk), stabilisatorer (E 410, E 412), farvestof (E 160a vegetabilsk), surhedsregulerende middel (E 330), paprikaekstrakt, naturlig aroma, mangoaroma, salt. *Rainforest Alliance-certificeret. Kan indeholde spor af hvede, jordnødder, mandler, hasselnødder, valnødder, cashewnødder, pekannødder, paranødder, pistacienødder og queenslandnødder (macadamianødder).

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 ml
Næringsindholdpr. 100 ml
Energi1.425 kJ / 341 kcal
Fedt20 g
heraf mættede fedtsyrer15 g
Kulhydrat37 g
heraf sukkerarter33 g
Kostfibre—
Protein3,2 g
Salt0,1 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

En flødeis på pind med lag af hvid chokolade og en frugtsauce af mango og passionsfrugt. Den består blandt andet af 32 % rekonstitueret skummetmælk og 32 % hvid chokolade, hvor kakaosmørret er Rainforest Alliance-certificeret. Frugtdelen udgør 12 % og indeholder både mangojuice og passionsfrugtjuice fra koncentrat, mens der desuden indgår kokosolie, frysetørret mango, kokosflager samt små mængder mangopuré og passionsfrugtpuré.

Næringsindholdet pr. 100 g ligger på 341 kcal og 1425 kJ, med 20 g fedt – heraf 15 g mættet fedt – 37 g kulhydrater, hvoraf 33 g er sukkerarter, 3,2 g protein og 0,13 g salt. Det er altså en sød is med et højt indhold af sukker og mættet fedt.

Den passer som en kølig dessert direkte fra fryseren, gerne på en varm dag eller som afslutning på et måltid. Kombinationen af hvid chokolade og syrlig mango-passionsfrugt gør den sød med et frisk tvist.

Opbevares i fryseren ved den anbefalede temperatur og tages ud kort før servering, så den lige akkurat kan bides over. Indeholder mælk og soja og kan indeholde spor af hvede og forskellige nødder, herunder jordnødder, mandler, hasselnødder, valnødder, cashewnødder, pekannødder, paranødder, pistacienødder og macadamianødder.

Hvad koster is på pind pr. liter?

72,38 kr. pr. liter er literprisen på denne pakke, som indeholder 400 ml fordelt på flere pinde til 28,95 kr. Det er en pris, der afspejler, at der er tale om en overtrukket is med chokoladeskal og frugtsauce, ikke en simpel vandis.

Til sammenligning koster Toms' Skildpadde islagkage 46,57 kr. pr. liter i samme frostafdeling — men det er en hel kage til deling i et helt andet format, så de to tal fortæller mest om forskellen mellem enkeltis og delekage, ikke om hvilken der er »bedst«.

Hvid chokolade og mango-passionsfrugt — det er isen bygget af

Skallen er lavet af hvid chokolade med kakaosmør, mælkefedt og kokosolie, mens midten er en mango-passionsfrugtsauce sødet med sukker og glukosesirup. Det forklarer det høje niveau af mættet fedt: 15 gram pr. 100 gram, primært fra kakaosmør og kokosolie.

Kakaosmørret i opskriften er Rainforest Alliance-certificeret, hvilket er angivet direkte i ingredienslisten som en oprindelsesmærkning for netop den ingrediens.

Opbevaring — sådan holder pindene sig bedst

Is på pind skal blive i fryseren indtil lige før servering og må ikke optøs og genfryses, da det ødelægger både konsistens og holdbarhed. En kort tur ud af fryseren et par minutter før servering gør chokoladeskallen lettere at bide igennem.

Da isen indeholder mælkefedt og hvid chokolade, er den følsom over for temperatursvingninger — hold fryseren på en stabil, kold temperatur for bedst resultat.

Detaljer om varen

Mærke
Rema 1000
Størrelse
400 ml
Stregkode (EAN)
5705830617606

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

20,00 kr.22,98 kr.25,97 kr.28,95 kr.13. aug.31. aug.16. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1328,95 kr.
2026-08-3128,95 kr.
2026-09-1628,95 kr.
2026-10-0120,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad indeholder mango passion isen fra Rema 1000?

    Den indeholder blandt andet 32 % rekonstitueret skummetmælk, 32 % hvid chokolade og 12 % mango-passionsfrugtsauce, samt kokosolie, sukker, glukosesirup, frysetørret mango, kokosflager og små mængder mangopuré og passionsfrugtpuré.

  • Hvor mange kalorier er der i isen?

    Der er 341 kcal og 1425 kJ pr. 100 g. Indholdet af sukkerarter er 33 g og mættet fedt 15 g pr. 100 g.

  • Indeholder isen allergener?

    Ja, den indeholder mælk og soja. Derudover kan den indeholde spor af hvede, jordnødder, mandler, hasselnødder, valnødder, cashewnødder, pekannødder, paranødder, pistacienødder og macadamianødder.

  • Hvad koster Mango passion pind hos Rema 1000?

    Mango passion pind koster 20,00 kr. (50,00 kr./l) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Mango passion pind på tilbud hos Rema 1000?

    Ja – ved vores seneste registrering var Mango passion pind markeret som tilbud hos Rema 1000. Tilbud skifter ofte; prishistorikken ovenfor viser, hvordan prisen normalt ligger.

  • Hvilken størrelse har Mango passion pind?

    Mango passion pind sælges i 400 ml, svarende til 50,00 kr./l.

  • Hvor kan man købe Mango passion pind?

    Mango passion pind forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

60,54 kr.1300 ml

46,57 kr./l

22,50 kr.1 l

22,50 kr./l

22,59 kr.1 l

22,59 kr./l

22,59 kr.1 l

22,59 kr./l

20,00 kr.2000 g

10,00 kr./kg

35,05 kr.520 ml

67,40 kr./l