Annonce
Rema 1000 · Fisk & skaldyr · Røgede
Ørredrester
Størrelse: 100 g
Annonce
Ørredrester koster 18,30 kr. (183,00 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 3. oktober 2026.
Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.
Ingredienser og allergener
Ingredienser
95% dansk opdrættet REGNBUEØRRED (Oncorhynchus mykiss), salt, sukker, krydderier (dild, sort peber)
Næringsindhold
| Næringsindhold | pr. 100 g |
|---|---|
| Energi | 657 kJ / 157 kcal |
| Fedt | 7,2 g |
| heraf mættede fedtsyrer | 1,5 g |
| Kulhydrat | — |
| heraf sukkerarter | — |
| Kostfibre | — |
| Protein | 23 g |
| Salt | 3 g |
Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.
Om denne vare
Røgede ørredrester er røget regnbueørred, skåret i mindre stykker. Ifølge ingredienslisten består de af 95% dansk opdrættet regnbueørred, tilsat salt, sukker og krydderier i form af dild og sort peber.
Næringsindholdet pr. 100 g viser 157 kcal, 7,2 g fedt (heraf 1,5 g mættet), 23 g protein og 3,0 g salt. Det høje proteinindhold og det moderate fedtindhold gør varen mættende i sig selv.
Røget ørred hører til blandt de klassiske danske pålægsfisk og bruges typisk på rugbrød eller i en sandwich, gerne med lidt creme fraiche, citron eller friske krydderurter. De mindre stykker egner sig også til at blande i en salat, i en tærte eller i røræg.
Pakken indeholder 100 g. Røget fisk bør opbevares køligt, og når pakken er åbnet, holder den sig bedst tildækket i køleskabet og spises inden for få dage.
Hvad kiloprisen fortæller
18,30 kr. for 100 gram giver 183,00 kr. pr. kilo. Til sammenligning koster Rema 1000's Varmrøget laks m/peber 319,60 kr. pr. kilo (125 g til 39,95 kr.) i samme netbutik — 136,60 kr. mere pr. kilo end ørredresterne.
De to fiskevarer er ikke direkte sammenlignelige: forskellige arter (ørred vs. laks) og ordet "rester" i navnet peger på, at dette er afskær fra hele fileter snarere end de udskårne portionsstykker, hvilket typisk giver en lavere kilopris.
To mærker — Nøglehul og ASC
Ørredresterne bærer både Nøglehulsmærket, Fødevarestyrelsens mærke for de ernæringsmæssigt bedre valg, og ASC-certificeringen for ansvarligt opdrættet akvakultur. ASC dokumenterer standarder for miljøpåvirkning og dyrevelfærd i selve opdrættet.
Varens 23 gram protein og moderate fedtindhold pr. 100 gram er de tal, der begrunder Nøglehullet, mens ASC-mærket handler om, hvordan fisken er opdrættet — to forskellige, komplementære kvalitetsmarkører.
Dansk opdrættet ørred — kort ingrediensliste
95 % dansk opdrættet regnbueørred, saltet, sukret og krydret med dild og sort peber — en klassisk røgeopskrift uden andre tilsætningsstoffer.
Saltindholdet på 3,0 gram pr. 100 gram stammer fra selve røgeprocessen, der traditionelt kræver salt af holdbarhedsmæssige årsager, ligesom det gælder for de fleste røgede fiskevarer.
Detaljer om varen
- Mærke
- Røgede
- Størrelse
- 100 g
- Stregkode (EAN)
- 5710326018423
Prishistorik
Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.
| Dato | Pris |
|---|---|
| 2026-08-19 | 18,30 kr. |
| 2026-09-03 | 18,30 kr. |
| 2026-09-19 | 18,30 kr. |
| 2026-10-03 | 18,30 kr. |
Ofte stillede spørgsmål
Hvad er røgede ørredrester lavet af?
Ifølge ingredienslisten indeholder de 95% dansk opdrættet regnbueørred samt salt, sukker og krydderier i form af dild og sort peber.
Hvordan bruges røgede ørredrester?
De kan bruges som pålæg på rugbrød eller brød, blandes i salater, tærter eller røræg. De mindre stykker gør dem nemme at fordele i retter.
Hvordan opbevares røgede ørredrester?
Varen bør opbevares køligt. Når pakken er åbnet, holdes den bedst tildækket i køleskabet og spises inden for få dage.
Hvad koster Ørredrester hos Rema 1000?
Ørredrester koster 18,30 kr. (183,00 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 3. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.
Er Ørredrester på tilbud hos Rema 1000?
Ved vores seneste registrering var Ørredrester ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.
Hvilken størrelse har Ørredrester?
Ørredrester sælges i 100 g, svarende til 183,00 kr./kg.
Hvor kan man købe Ørredrester?
Ørredrester forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.
Samme vare i andre kæder
Annonce