RadarSuper
Smalle skiver l 45+

Annonce

Rema 1000 · Skiveskåret & revet ost · Rema 1000

Smalle skiver l 45+

19,95 kr.133,00 kr./kg

Størrelse: 150 g

Arbejdstid: 4,1 min

Annonce

Smalle skiver l 45+ koster 19,95 kr. (133,00 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

98 % pasteuriseret mælk,salt, mælkesyrekultur (indeholder mælk),osteløbe (mikrobiel).

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi1.370 kJ / 330 kcal
Fedt26 g
heraf mættede fedtsyrer17 g
Kulhydrat—
heraf sukkerarter—
Kostfibre—
Protein24 g
Salt1,8 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Smalle Skiver 45+ er en fast skæreost af mælketypen, skåret i tynde skiver, så den er nem at lægge på brødet uden at skulle skæres op først. Den er lavet af 98 % pasteuriseret mælk tilsat salt, mælkesyrekultur og mikrobiel osteløbe, og fedtindholdet på 45+ placerer den i gruppen af faste oste med forholdsvis højt fedtindhold.

Næringsindholdet pr. 100 g ligger på 330 kcal, 26 g fedt — heraf 17 g mættet fedt — 24 g protein og 1,8 g salt. Det gør osten til et proteinrigt pålæg, der også bidrager med en del fedt og salt, så mængden på brødet er værd at have med i regnestykket.

I det danske køkken hører skæreosten hjemme på morgenbordet og i madpakken, men de tynde skiver gør den også nem at lægge på en rugbrødsmad, i en sandwich eller oven på en varm ret, hvor den smelter. Pakken på 150 g rækker til et antal måltider alt efter, hvor meget man lægger på.

Opbevar osten køligt, gerne i køleskabet og i den originale emballage eller en tætsluttende beholder, så den ikke tørrer ud eller tager smag fra andre varer. Tag kun de skiver ud, du skal bruge, og luk pakken igen.

Hvad betyder 45+ på en ost

Tallet angiver fedtprocenten i tørstof (i-tørstof-mærkningen), ikke fedtprocenten i den ost, du rent faktisk spiser — fordi ost også indeholder vand, er den reelle fedtprocent i den spiseklare ost lavere end 45. Det er den danske standard for ostemærkning og gør det muligt at sammenligne fedtniveauet mellem forskellige oste, uanset vandindhold.

45+ mod 30+: prisen på fedtprocenten

Rema sælger den tilsvarende ost i 30+-udgaven i samme pakningsstørrelse på 150 gram til 18,95 kr. (126,33 kr. pr. kilo) mod 19,95 kr. (133,00 kr. pr. kilo) for 45+-udgaven. Forskellen på 6,67 kr. pr. kilo er, hvad den højere fedtprocent koster i dette sortiment — en direkte, aritmetisk sammenligning mellem to varer i samme serie, samme dag.

Osteløbe uden animalsk oprindelse

Osten er lavet med mikrobiel osteløbe i stedet for animalsk osteløbe, hvilket er almindeligt i moderne industriel osteproduktion. Det gør osten egnet for forbrugere, der af religiøse eller andre årsager fravælger animalsk løbe — uden at Rema markedsfører det som et decideret vegetarprodukt på selve emballagen.

Detaljer om varen

Mærke
Rema 1000
Størrelse
150 g
Stregkode (EAN)
5705830605122

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

15,00 kr.16,65 kr.18,30 kr.19,95 kr.13. aug.2. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1319,95 kr.
2026-09-0219,95 kr.
2026-09-1719,95 kr.
2026-10-0119,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad betyder 45+ på osten?

    45+ angiver ostens fedtindhold i tørstoffet. Denne ost har 26 g fedt pr. 100 g, heraf 17 g mættet fedt.

  • Hvor meget protein og salt er der i osten?

    Pr. 100 g indeholder osten 24 g protein og 1,8 g salt.

  • Hvordan opbevarer jeg de smalle skiver bedst?

    Opbevar osten køligt i køleskabet, gerne i den originale emballage eller en tætsluttende beholder, og tag kun de skiver ud, du skal bruge.

  • Hvad koster Smalle skiver l 45+ hos Rema 1000?

    Smalle skiver l 45+ koster 19,95 kr. (133,00 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Smalle skiver l 45+ på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Smalle skiver l 45+ ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Smalle skiver l 45+?

    Smalle skiver l 45+ sælges i 150 g, svarende til 133,00 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Smalle skiver l 45+?

    Smalle skiver l 45+ forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

26,95 kr.240 g

112,29 kr./kg

21,95 kr.150 g

146,33 kr./kg

39,95 kr.200 g

199,75 kr./kg

33,95 kr.200 g

169,75 kr./kg

11,95 kr.200 g

59,75 kr./kg

13,95 kr.200 g

69,75 kr./kg