RadarSuper
Stegeflæsk i skiverTilbud

Annonce

Rema 1000 · Svinekød · Dansk

Stegeflæsk i skiver

25,00 kr.62,50 kr./kg

Størrelse: 400 g

Udvikling: −16,5 %Arbejdstid: 6,2 min

Annonce

Stegeflæsk i skiver koster 25,00 kr. (62,50 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Om denne vare

Stegeflæsk i skiver er skiver af svinekød, som er beregnet til at blive stegt på panden og brugt i den varme mad. Det er en rå vare, som skal tilberedes, før den spises.

Størrelsen på 400 g hører til de hyppigste i kategorien Svinekød, hvor 300 g er den mest udbredte, efterfulgt af netop 400 g og derefter 360 g. Vi har fulgt prisen på denne vare fra 2026-08-13 og frem til nu, med 34 registreringer, 2 prisændringer og 5 gange på tilbud.

Stegeflæsk vs. ribbensteg: hvad er forskellen i brug

Begge udskæringer kommer fra grisens bryst og deler et højt fedtindhold, men stegeflæsk sælges i tynde skiver til hurtig pandestegning, mens ribbenstegen er en samlet steg til lang, langsom ovnstegning. Skiveformatet gør stegeflæsket til en hverdagsløsning på under 20 minutter, hvor ribbenstegen kræver flere timers planlægning til en søndagsmiddag.

Sådan bliver stegeflæsket sprødt uden at brænde

Sæt panden på middelhøj varme, og lad skiverne stege i deres eget fedt, uden ekstra olie. Vend dem jævnligt, så de bliver gyldne og sprøde i kanterne, uden at fedtet branker. Har du travlt, kan skiverne også lægges på en rist i ovnen, så det smeltede fedt drypper fra, mens skiverne bliver sprøde på begge sider samtidig.

Klassiske retter med stegeflæsk

Ud over den klassiske stegt flæsk med persillesovs og kartofler bruges skiverne også i æggekage, hvor de steges sprøde og lægges ovenpå, eller sammen med æbleflæsk — stegte æbleskiver og løg, der giver en sødlig kontrast til det salte, sprøde flæsk. En mos af årstidens rodfrugter er en tredje klassisk kombination, der bruger fedtet fra flæsket til at give moset smag.

Detaljer om varen

Mærke
Dansk
Størrelse
400 g
Stregkode (EAN)
5701200161687

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

25,00 kr.26,65 kr.28,30 kr.29,95 kr.13. aug.31. aug.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1329,95 kr.
2026-08-3129,95 kr.
2026-09-1729,95 kr.
2026-10-0125,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad koster stegeflæsket pr. kilo?

    74,88 kr. pr. kilo for pakken på 400 gram til 29,95 kr. Varen er ikke på tilbud i denne registrering, og er dermed dyrere pr. kilo end ribbenstegen andetsteds i sortimentet, som lige nu sælges til en nedsat pris.

  • Hvordan steger man stegeflæsk, så det bliver sprødt?

    Steg skiverne ved middelhøj varme i deres eget fedt uden ekstra olie, og vend dem jævnligt, til kanterne er gyldne og sprøde. Alternativt kan skiverne lægges på en rist i ovnen, så det smeltede fedt drypper fra, mens begge sider bliver sprøde samtidig.

  • Hvad kan man lave med stegeflæsk ud over den klassiske ret?

    Ud over stegt flæsk med persillesovs bruges skiverne i æggekage, sammen med æbleflæsk (stegte æbler og løg), eller som topping til en mos af rodfrugter — alle klassiske danske retter, der udnytter det sprøde, salte flæsk.

  • Hvad koster Stegeflæsk i skiver hos Rema 1000?

    Stegeflæsk i skiver koster 25,00 kr. (62,50 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Stegeflæsk i skiver på tilbud hos Rema 1000?

    Ja – ved vores seneste registrering var Stegeflæsk i skiver markeret som tilbud hos Rema 1000. Tilbud skifter ofte; prishistorikken ovenfor viser, hvordan prisen normalt ligger.

  • Hvilken størrelse har Stegeflæsk i skiver?

    Stegeflæsk i skiver sælges i 400 g, svarende til 62,50 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Stegeflæsk i skiver?

    Stegeflæsk i skiver forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

32,95 kr.300 g

109,83 kr./kg

32,95 kr.300 g

109,83 kr./kg

29,00 kr.360 g

80,56 kr./kg

29,00 kr.360 g

80,56 kr./kg

32,95 kr.300 g

109,83 kr./kg

44,95 kr.300 g

149,83 kr./kg