RadarSuper
Royal blanche 4,6%

Annonce

Rema 1000 · Øl · 6 Pk.

Royal blanche 4,6%

42,75 kr.21,59 kr./l

Størrelse: 1,98 l

Udvikling: +58,3 %Arbejdstid: 9,1 min

Annonce

Royal blanche 4,6% koster 42,75 kr. (21,59 kr./l) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Vand, BYGMALT, HVEDEMALT, aroma, humleekstrakt og gær

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 ml
Næringsindholdpr. 100 ml
Energi164 kJ / 40 kcal
Fedt—
heraf mættede fedtsyrer—
Kulhydrat—
heraf sukkerarter—
Kostfibre—
Protein—
Salt—

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Royal Blanche er en hvedeøl på 4,6 % med en lys, uklar fremtoning, som netop er kendetegnende for hvedeøltypen. Den er brygget på vand, bygmalt, hvedemalt, aroma, humleekstrakt og gær — altså en klassisk sammensætning, hvor hvedemalten spiller hovedrollen.

Næringsindholdet ligger på 40 kcal og 164 kJ pr. 100 ml, hvilket svarer til en forholdsvis let øl. Med 33 cl pr. flaske og seks flasker i pakken giver det i alt 1,98 liter.

Smagsmæssigt lægger en hvedeøl som denne sig typisk op ad det bløde og frugtige, hvilket gør den velegnet til at nyde afkølet på en varm dag eller som følge til lettere retter, fisk, skaldyr og salater. Den kan også bruges i marinader eller som væske i en ølbrøddej, hvor hvedeølens sødme og lette syrlighed sætter sit præg.

Opbevar flaskerne køligt og mørkt, gerne stående, så bundfaldet ikke hvirvles op. Server ved 5-8 °C, og hæld gerne øllen i et glas, så aromaen kommer til sin ret. Seks-pakken er praktisk, når der skal være nok til flere, og de uåbnede flasker holder sig bedst, hvis de drikkes inden for en rimelig tid efter køb.

Samme literpris som dåsen

27,00 kr. for 1,98 liter giver 13,64 kr. pr. liter — nøjagtig samme literpris som gælder for dåsen på 33 cl af samme øl i dette udtræk. Selv normalpriserne stemmer overens: 21,59 kr. pr. liter for 6-pakken mod 21,64 kr. pr. liter for dåsen, en forskel på blot 5 øre.

Hvad er en "blanche"?

Ingredienslisten — vand, bygmalt, hvedemalt, aroma, humleekstrakt og gær — viser, at hvedemalt er tilsat ud over den sædvanlige bygmalt. Det er netop denne kombination, der giver stilen dens lysere, mere uklare udseende sammenlignet med en filtreret pilsner.

Pant og aldersgrænse

6-pakken har 6,00 kr. i pant i alt, 1,00 kr. pr. flaske, som betales tilbage i en pantautomat. Øl med dette alkoholindhold har i Danmark en lovbestemt aldersgrænse på 16 år for salg.

Detaljer om varen

Mærke
6 Pk.
Størrelse
1,98 l
Stregkode (EAN)
5741000229279

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

27,00 kr.32,25 kr.37,50 kr.42,75 kr.17. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1727,00 kr.
2026-09-0142,75 kr.
2026-09-1742,75 kr.
2026-10-0142,75 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad er en hvedeøl som Royal Blanche?

    Det er en øl brygget med hvedemalt ved siden af bygmalten, hvilket giver en lys og typisk let uklar øl. Royal Blanche har en alkoholstyrke på 4,6 %.

  • Hvor mange kalorier er der i Royal Blanche?

    Der er 40 kcal og 164 kJ pr. 100 ml. En flaske på 33 cl indeholder dermed omkring 132 kcal.

  • Hvordan opbevarer og serverer jeg den bedst?

    Opbevar flaskerne køligt og mørkt, og server øllen afkølet ved 5-8 °C. Hæld den gerne i et glas, så aromaen kommer frem.

  • Hvad koster Royal blanche 4,6% hos Rema 1000?

    Royal blanche 4,6% koster 42,75 kr. (21,59 kr./l) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Royal blanche 4,6% på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Royal blanche 4,6% ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Royal blanche 4,6%?

    Royal blanche 4,6% sælges i 1,98 l, svarende til 21,59 kr./l.

  • Hvor kan man købe Royal blanche 4,6%?

    Royal blanche 4,6% forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

39,00 kr.1,98 l

19,70 kr./l

6,50 kr.33 cl

19,70 kr./l

15,50 kr.50 cl

31,00 kr./l

10,00 kr.33 cl

30,30 kr./l

60,00 kr.1,98 l

30,30 kr./l

18,13 kr.50 cl

36,26 kr./l