Annonce
Rema 1000 · Frugt & grønt · Rema 1000, Øko.
Rød smoothie
Størrelse: 200 g
Annonce
Rød smoothie koster 16,95 kr. (84,75 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.
Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.
Ingredienser og allergener
Ingredienser
60 % økologiske jordbær, 35 % økologisk banan, 5 % økologiske vilde blåbær.
Næringsindhold
| Næringsindhold | pr. 100 g |
|---|---|
| Energi | 212 kJ / 50 kcal |
| Fedt | — |
| heraf mættede fedtsyrer | — |
| Kulhydrat | 11 g |
| heraf sukkerarter | 9,1 g |
| Kostfibre | 1,9 g |
| Protein | — |
| Salt | — |
Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.
Om denne vare
En økologisk frugtsmoothie på 200 g, lavet af 60 % jordbær, 35 % banan og 5 % vilde blåbær. Alle tre frugter er økologiske, og sammensætningen er enkel: ingen skjulte ingredienser, kun frugt. Farven er rød fra jordbærrene, og de vilde blåbær giver et strejf af mørkere toner.
Næringsindholdet pr. 100 g ligger på 50 kcal og 11 g kulhydrater, hvoraf 9,1 g er sukkerarter, altså frugtens eget sukker. Der er 1,9 g fibre pr. 100 g. Det gør den til en let og hurtig måde at få frugt på i løbet af dagen.
Den er klar til at drikke direkte fra flasken eller hældes i et glas. Den passer til morgenmaden, som mellemmåltid eller som en frisk afslutning på måltidet. Kan også bruges som topping over yoghurt, havregryn eller i en skål med müsli.
Opbevares på køl, og efter åbning bør den drikkes inden for et par dage. Flasken på 200 g er en enkelt portion, nem at tage med i tasken. Ryst den let før brug, da frugtkødet kan bundfælde sig.
Kilopris: 84,75 kr. mod blåbærrenes 67,80 kr.
Begge poser fra Rema 1000 koster 16,95 kr., men smoothie-posen vejer 200 gram mod blåbærposens 250 gram. Det giver smoothien en højere kilopris, 84,75 kr. mod 67,80 kr. — samme kronebeløb pr. pose, forskelligt indhold og dermed forskellig kilopris.
60/35/5 — sådan er frugtblandingen sat sammen
60 % økologiske jordbær, 35 % økologisk banan og 5 % økologiske vilde blåbær udgør hele indholdet, uden tilsat sukker. Bananandelen giver naturlig cremethed til smoothien og forklarer det forholdsvis høje, men udelukkende naturlige, sukkerindhold på 9,1 gram pr. 100 gram.
Fra fryser til blender — sådan bruges posen
Frugtblandingen er tænkt til at blendes direkte fra frost sammen med mælk, plantedrik eller juice, uden forudgående optøning. Det er en tidsbesparelse sammenlignet med at skære frisk frugt eller selv fryse portioner ned til smoothiebrug.
Detaljer om varen
- Mærke
- Rema 1000, Øko.
- Størrelse
- 200 g
- Stregkode (EAN)
- 5705830606938
Prishistorik
Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.
| Dato | Pris |
|---|---|
| 2026-08-13 | 16,95 kr. |
| 2026-08-31 | 12,00 kr. |
| 2026-09-16 | 16,95 kr. |
| 2026-10-01 | 16,95 kr. |
Ofte stillede spørgsmål
Hvilke frugter er der i den røde smoothie?
Den indeholder 60 % økologiske jordbær, 35 % økologisk banan og 5 % økologiske vilde blåbær.
Hvor mange kalorier er der i smoothien?
Der er 50 kcal pr. 100 g, hvilket svarer til 212 kJ. Flasken vejer 200 g.
Hvordan opbevares smoothien bedst?
Den opbevares på køl og bør drikkes inden for et par dage efter åbning. Ryst den let før brug.
Hvad koster Rød smoothie hos Rema 1000?
Rød smoothie koster 16,95 kr. (84,75 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.
Er Rød smoothie på tilbud hos Rema 1000?
Ved vores seneste registrering var Rød smoothie ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.
Hvilken størrelse har Rød smoothie?
Rød smoothie sælges i 200 g, svarende til 84,75 kr./kg.
Hvor kan man købe Rød smoothie?
Rød smoothie forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.
Samme vare i andre kæder
Annonce