RadarSuper
Royal blanche 4,6%

Annonce

Rema 1000 · Øl

Royal blanche 4,6%

7,14 kr.21,64 kr./l

Størrelse: 33 cl

Udvikling: +58,7 %Arbejdstid: 1,5 min

Annonce

Royal blanche 4,6% koster 7,14 kr. (21,64 kr./l) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Vand, BYGMALT, HVEDEMALT, aroma, humleekstrakt og gær

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 ml
Næringsindholdpr. 100 ml
Energi164 kJ / 40 kcal
Fedt—
heraf mættede fedtsyrer—
Kulhydrat—
heraf sukkerarter—
Kostfibre—
Protein—
Salt—

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Royal Blanche er en hvedeøl på 4,6 %, tappet på dåse i 33 cl. Brygget på vand, bygmalt, hvedemalt, aroma, humleekstrakt og gær — altså en klassisk hvedeøl med både byg- og hvedemalt som grundlag.

Næringsindholdet ligger på 40 kcal og 164 kJ pr. 100 ml, hvilket er med til at give et billede af, hvor let øllen er i glasset. Hvedemalten giver typisk en blød og fyldig karakter, mens humleekstrakten bidrager med en let bitterhed.

Hvedeøl har en naturlig plads i det danske ølrepertoire, især i forårs- og sommermånederne, hvor den ofte serveres godt afkølet i et højt glas. Den passer til lette retter, til fisk og skaldyr eller blot som en forfriskning for sig selv.

Dåsen på 33 cl er en praktisk enkeltportion, der er nem at have med og nem at opbevare. Øl bør stå køligt og mørkt, og dåsen holder sig bedst, hvis den ikke udsættes for store temperatursvingninger. Server den gerne ved 4-6 °C for at få den friske smag frem.

Literprisen: dåse mod flaske

Tilbudsprisen på 4,50 kr. for 33 cl svarer til 13,64 kr. pr. liter, og det tal går igen krone for krone på 6-pakken med flasker af samme øl (27,00 kr. for 1,98 liter). Der er med andre ord ingen literrabat ved at vælge det ene format frem for det andet under kampagnen — begge er lige gode køb pr. liter.

Til sammenligning koster Harboe Pilsner 4,6% i 6-pak 12,79 kr. pr. liter til normalpris i samme udtræk. Blanche-stilen ligger altså en smule over pilsneren selv med rabat, hvilket stemmer med, at den typisk sælges som en mere specialiseret øltype.

Hvad er en "blanche"?

Navnet dækker over en belgisk-inspireret hvedeøl. Ingredienslisten — vand, bygmalt, hvedemalt, aroma, humleekstrakt og gær — viser, at hvedemalten er tilsat ud over den sædvanlige bygmalt, og det er netop den kombination, der giver stilen dens lysere, mere uklare udseende sammenlignet med en filtreret pilsner.

Alkoholprocenten på 4,6 er den samme som i en standardpilsner, så forskellen mellem stilene ligger i maltsammensætningen og den deraf følgende smag, ikke i styrken.

Pant og aldersgrænse

Dåsen har 1,00 kr. i pant, som lægges til ved kassen og udbetales igen i en pantautomat. Øl med dette alkoholindhold har i Danmark en lovbestemt aldersgrænse på 16 år for salg — et faktuelt vilkår, ikke en anbefaling om forbrug.

Detaljer om varen

Størrelse
33 cl
Stregkode (EAN)
5741000229255

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

4,50 kr.5,38 kr.6,26 kr.7,14 kr.17. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-174,50 kr.
2026-09-017,14 kr.
2026-09-177,14 kr.
2026-10-017,14 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad er Royal Blanche lavet af?

    Den er brygget på vand, bygmalt, hvedemalt, aroma, humleekstrakt og gær.

  • Hvor mange kalorier er der i Royal Blanche?

    Der er 40 kcal og 164 kJ pr. 100 ml.

  • Hvordan opbevares og serveres Royal Blanche bedst?

    Øllen bør stå køligt og mørkt og serveres godt afkølet, gerne ved 4-6 °C.

  • Hvad koster Royal blanche 4,6% hos Rema 1000?

    Royal blanche 4,6% koster 7,14 kr. (21,64 kr./l) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Royal blanche 4,6% på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Royal blanche 4,6% ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Royal blanche 4,6%?

    Royal blanche 4,6% sælges i 33 cl, svarende til 21,64 kr./l.

  • Hvor kan man købe Royal blanche 4,6%?

    Royal blanche 4,6% forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

39,00 kr.1,98 l

19,70 kr./l

6,50 kr.33 cl

19,70 kr./l

15,50 kr.50 cl

31,00 kr./l

10,00 kr.33 cl

30,30 kr./l

60,00 kr.1,98 l

30,30 kr./l

18,13 kr.50 cl

36,26 kr./l