RadarSuper
Bønneblanding

Annonce

Rema 1000 · Frugt & grønt · Lækkert & Nemt

Bønneblanding

13,95 kr.31,00 kr./kg

Størrelse: 450 g

Arbejdstid: 2,9 min

Annonce

Bønneblanding koster 13,95 kr. (31,00 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Bønneblanding med Rødløg 450g. 32% overskårne gule bønner*, 28% overskårne romanobønner*, 18% udblødte og kogte hvide kidneybønner, 13% rødløg i tern*, 9% Soyabønner*.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi216 kJ / 52 kcal
Fedt0,7 g
heraf mættede fedtsyrer—
Kulhydrat5,7 g
heraf sukkerarter1,4 g
Kostfibre3,6 g
Protein3,8 g
Salt0,1 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

En blanding af fire slags bønner og rødløg i tern, klar til at bruge direkte fra pakken. Indholdet er 32% overskårne gule bønner, 28% overskårne romanobønner, 18% udblødte og kogte hvide kidneybønner, 13% rødløg i tern og 9% soyabønner.

Næringsindholdet pr. 100 g viser 52 kcal, 3,8 g protein, 3,6 g fiber og 1,4 g sukkerarter, mens saltindholdet er 0,08 g. Det gør blandingen til et let og fiberrigt indslag i måltidet.

Brug den som færdig bønnesalat, vend den i en grøn salat, eller kom den i en wrap eller et pitabrød. Den kan også varmes let og serveres som tilbehør til kød, fisk eller som en del af et vegetarisk måltid.

Pakken indeholder 450 g. Opbevares tørt og ikke for varmt; er den åbnet, bør resten lægges i en tætsluttende beholder og stilles på køl.

Bønneblanding mod grøntsagsbund — samme pris, forskellig kilopris

13,95 kr. for 450 gram giver 31,00 kr. pr. kilo. Grøntsagsbunden fra samme Lækkert & Nemt-serie koster den samme pris pr. pose, 13,95 kr., men vejer 500 gram og lander derfor på 27,90 kr. pr. kilo — 3,10 kr. billigere pr. kilo end bønneblandingen.

Forskellen skyldes udelukkende posens vægt, ikke selve prisen pr. stk., som er identisk mellem de to varer i serien.

Flere bønnetyper — mere protein

Blandingen kombinerer gule bønner, romanobønner, hvide kidneybønner, rødløg og sojabønner. Med 3,8 gram protein pr. 100 gram er den mere proteinrig end grøntsagsbunden fra samme serie (1,0 gram), en direkte følge af bælgfrugternes naturlige proteinindhold.

Varen bærer Nøglehullet takket være det høje fiberindhold (3,6 gram pr. 100 gram) og fraværet af tilsat fedt, salt eller sukker.

Sådan bruges bønneblandingen

Producentens anvisning er kort: varmes kort på panden. Det gør blandingen velegnet som hurtigt, selvstændigt tilbehør, i en gryderet eller kold i en salat, hvor de forskellige bønnetyper giver struktur og det sprøde rødløg friskhed.

Den kan tages direkte fra fryseren uden optøning først, ligesom grøntsagsbunden fra samme serie.

Detaljer om varen

Mærke
Lækkert & Nemt
Størrelse
450 g
Stregkode (EAN)
5705830603647

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

10,00 kr.11,32 kr.12,63 kr.13,95 kr.13. aug.31. aug.15. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1313,95 kr.
2026-08-3113,95 kr.
2026-09-1513,95 kr.
2026-10-0113,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvilke bønner indeholder blandingen?

    Ifølge ingredienslisten består den af 32% overskårne gule bønner, 28% overskårne romanobønner, 18% udblødte og kogte hvide kidneybønner, 13% rødløg i tern og 9% soyabønner.

  • Hvordan bruger jeg bønneblandingen?

    Den kan spises direkte fra pakken som bønnesalat, vendes i en grøn salat eller kommes i en wrap. Den kan også varmes let og serveres som tilbehør til kød, fisk eller i et vegetarisk måltid.

  • Hvordan opbevarer jeg den?

    Pakken opbevares tørt og ikke for varmt. Når den er åbnet, bør resten lægges i en tætsluttende beholder og stilles på køl.

  • Hvad koster Bønneblanding hos Rema 1000?

    Bønneblanding koster 13,95 kr. (31,00 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Bønneblanding på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Bønneblanding ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Bønneblanding?

    Bønneblanding sælges i 450 g, svarende til 31,00 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Bønneblanding?

    Bønneblanding forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

19,95 kr.400 g

49,88 kr./kg

15,50 kr.500 g

31,00 kr./kg

13,95 kr.450 g

31,00 kr./kg

13,95 kr.500 g

27,90 kr./kg

12,95 kr.600 g

21,58 kr./kg

14,95 kr.500 g

29,90 kr./kg