RadarSuper
Grøntsagsbund

Annonce

Rema 1000 · Frugt & grønt · Lækkert & Nemt

Grøntsagsbund

13,95 kr.27,90 kr./kg

Størrelse: 500 g

Arbejdstid: 2,9 min

Annonce

Grøntsagsbund koster 13,95 kr. (27,90 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

25% orange gulerødder i strimler*, 25 % gule gulerødder i strimler* 20% pastinakker i strimler*, 15% porre i tern, 15 %rødløg i skiver.* =blancherede

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi126 kJ / 30 kcal
Fedt—
heraf mættede fedtsyrer3,1 g
Kulhydrat3,5 g
heraf sukkerarter3,1 g
Kostfibre3 g
Protein1 g
Salt0,1 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

En blanding af blancherede grøntsager i strimler og tern, klar til at gå direkte i gryden eller på panden. Indholdet er 25 % orange gulerødder i strimler, 25 % gule gulerødder i strimler, 20 % pastinakker i strimler, 15 % porre i tern og 15 % rødløg i skiver. Alle grøntsagerne er blancherede, altså kortvarigt kogt og derefter afkølet, hvilket giver en mørere konsistens og kortere tilberedningstid.

Næringsindholdet pr. 100 g ligger på 30 kcal og 3,0 g fiber, mens saltindholdet er 0,08 g. Fedtindholdet er 3,1 g, heraf mættede fedtsyrer 3,1 g, kulhydrater 3,5 g, heraf sukkerarter 3,1 g, og protein 1,0 g.

Blandingen passer til supper, gryderetter, wok og ovnretter, hvor man ønsker en færdigskåret grøntsagsbase uden at skulle skrælle og snitte. De blancherede grøntsager kan også bruges som tilbehør eller som fyld i tærter og quiches.

Pakken indeholder 500 g. Opbevares køligt, og efter åbning bør resten sættes på køl og bruges inden for et par dage. Grøntsagerne kan med fordel tilsættes tidligt i tilberedningen, hvis man ønsker dem helt møre, eller vendes i retten til sidst for at bevare lidt bid.

Kiloprisen på den frosne grøntsagsblanding

13,95 kr. for 500 gram giver 27,90 kr. pr. kilo for en færdigskåret, blancheret grøntsagsblanding — allerede gjort klar, så man slipper for at skrælle og skære fem forskellige rodfrugter selv.

Sammenlignet med at købe gulerødder, pastinak, porre og rødløg enkeltvis og forberede dem selv, betaler man her for bekvemmeligheden og tidsbesparelsen, ikke kun for råvarerne.

Hvad Nøglehullet betyder for denne vare

Grøntsagsbunden bærer Nøglehullet, fordi den ikke har tilsat fedt, salt eller sukker ud over det, grøntsagerne naturligt indeholder. Med under 0,5 gram fedt og 30 kcal pr. 100 gram er den et af de letteste produkter i sortimentet.

De 3,1 gram sukkerarter pr. 100 gram stammer fra grøntsagernes egen naturlige sødme, primært gulerødder og rødløg, ikke fra tilsat sukker.

Sådan bruges grøntsagsbunden

Producentens anvisning er at bruge blandingen som bund i et fad med fisk eller kylling, gerne med en halv liter madlavningsfløde hældt over, så grøntsagerne trækker smag under bagningen.

Blandingen kan også varmes kort på panden som selvstændigt tilbehør eller indgå i en gryderet — den kan tages direkte fra fryseren uden optøning først, da stykkerne allerede er skåret i mindre, hurtigtstegte stykker.

Detaljer om varen

Mærke
Lækkert & Nemt
Størrelse
500 g
Stregkode (EAN)
5705830603067

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

10,00 kr.11,32 kr.12,63 kr.13,95 kr.13. aug.31. aug.15. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1313,95 kr.
2026-08-3113,95 kr.
2026-09-1513,95 kr.
2026-10-0113,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad indeholder grøntsagsbunden?

    Den indeholder 25 % orange gulerødder i strimler, 25 % gule gulerødder i strimler, 20 % pastinakker i strimler, 15 % porre i tern og 15 % rødløg i skiver. Alle grøntsagerne er blancherede.

  • Hvordan bruger jeg grøntsagsbunden?

    Den er klar til at komme direkte i supper, gryderetter, wok og ovnretter. De blancherede grøntsager kan også bruges som tilbehør eller fyld i tærter og quiches.

  • Hvordan opbevarer jeg grøntsagsbunden?

    Pakken opbevares køligt. Efter åbning sættes resten på køl og bør bruges inden for et par dage.

  • Hvad koster Grøntsagsbund hos Rema 1000?

    Grøntsagsbund koster 13,95 kr. (27,90 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Grøntsagsbund på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Grøntsagsbund ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Grøntsagsbund?

    Grøntsagsbund sælges i 500 g, svarende til 27,90 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Grøntsagsbund?

    Grøntsagsbund forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

19,95 kr.400 g

49,88 kr./kg

15,50 kr.500 g

31,00 kr./kg

13,95 kr.450 g

31,00 kr./kg

13,95 kr.450 g

31,00 kr./kg

12,95 kr.600 g

21,58 kr./kg

14,95 kr.500 g

29,90 kr./kg