Annonce
Størrelse: 750 ml
Annonce
Stracciatella flødeis koster 40,18 kr. (53,57 kr./l) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.
Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.
Ingredienser og allergener
Ingredienser
43 % fløde*, skummetmælk*, sukker*, skummetmælkspulver*, kakaomasse*, æggeblommer*, kakaosmør*, emulgator (lecithin*), stabilisatorer (johannesbrødkernemel*, guargummi*), vaniljeekstrakt*. Kan indeholde spor af soja, hvede, hasselnødder, mandler og valnødder. *= økologiskFløde og chokolade fra EUVanilje fra ikke EU
Næringsindhold
| Næringsindhold | pr. 100 ml |
|---|---|
| Energi | 844 kJ / 202 kcal |
| Fedt | 10 g |
| heraf mættede fedtsyrer | 7,8 g |
| Kulhydrat | 22 g |
| heraf sukkerarter | 22 g |
| Kostfibre | — |
| Protein | 4,2 g |
| Salt | 0,2 g |
Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.
Om denne vare
Økologisk flødeis med chokoladestykker, lavet på 43 % fløde og skummetmælk. Chokoladen kommer fra kakaomasse og kakaosmør, og der er tilsat æggeblommer, vaniljeekstrakt samt emulgatoren lecithin og stabilisatorerne johannesbrødkernemel og guargummi. Alle ingredienser med stjerne er økologiske.
Næringsindholdet pr. 100 g ligger på 202 kcal, 10 g fedt — heraf 7,8 g mættet fedt — 22 g kulhydrat, som alle er sukkerarter, 4,2 g protein og 0,17 g salt. Det er altså en forholdsvis fed og sød is, hvilket passer til en flødeis med højt flødeindhold.
Stracciatella er den klassiske italienske kombination af lys flødeis og fine, uregelmæssige stykker af mørk chokolade, der knaser let mod den bløde is. Den spises som den er, i en skål eller vaffel, og kan også bruges som tilbehør til varme desserter, kager eller en kop kaffe, hvor chokoladen smelter en anelse.
Bøtten indeholder 750 ml, hvilket rækker til flere portioner og gør den velegnet til at have stående til gæster eller til at tage frem i mindre omgange. Opbevares frosset ved omkring -18 °C, og bør ikke genindfryses, når den først er tøet op. Kan indeholde spor af soja, hvede, hasselnødder, mandler og valnødder.
40,00 kr. mod 53,57 kr. pr. liter — regnestykket bag tilbuddet
Tilbudsprisen på 30,00 kr. for 750 ml giver 40,00 kr. pr. liter, mens normalprisen på 40,18 kr. giver 53,57 kr. pr. liter. Forskellen på 10,18 kr. pr. bøtte er tilbuddets reelle værdi, målt i de to priser, Rema 1000 selv oplyser.
43 % fløde og ægte stracciatella-flager
Med 43 % fløde er dette en klassisk cremet flødeis, ikke en luftig softice. Stracciatella-flagerne opstår ved, at smeltet chokolade hældes i den kolde ismasse og størkner øjeblikkeligt i tynde flager.
Økologi og Rainforest Alliance: hvad mærkerne dækker her
Økologi-mærket gælder de fleste af ingredienserne, mens Rainforest Alliance typisk knytter sig til kakaoen i chokoladeflagerne — fløde og mælk er fra EU, vanilje fra lande uden for EU ifølge oprindelsesangivelsen.
Detaljer om varen
- Mærke
- Rønbjerg
- Størrelse
- 750 ml
- Stregkode (EAN)
- 5766632528590
Prishistorik
Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.
| Dato | Pris |
|---|---|
| 2026-08-13 | 30,00 kr. |
| 2026-08-31 | 40,18 kr. |
| 2026-09-16 | 30,00 kr. |
| 2026-10-01 | 40,18 kr. |
Ofte stillede spørgsmål
Hvad er stracciatella-is lavet af?
Den er lavet på 43 % fløde, skummetmælk, sukker, skummetmælkspulver, kakaomasse, æggeblommer, kakaosmør, lecithin, johannesbrødkernemel, guargummi og vaniljeekstrakt. Ingredienserne med stjerne i varedeklarationen er økologiske.
Hvor mange kalorier er der i isen?
Der er 202 kcal pr. 100 g, svarende til 844 kJ. Indholdet af mættet fedt er 7,8 g og sukkerarter 22 g pr. 100 g.
Hvordan opbevares flødeisen bedst?
Den skal opbevares frosset ved omkring -18 °C og bør ikke genindfryses, efter den er tøet op. Bøtten på 750 ml giver flere portioner.
Hvad koster Stracciatella flødeis hos Rema 1000?
Stracciatella flødeis koster 40,18 kr. (53,57 kr./l) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.
Er Stracciatella flødeis på tilbud hos Rema 1000?
Ved vores seneste registrering var Stracciatella flødeis ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.
Hvilken størrelse har Stracciatella flødeis?
Stracciatella flødeis sælges i 750 ml, svarende til 53,57 kr./l.
Hvor kan man købe Stracciatella flødeis?
Stracciatella flødeis forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.
Samme vare i andre kæder
Annonce